Učebnice slovenčiny pre Slovákov i cudzincov
 Panorama.sk in EnglishEnglishTelefón:
0905 454 205
E-mailE-mail    Dnes je 16.1.2018Vyhľadávanie / Search
Najnovšie knihy, mapy, multimédiá
CD Najkrajšie slovenské vianočné piesne a koledy, SĽUK 13 - O Ježišku roztomilý
Záhorie - skaly na Slovensku I
Bosna a Hercegovina - Průvodce na cesty
Slovencina ako cudzí jazyk - Hovorme spolu po slovensky - Gramatika B1 + B2
DVD Slovakia
4CD Heligónkári 13-14-15-16
4CD Heligónkári 9-10-11-12
4CD Ozveny Terchovskej doliny
Košice Cassovia Metropola východného Slovenska Metropolis of Eastern Slovakia
Tatry - Západné, Vysoké, Belianske
Vysoké Tatry - turistická mapa v mierke 1:50 000
Budem vedieť pravopis pre 8. ročník ZŠ / terciu 8-ročných gymnázií
CD Hrončekovci 4 - Pod oblôčkom ľalia
4CD Hrončekovci 1-2-3-4 a zoznam všetkých CD Hrončekovci
CD Niet beťára v Pohorelej
4CD Horehronská kolekcia
CD Heligónkári 1
4CD Heligónkári 5-6-7-8
4CD Ján Ambróz 1-2-3-4
4CD Radostné Vianoce
Anka Pecníková - Výber 1
Anna Šatanová - Milka a muziky z Podpoľania
Najkrajšie cyklotrasy - Bratislava a okolie
Poprava pod Nanga Parbatom
Angličtina pre samoukov a 3CD
Prehľad gramatiky a pravopisu slovenského jazyka
Dolomity - Brenta - jazero Garda - nejkrásnější zajištěné cesty medzi Sextenem a Rivou
CD Lonely Melody - Bratislava Hot Serenaders
Krížom-krážom. Slovenčina B2 s CD
Slovenské rozprávky, hádanky a rečňovanky
2CD Terchovská muzika
Kulinárna kultúra regiónov Slovenska
Knihy o Dunaji a jeho povodí
Slovenčina neu - učebnica slovenčiny pre nemecky hovoriacich
DvojCD Jááánošííík / Človečina
Ďalšie publikácie
Prečítajte si
Vinše a básničky pod vianočný stromček
Ľudové vianočné a novoročné vinše
Ďalšie články

Chris Meili je jediný Švajčiar s politickým azylom v USA

Christoph Meili

Christoph Meili rád chodil do kina. Pravda, nie vždy mu to vyšlo, pretože pracoval ako nočný strážnik. Oskarový Schindlerov zoznam si však nenechal ujsť a príbeh o dramatickej záchrane Židov pred nacistickými koncentračnými tábormi ho hlboko dojal. Iba niekoľko dní po zhliadnutí filmu sa mu stalo niečo nezvyčajné, a dodnes obe udalosti - film i svoj vlastný príbeh spája.

Ôsmeho januára 1997 sa dvadsaťsedemročný strážnik švajčiarskej Union Bank UBS vybral na obvyklú obchôdzku. V miestnosti určenej na likvidáciu nepotrebných papierov si všimol dve debny, z ktorých vytŕčali zožltnuté listy a obálky starých kníh. Zaujali ho a preto sa v odpade začal prehrabovať. Našiel účtovnícke knihy z rokov 1930 - 1945 so záznamami nemeckých firiem, ktoré pred nástupom nacizmu patrili židovským podnikateľom. Knihy vzal, starostlivo zamkol vo svojej skrinke a po skončení služby ich zobral domov. Keď si pozorne preštudoval všetky doklady, prišiel k záveru, že nesmú byť zlikvidované. Boli dôkazom, že niektoré švajčiarske banky počas druhej svetovej vojny ochotne prepierali peniaze nacistov, ktoré nadobudli z nehnuteľností Židov.

"Bol som šokovaný. Podľa švajčiarskych zákonov sa nesmú ničiť písomnosti, ktoré nejakým spôsobom vypovedajú o finančných a právnych operáciách z čias druhej svetovej vojny. Bol som presvedčený, že likvidácia starých účtovníckych kníh by bola protiprávna," povedal Meili neskôr v rozhovore pre americkú CNN.

Nasledujúceho dňa zavolal do redakcie komunálnych novín, ale tam o vec nemali záujem. Telefonoval aj na veľvyslanectvo Izraela do Bernu, a tam mu poradili, aby im poslal doklady elektronickou poštou. To sa mu nevidelo byť bezpečné. Nakoniec ich odovzdal organizácii židovskej komunity v Zürichu a tiež polícii.

"Potom vypukol škandál," spomína Meili v rozhovore pre kanadský denník Canadian Jewish News.

Keď sa o jeho čine dozvedelo vedenie banky, okamžite ho prepustilo. O prípade začali písať noviny a Meili sa ocitol v paľbe nenávistných telefonátov, mailov a listov. Dopočul sa, že ho kde-kto podozrieva zo spolupráce s izraelskou tajnou políciou Mossad. Prieskum verejnej mienky, ktorý dali urobiť švajčiarske médiá, ukázal, že vyše polovica Meiliho spoluobčanov si myslí, že poškodil Švajčiarsko. Stal sa z neho vyvrheľ. To však nebolo všetko. Jedného dňa dostal mail, v ktorom mu hrozili, že unesú dve jeho malé deti. Peniaze na výkupné si má vraj má vypýtať od Židov, pre ktorých pracuje. Meili dlho neuvažoval, zbalil rodine kufre a s manželkou i s obomi deťmi utiekol do Spojených štátov. Známy americký právnik Ed Fagan, ktorý zastupuje potomkov obetí holocaustu v žalobách proti švajčiarskym bankám, Meiliho presvedčil, aby vypovedal pred americkým senátnym bankovým výborom. V zázname vypočúvania Meiliho pred výborom, ktorý už v minulosti vyšetroval spojenia medzi nacistami a švajčiarskymi bankami, sa okrem iného objavila téma jeho pôvodu a vierovyznania. Švajčiar vyhlásil, že je protestant, a Židom nepomáha zo snahy obohatiť sa, ale z presvedčenia, že staré krivdy musia byť odčinené.

Christoph Meili a jeho rodina boli prvými utečencami z blahobytného Švajčiarska, ktorí požiadali v USA o politický exil. Nedostali len štatút politických utečencov. V auguste 1997 im prezident Clinton udelil americké občianstvo. Meili tým svoju misiu nepovažoval za skončenú. Pustil sa do hľadania majiteľov nehnuteľností zo starých účtovníckych kníh, ktoré by sa dnes celkom spokojne mohli volať Meiliho zoznam.

(ib)

.Pripojte komentár

28. 10. 2008