Panorama.sk
Zaujímavosti
Obsah
Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Clinton s Lewinskou zbavili Američanov prezidentského ideálu

Koláž Billa Clintona a Moniky Lewinskej v denníku Washington Post

Sexuálny apetít bývalého amerického prezidenta Billa Clintona priniesol okrem veľkého rozruchu do našich zemepisných končín aj dva dovtedy málo známe výrazy – impeachment a sexuálny harassment. Experti, ktorí skúmali dôsledky Clintonovho pomeru s mladučkou praktikantkou z Bieleho domu Monikou Lewinskou, tvrdia, že v Spojených štátoch mal rozhodne väčší dopad ako len obohatenie slovníka.

Richard Posner, profesor práva na univerzite v Chicagu, napísal, že prípad silou detailov spôsobil, že "amerických prezidentov už ťažko možno brať smrteľne vážne". "Myslím si," píše Posner, "že Američania dnes považujú politických a intelektuálnych vodcovi za svojich súputníkov, a nie za nedotknuteľné ideály. Národ neľpie na umelom ideále."

O Billovi Clintonovi sa vedelo, že má sukničkárske sklony, ale až jeho vzťah s Lewinskou vyvolal škandál, pre ktorý po 130 rokoch musel druhýkrát v histórii Spojených štátov prezident podstúpiť impeachment, vyšetrovací proces pred Senátom. Impeachment je prvým krokom k zosadeniu prezidenta a je akousi poistkou, zabudovanou do prezidentského systému USA, ktorá má zabrániť osobe s najvyššími právomocami, aby zneužila svoje postavenie.

Slučka okolo prezidenta Clintona sa začala sťahovať, keď bývalá štátna úradníčka Paula Jonesová podala naňho v máji 1994 žalobu zo sexuálneho harassmentu, čiže sexuálneho obťažovania. Obvinila ho, že 8. mája 1991, keď pracovala ako asistentka na konferencii o manažmente v Little Rocku, ju Clinton, ktorý bol vtedy guvernérom štátu Arkansas, pozval do hotelového apartmánu a chcel ju sexuálne obťažovať. Prezident sa s Jonesovou dohodol o ukončení procesu, a prípad by nemal zničujúcu odozvu, keby ho neskomplikovala aféra s Lewinskou. Monika nastúpila do zamestnania v Bielom dome v júli 1995, a v novembri ju prezident zavolal do svojej pracovne, kde sa bozkávali. Lewinská neskôr uviedla, že s mala niekoľkokrát s Clintonom orálny sex v kúpeľni vedľa Oválnej pracovne. Ich pomer sa síce skončil v apríli 1997, ale stal sa predmetom rozsiahleho vyšetrovania. Ako dôkazový materiál sa v ňom okrem nahrávok telefonátov a rozhovorov Lewinskej s priateľkou, použili spermie na Monikiných šatách, ich pôvod dokázala analýza deoxyribonukleovej kyseliny. Clinton v počiatočnom štádiu vyšetrovania vytrvalo zapieral, ale práve to sa mu stalo osudné.

Americká verejnosť sa po prvý raz dozvedela o afére s Lewinskou 21. januára 1998. Clinton sa pridŕžal taktiky kompletného zatĺkania pravdy a aj v televíznom interview vyhlásil, že s ňou nič nemal. Nakoniec sa však pod tlakom vyšetrovacej komisie v auguste 1998 opäť verejne, v televíznom vystúpení priznal. "Mal som vzťah so slečnou Lewinskou, ktorý nebol vhodný," povedal.

Po priznaní, že verejne klamal, vyjadrili svoje rozčarovanie mnohí kongresmani. Vermontský senátor Patrick Leahy v Kongrese na Clintona celkom sedliacky nakričal: "Bill, si hlupák, nanič hlupák." Narastal tlak na konanie impeachmentu, republikánska väčšina v Snemovni reprezentantov sa chopila šance zbaviť Clintona úradu. Vyšetrovateľ Keneth Starr predložil Senátu 453-stránkovú správu, a tá sa vďaka internetu dostala na verejnosť. Rozpútala sa kampaň, ktorá chvíľami až vulgárnym spôsobom prezidenta zosmiešňovala.

Republikáni by potrebovali na zosadenie dve tretiny hlasov, a toľko nielenže nemali, ale deviati z nich dokonca hlasovalo za Clintona. V sobotu 13. 2. 1999 Senát USA prečítal verdikt: nevinný. Clinton sa o niekoľko hodín ospravedlnil americkým občanom.

Názory na aféru sa rôznili. Jedni ju označili za nehanebný škandál, druhí v súvislosti s vyšetrovaním súkromného života prezidenta hovorili o novodobej inkvizícii. Proti impeachmentu bolo podľa prieskumov až 60 percent Američanov. Profesor práva Missourijskej univerzity, autor knihy o slávnych amerických procesoch Douglas Linder v stati o impeachmente napísal, že to bol proces, ktorý priniesol niekoľko poučení. "Zistili sme, že impeachment nemusí byť nevyhnutne národnou pohromou a prináša dokonca aj niektoré pozitíva. Škandál donútil verejnosť otvorene a bez škrupulí diskutovať o sexe a posudzovať verejnú a súkromnú morálku podľa jedného metra."

(ib)

.Pripojte komentár

Viac informácií:

Seriál Aféry z titulných stránok

Vydané: 2008-10-28
Aktualizované: 2008-10-28

Mailujte adresu stránky

Panoráma.sk - Kontakty / O nás
© Copyright 1998 - 2018, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie textov a fotografií zo stránok Panorámy.sk bez predchádzajúceho písomného súhlasu Panorámy.sk je porušením autorského zákona.
Partneri Panorámy.sk používajú cookies, ktoré im umožňujú zaznamenávať vaše internetové preferencie. Používaním stránok dávate súhlas so zapisovaním cookies do Vášho internetového prehliadača.