Cyklomapy Rakúska
 Panorama.sk in EnglishEnglishTelefón:
0905 454 205
E-mailE-mail    Dnes je 16.1.2018Vyhľadávanie / Search
Najnovšie knihy, mapy, multimédiá
CD Najkrajšie slovenské vianočné piesne a koledy, SĽUK 13 - O Ježišku roztomilý
Záhorie - skaly na Slovensku I
Bosna a Hercegovina - Průvodce na cesty
Slovencina ako cudzí jazyk - Hovorme spolu po slovensky - Gramatika B1 + B2
DVD Slovakia
4CD Heligónkári 13-14-15-16
4CD Heligónkári 9-10-11-12
4CD Ozveny Terchovskej doliny
Košice Cassovia Metropola východného Slovenska Metropolis of Eastern Slovakia
Tatry - Západné, Vysoké, Belianske
Vysoké Tatry - turistická mapa v mierke 1:50 000
Budem vedieť pravopis pre 8. ročník ZŠ / terciu 8-ročných gymnázií
CD Hrončekovci 4 - Pod oblôčkom ľalia
4CD Hrončekovci 1-2-3-4 a zoznam všetkých CD Hrončekovci
CD Niet beťára v Pohorelej
4CD Horehronská kolekcia
CD Heligónkári 1
4CD Heligónkári 5-6-7-8
4CD Ján Ambróz 1-2-3-4
4CD Radostné Vianoce
Anka Pecníková - Výber 1
Anna Šatanová - Milka a muziky z Podpoľania
Najkrajšie cyklotrasy - Bratislava a okolie
Poprava pod Nanga Parbatom
Angličtina pre samoukov a 3CD
Prehľad gramatiky a pravopisu slovenského jazyka
Dolomity - Brenta - jazero Garda - nejkrásnější zajištěné cesty medzi Sextenem a Rivou
CD Lonely Melody - Bratislava Hot Serenaders
Krížom-krážom. Slovenčina B2 s CD
Slovenské rozprávky, hádanky a rečňovanky
2CD Terchovská muzika
Kulinárna kultúra regiónov Slovenska
Knihy o Dunaji a jeho povodí
Slovenčina neu - učebnica slovenčiny pre nemecky hovoriacich
DvojCD Jááánošííík / Človečina
Ďalšie publikácie
Prečítajte si
Vinše a básničky pod vianočný stromček
Ľudové vianočné a novoročné vinše
Ďalšie články

Nadia vzala život do vlastných rúk

Nadia Comaneci

Čo je horšie? Žiť v zlatej klietke, alebo si užívať slobodu a tvrdo za ňu platiť? Slávna rumunská gymnastka Nadia Comaneciová pozná odpoveď. Ako zázračné dieťa, štrnásťročná olympijská víťazka, bola výkladnou skriňou komunistického režimu Nicolae Ceausesca. Neskôr, keď mala dvadsaťsedem, tajne ušla do Spojených štátov. Médiá na Západe citovali vetu, ktorá po rozchýrení správy o Nadiinom úteku, nechtiac vykĺzla sovietskej trénerke Larise Latyninovej: "Útekom zasadila tyranskému režimu väčšiu ranu, ako keď emigroval Ion Pacepa, šéf špionážnej služby." Íróniou osudu bolo, že Nadia ušla len pár týždňov pred udalosťami, ktoré viedli k pádu režimu a k poprave Nicolae Ceausesca a jeho manželky.

Príbeh Nadii Comaneciovej sa začal v roku 1976, keď si útle dievčatko s vrkôčikmi vybojovalo tri zlaté medaily na olympijských hrách v Montreali. Ďalšie dve zlaté si odniesla z olympiády v Moskve v roku 1980. Vzápätí nato, v januári 1981 podnikla turné po jedenástich mestách Spojených štátov. Turné organizovala rumunská vláda a Nadia pre komunistický režim zarobila štvrť milióna dolárov. Dostala len tisícku. Počas turné zmizol jej tréner Béla Karolyi a po návrate domov držali gymnastku pod stálym dohľadom. "Môj život sa po emigrácii trénera drasticky zmenil. Nedovolili mi vycestovať z Rumunska. Vždy, keď ma Gymnastická federácia zaradila na zoznam účastníkov exhibičného turné v zahraničí, moje meno úradníci vyčiarkli. Začala som sa cítiť ako väzeň," povedala Nadia v rozhovore pre britský Guardian v roku 2004.

Taký život sa jej nepáčil a preto svoj osud radšej zverila prevádzačovi, ktorý ju mrazivej noci 28. novembra 1989 v skupine s ďalšími šiestimi ľuďmi vyviedol zo studeného a vlhkého lesa v pohraničí na maďarskú stranu hranice. Constantine Panait, americký Rumun, zabezpečil jej dopravu do Rakúska a odtiaľ do New Yorku.

Médiá okolo Nadie rozpútali neslýchané klebety. Vraj sa pokúsila spáchať samovraždu, že bola milenkou syna diktátora Ceausesca. Magazín Newsweek napísal, že žila ako rocková hviezda, Ceausescovci jej dali luxusnú vilu, chatu, limuzínu, šperky a služobníctvo. Po vyše desiatich rokoch v rozhovore pre Guardian Nadia všetko poprela. "To nebolo o mne. Poznala som Nicu Ceausesca. Keď s niekým pracujete v jednej budove, má to okamžite znamenať, že s ním niečo máte? Takisto som sa nikdy nepokúsila o samovraždu, nikdy som nechcela vypiť nijaký jed."

Obrat v zložitom živote emigrantky nastal, keď sa jej v kanadskom Montreale ujal krajan Alexander Stefu. Krátko žila s jeho rodinou a začala pracovať, okrem iného ako manekýnka, predvádzala odevy firmy Jockey. Vtedy ju oslovil bývalý americký gymnasta a tiež niekdajší olympijský medailista, Bart Connor, a pozval ju do svojej gymnastickej školy v Oklahome. Nadia cestovala po Spojených štátoch, vystupovala v športových šou a propagovala gymnastiku.

V roku 1994, päť rokov po dramatickom úteku z vlasti, prišla do Rumunska, aby navštívila otca. Na letisku ju vítali početné televízne štáby. A ešte väčší rozruch spôsobila o dva roky neskôr, v apríli 1996, keď sa v Bukurešti vydávala za Barta Connora. Pred kostolom, kde sa uskutočnil svadobný obrad, sa tlačili desaťtisíce ľudí.

Nadia kedysi volila medzi dvomi neľahkými cestami, a nakoniec sa dostala na tú, ktorá vedie k šťastiu. Jej meno sa v médiách vyskytuje už len v pozitívnych súvislostiach, či už v roku 2000, keď ju v USA vyhlásili za športovkyňu storočia, alebo keď založila nadáciu na podporu detskej kliniky v Bukurešti.

(ib)

.Pripojte komentár

31. 10. 2008