Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Schmidovci vymenili pohodlie za život na kolesách

Lilian a Emil Schmidovci

Ani v aktualizovanom internetovom vydaní Guinnessovej knihy svetových rekordov nie je pri menách Emil a Lilian Schmidovci presný údaj. Rekord manželskej dvojice sa stále mení, tak ako sa ustavične mení aj miesto ich bydliska. Schmidovci sa pred takmer dvadsiatimi piatimi rokmi vybrali z rodného Švajčiarska na výlet do sveta, a ešte stále sa nevrátili. Dosiahli svetové prvenstvo v počte kilometrov najazdených po svete na jednom aute. Od 16. októbra 1984, keď naštartovali svoju terénnu toyotu, precestovali vyše 640-tisíc kilometrov po piatich kontinentoch.

Začiatok roka 2009 zasvätili tichomorským ostrovom, v januári boli na Fidži.

Čo prinútilo počítačového experta a sekretárku, aby vymenili pohodlie švajčiarskeho bytu za život na kolesách? Asi to bola kríza stredného veku. Aspoň tak na to spomína Emil. Keď mal 42, žil všedným životom príslušníka strednej vrstvy a potajomky sníval o dobrodružnej ceste okolo sveta. V roku 1982 kúpil toyotu a začal prehovárať manželku, aby sa s ním vybrala na výlet, ktorý by mohol trvať rok alebo aj dva.

"Mala som vtedy veľmi dobré zamestnanie. So životom som bola spokojná a veľmi vážne som uvažovala o materstve," priznala v interview pre britskú BBC Lilian. Emil ju lámal dosť dlho. "Vôbec neľutujem, že som podľahla. Počas ciest som objala a obdarovala toľko detí, že mi už ani nie je smutno, že nemám vlastné," dodáva.

Život v aute má svoje čaro, ale vie byť aj dosť ťažký. "Museli sme sa naučiť improvizovať," vysvetľuje Emil a Lilian ho dopĺňa: "Všetko treba brať z tej lepšej stránky. Aj cesta po rozbitej ceste môže byť hotovým požehnaním, keď treba vyprať bielizeň. Do kontajnera som naliala vodu, nasypala prací prášok a napchala som tam špinavé šatstvo. Keď sme po niekoľkých hodinách konečne zastali, bolo vyprané ako v najlepšej práčke," žartuje vitálna pani, ktorá má vyše šesťdesiat.

Manželia sa naučili žiť skromne. Ich denné výdavky v priemere neprekročia 35 dolárov. Cestujú vďaka úsporám a dedičstvu po Lilianinej matke. Benzín a lodné lístky im hradí firma Toyota, ktorá považuje nekončiaci sa výlet Schmidovcov na aute jej značky za tú najlepšiu reklamu.

Vedľa prístrojovej dosky má toyota zabudované nádobky na nápoje a niekoľko poličiek, takže trošku pripomína kuchynskú linku."Riadna kuchyňa" je však v zadnej časti auta, je umiestnená na vysúvacej doske, na ktorej je varič. Manželia spia na sklápacích sedadlách, ktoré majú upravené čalúnenie.

V interview pre denník Caribian Guardian v lete 2004, keď slávili dvadsiate výročie života na cestách, prezradili, že viac ako zemepis ich fascinujú ľudia. "Zistili sme, že ľudia všade na svete vôbec nie sú takí zlí, ako to občas vyzerá v televíznych správach," zhodujú sa manželia." Takmer všetci, s ktorými sme sa stretli, boli príjemní, snažili sa nám pomôcť, podelili sa s nami v núdzi o jedlo a poradili nám. Zažili sme samozrejme aj nebezpečné chvíle, ale tie sú v porovnaní s pozitívnou skúsenosťou zanedbateľné, tvrdí Emil.

Schmidovci nepomýšľajú na návrat domov. "Ak sa rozhodneme, že sa usadíme, asi to nebude vo Švajčiarsku, ale v nejakej krajine s teplým podnebím, kde by sme mohli viesť slobodný život bez upätých pravidiel, aké vládnu v našej vlasti," prezrádzajú svetobežníci.

(ib)

.Pripojte komentár

Ďalšie info:

Guinnessova kniha rekordov: Od márnivosti k jedinečnosti

Vydané: 2009-01-19
Aktualizované: 2009-01-19

Kategórie: - Seriál Ľudia z Guinnessovej knihy rekordov