Panorama.sk in SlovakSK
Weather

Mussel Trip in the Danube River Branches

Ostré mušličky na dne Dunaja. Žeby perlorodky?

Príroda je mocná (a možno najmocnejšia) čarodejka, a môže pripraviť kadejaké prekvapenia. Presvedčili sme sa o tom, keď sme sa v tropickú septembrovú sobotu 2008 vplavili do dunajských ramien v ich novej, pre nás dosiaľ neznámej „konštelácii". Tú spôsobil pomerne nízky stav hladiny Dunaja. Už po príchode k Gabčíkovskej čárde sme si všimli, že voda rieky je nezvyčajne priehľadná. Obvykle sme navyknutí na sivobielu kávu, teraz mal Dunaj jadranský šmrnc, čo spôsobil práve nízky stav vody. Na našej obľúbenej pláži pod prvou prehrádzkou v Gabčíkovskom ramene sme namiesto príjemného štrku cítili pod nohami ostré mušličky. Vysvetľujem si to tak, že mušle, veľké ako nechty na palci, boli predtým schované v hlbšej vode, a tak sme po nich predtým nešliapali, pretože v miestach , kde okupujú dno, sme už plávali. To je jedna možnosť. Druhá je taká, že mušle sú v ofenzíve a okupujú dno aj v miestach, kde predtým neboli. Dlho som ich cítil na chodidlách. Ale to bolo iba mušľové prelúdium.

Dead musels

Ďalšie stretnutie s mušličkami nás čakalo na prehrádzke, na ktorej sa zachytil obrovský kmeň spadnutého dunajského velikána. Vlny ho asi vyobracali, a tak sa mušle, ktoré sa zabývali na jeho podvodnej časti, dostali nad hladinu. Zrejme nemajú potrebnú inteligenciu, aby sa spustili do podvodnej časti svojho hostiteľa, a preto zahynuli. Možno sa medzi nimi našla taká, ktorá kmeň opustila a založila nový druh životaschopnejších dunajských mušlí. Im by mala patriť budúcnosť - ako to už v evolúcii býva.

A mussel - the Danube River branches

Ale ani toto muslove stretnutie nebolo posledne. Plavili sme sa dalej, a kedze bol nizky stav vody a voda nadherne priehladna, dostali sme sa na miesto, kde sme mohli sledovat ilovite dno, v ktorom sme podobne, ako na morskom dne, mohli sledovat ciarovite stopy. Ked sme ich sledovali pozornejsie, videli sme na konci krivolakych ciar velke musle, oproti ktorym tie, ktore sme nasli dovtedy, boli len drobcekmi. Tieto musle boli velke ako dlan. Na dunajskych plazach sme uz videli viacere prazdne musle, ale tieto boli omnoho väcsie.

Kingfisher
Kingfisher. Author / source: Tony French, Wikipedia.

Ktovie, ake dalsie prekvapenia pre nas skryvaju dunajske ramena. Rodinka labuti nimi asi nie je. Môzeme ich predsa stretnut aj v bratislavskej Petrzalke. Ale dalsie prekvapenie sa predsa konalo.

V zavere vypravy sme zabocili do malo znamej dunajskej laguny, ktora vedie k este menej znamemu pavuciemu tunelu. Sedeli sme na strkovitom briezku, ktory by za vyssieho stavu vody bol schovany pod hladinou. Vtedy nad nami prefrcal parik "dunajskych papagajov" – vtacikov, ktorych chrbatik, alebo chvostik(?) ziaril ocelovo-tyrkysovou farbou. Ta farba bola ocarujuca. A co nas potesilo, stretli sme sa s nimi aj pri plavbe dolu Dunajom.

Dva roky sme chodili do dunajskych ramien, kym nas rybarik, ako sa tento vtacik vola, poctil svojou pritomnostou. Asi je to tak, ze vsetko si musi clovek v zivote zasluzit, skonstatoval som pôvodne na zaver tohto clanku o stretnuti s rybarikom. Ale vysvetlenie je aj prozaickejsie – rybarik sa zivi tak, ze lovi male rybky, ktore plavaju pod hladinou. Aby ich lovil, musi ich vidiet. Voda musi byt priezracna. Taka bola zaciatkom septembra 2008. Ked sme sa zaciatkom maja 2009 znova vplavili do laguny pri pavucom tuneli, voda uz natolko priehladna nebola. Aj ked rybky plavajuce tesne pod hladinou sa dali uzriet. Ale rybarika sme tu uz nevideli. A jeho fotografiu sme si museli pozicat z webu rakuskeho narodneho parku Dunajskych luhov - Donau Auen.

More information:

Paddling trips - Danube River and its branches

Published: 2009-05-25
Updated: 2009-05-25

Categories: Water - Paddle Tours, River Guides