55 najkrajších gotických pamiatok Slovenska
 Panorama.sk in EnglishEnglishTelefón:
0905 454 205
E-mailE-mail    Dnes je 16.1.2018Vyhľadávanie / Search
Najnovšie knihy, mapy, multimédiá
CD Najkrajšie slovenské vianočné piesne a koledy, SĽUK 13 - O Ježišku roztomilý
Záhorie - skaly na Slovensku I
Bosna a Hercegovina - Průvodce na cesty
Slovencina ako cudzí jazyk - Hovorme spolu po slovensky - Gramatika B1 + B2
DVD Slovakia
4CD Heligónkári 13-14-15-16
4CD Heligónkári 9-10-11-12
4CD Ozveny Terchovskej doliny
Košice Cassovia Metropola východného Slovenska Metropolis of Eastern Slovakia
Tatry - Západné, Vysoké, Belianske
Vysoké Tatry - turistická mapa v mierke 1:50 000
Budem vedieť pravopis pre 8. ročník ZŠ / terciu 8-ročných gymnázií
CD Hrončekovci 4 - Pod oblôčkom ľalia
4CD Hrončekovci 1-2-3-4 a zoznam všetkých CD Hrončekovci
CD Niet beťára v Pohorelej
4CD Horehronská kolekcia
CD Heligónkári 1
4CD Heligónkári 5-6-7-8
4CD Ján Ambróz 1-2-3-4
4CD Radostné Vianoce
Anka Pecníková - Výber 1
Anna Šatanová - Milka a muziky z Podpoľania
Najkrajšie cyklotrasy - Bratislava a okolie
Poprava pod Nanga Parbatom
Angličtina pre samoukov a 3CD
Prehľad gramatiky a pravopisu slovenského jazyka
Dolomity - Brenta - jazero Garda - nejkrásnější zajištěné cesty medzi Sextenem a Rivou
CD Lonely Melody - Bratislava Hot Serenaders
Krížom-krážom. Slovenčina B2 s CD
Slovenské rozprávky, hádanky a rečňovanky
2CD Terchovská muzika
Kulinárna kultúra regiónov Slovenska
Knihy o Dunaji a jeho povodí
Slovenčina neu - učebnica slovenčiny pre nemecky hovoriacich
DvojCD Jááánošííík / Človečina
Ďalšie publikácie
Prečítajte si
Vinše a básničky pod vianočný stromček
Ľudové vianočné a novoročné vinše
Ďalšie články

Agenti Mossadu zabili nepravú obeť

Reconstruction of the Bouchikis assassination

Po mníchovskej olympiáde v roku 1972 sa agenti Mossadu rozbehli po stopách Palestínčanov, ktorí v olympijskom hoteli najprv násilne zadržiavali a potom zavraždili všetkých izraelských športovcov. Poľovačka mala byť odvetou, vykonanou v duchu filozofie oko za oko, zub za zub. Na čele zoznamu odsúdených na smrť bol Ali Hassan Salameh, jeden z najskúsenejších veliteľov ozbrojenej skupiny Organizácie pre oslobodenie Palestíny, známej ako Force 17. Mossad zistil, že sa zdržiava v nórskom meste Lillehammer a poslal tam osobitný tím agentov s úlohou zneškodniť ho.

Agenti prišli do Lillehammeru v júli 1973 a okamžite začali sledovať osobu, na ktorú sa hodil popis Palestínčana. Počas horúceho 21. júla si označeného muža všímali, ako sa kúpe v bazéne. Nespustili ho z očí, ani keď vychádzal z kúpaliska a v spoločnosti neznámej ženy zamieril do kina. Predstavenie sa skončilo po pol jedenástej a ich obeť sa spolu s davom vynorila na chodníku pred kinom. So spoločníčkou kráčali z rušnej ulice, až zmizli na odľahlejšej cestičke. Agenti dvojicu dostihli autom, vyskočili a muža zastrelili. Klesol a na mieste bol mŕtvy, spoločníčke už nestačil povedať ani slovo. Bola to jeho manželka Torelle a na polícii uviedla, že zavraždený je Ahmed Bouchiki, v Nórsku pracoval ako čašník a bol občanom Maroka. Neklamala. Agenti Mossadu zavraždili nesprávneho muža.

Nórska polícia zatkla dvoch členov vražednej skupiny hneď na druhý deň, keď sa pokúšali dostať na letisko v tom istom prenajatom aute, z ktorého strieľali na Bouchikiho. Po vypočúvaní zadržaných zatkla ďalších piatich agentov a našla aj písomnosti, ktoré ich usvedčovali z vraždy. Súdny proces s agentmi Mossadu médiá pomenovali lillehammerská aféra.

Päticu príslušníkov izraelskej tajnej služby v Nórsku odsúdili na troj až päťročné väzenie, ale po 22 mesiacoch všetkých oslobodili a deportovali do Izraela. Trest, alebo aspoň jeho časť, však úplne minul veliteľa skupiny, Michaela Harariho. Tomu sa po nevydarenej akcii v Lillehammeri podarilo ujsť a Izrael ho nikdy Nórsku nevydal. Po niekoľkých rokoch odišiel zo služieb Mossadu a dal sa na obchod so zbraňami. Často ho bolo vídať s panamským vodcom Manuelom Noriegom, ktorého neskôr Američania zatkli a odsúdili za obchodovanie s drogami. Úlohu z Lillehammeru zaňho dokončili iní. Ali Hassan Salameh unikal Mossadu ešte niekoľko rokov, až kým ho izraelská tajná služba nepripravila o život v Bejrúte bombou nastraženou v aute.

Izraelská vláda odmietala zodpovednosť za vraždu Maročana Bouchikiho vyše dvadsať rokov. Prvé priznanie vyšlo v novembri 1993 z úst Aharona Yariva, ktorý v čase lillehammerskej aféry pôsobil ako poradca vtedajšej izraelskej premiérky Goldy Meirovej. V rozhovore pre britskú BBC povedal, že agenti sa nepomýlili náhodou. "Keď som neskôr porovnával fotografie Palestínčana a Maročana, šokovala ma ich podobnosť. Ponášali sa na seba ako vajcu, akoby boli dvojičky." V roku 1996 Tel Aviv vyplatil pozostalým Bouchikiho odškodné a ministerka Shulamit Aloniová, tiež v rozhovore pre BBC, naplno vyslovila to, čo, Izrael dlho zamlčiaval: "Bouchiki nebol terorista. Zabili sme ho omylom."

(ib)

.Pripojte komentár

24. 10. 2008