Panorama.sk
Zaujímavosti
Obsah
Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Delphine, zatajená dcéra kráľa Alberta II.

Delphine Boëlová

Keď sa niekdajšieho francúzskeho prezidenta Francoisa Mitterranda novinári v rozhovore spýtali na nemanželskú dcéru Mazarine, odpovedal: "Et alors?" - "O čo ide?" Belgický kráľ Albert II. rozhovory neposkytuje. Kráľ aj jeho dvor zaryto mlčali, keď médiá v roku 1999 vyniesli na svetlo príbeh jeho nemanželskej dcéry Delphine Boëlovej, ktorú mal s baronesou Sybille de Sélys Longchamps v čase, keď bol už takmer desať rokov ženatým belgickým panovníkom.

Škandál prepukol, keď 31-ročnú Delphine predstavili ako "tajnú dcéru" belgického kráľa Alberta II. vo francúzskej štátnej televízii FR3. Delphine je umelkyňa, tvorí sochy z papierovej makulatúry. Keď vyšlo najavo, že je dcérou Alberta II., urobila tú najpriamočiarejšiu vec, ktorá by sa dala očakávať, že dcéra spraví, keď objaví otca. Zatelefonovala mu. Albert sa s ňou odmietol stretnúť a otcovstvo poprel. Delphine nepresvedčil, naopak, svojím pôvodom sa tak nadchla, že mu venovala ďalšiu umeleckú tvorbu. Konzervatívnejšie naladení milovníci umenia ho hodnotia ako výstredné. V jej prácach sa zrkadlí erotika, kráľovské symboly a Belgicko. Taký je napríklad obraz penisu vymaľovaného v belgických národných farbách, čiernej, žltej a červenej. Nemenej rozpakov vyvolala aj socha kravy s korunkou na hlave.

"Trochu čudný odkaz od ženy, ktorá by mohla byť princeznou," konštatovali belgické médiá.

Delphine vo francúzskej televízii tvrdila, že v 60. rokoch kráľ Albert plánoval rozvod, pretože sa chcel oženiť s jej matkou. Belgická vláda vraj súhlasila, ale kráľov zámer prekazil jeho starší brat, vtedajší kráľ Baudouin, veľmi konzervatívny a nábožne založený muž. Údajne Albertovi pohrozil, že ak sa rozvedie, zbaví ho nástupníckeho práva. Dvor sa ani k tejto verzii nevyjadril.

Škandál nebol iba zdrojom klebiet a rozruchu, ale odzrkadlil tradičné rozdelenie Belgicka na francúzsky hovoriace Valónsko a holandské Flámsko.

Všetky holandské médiá sa postavili za Delphine, žiadali, aby jej boli priznané práva členky kráľovského rodu. Frankofónne médiá boli oveľa zdržanlivejšie a niektoré dokonca šírili názor, že škandál je flámska konšpirácia s cieľom podkopať belgické kráľovstvo a destabilizovať krajinu. Podľa belgického internetového portálu LVB.net je pravda inde. Vo Flámsku majú ľudia inú mentalitu ako vo Valónsku. Sú veľmi zvedaví, majú radi chýry a klebety a radi vidia príslušníkov kráľovskej rodiny ako obyčajných ľudí. Vo francúzsky hovoriacej časti Belgicka sa naopak médiá správajú k dvoru takmer s posvätnou úctou. Vystúpenie Delphine vo francúzskej štátnej televízii prinieslo trošku zmeny, pretože ako sa v Belgicku hovorí: Keď prší v Paríži, v Bruseli aspoň kvapká.

Delphine nie je jediným dieťaťom "hriešnej lásky" v belgickej kráľovskej rodine. Prvý belgický kráľ Leopold I. mal milenku Arcadie Cadet, ktorej vybavil sobáš s dôstojníkom svojej gardy Friedrichom Meyerom, aby predišiel škandálu okolo jej tehotenstiev. Arcadie takto porodila dvoch kráľovských ľavobočkov, Georga a Arthura. Kráľ udelil milenke a jej deťom šľachtický titul barónov z Eppinghovenu. Potomkovia rodu žijú dnes v Kanade. Leopold II. mal tiež dve nelegitímne deti s milenkou Blanche Delacroixovou, s ktorou sa oženil na smrteľnej posteli. Aj z dnešného hľadiska sa teda belgickí monarchovia zachovali k matkám svojich nemanželských detí, a tiež aj k svojim nelegitímnym potomkom veľmi slušne a štedro. Belgičania o tom vedia a možno práve preto žiadajú to isté od súčasného panovníka.

Albert II. by sa mal podľa drvivej väčšiny poddaných k nemanželskej dcére verejne priznať. Pre taký krok svojho vyše sedemdesiatročnéh monarchu sa v prieskume flámskej televízie VTM vyslovilo 83 percent opýtaných. Podľa 69 percent by mal kráľ Delphine pozvať do paláca.

(ib)

.Pripojte komentár

Viac informácií:

Seriál Aféry z titulných stránok

Vydané: 2015-01-15
Aktualizované: 2015-01-15

Mailujte adresu stránky

Panoráma.sk - Kontakty / O nás
© Copyright 1998 - 2018, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie textov a fotografií zo stránok Panorámy.sk bez predchádzajúceho písomného súhlasu Panorámy.sk je porušením autorského zákona.
Partneri Panorámy.sk používajú cookies, ktoré im umožňujú zaznamenávať vaše internetové preferencie. Používaním stránok dávate súhlas so zapisovaním cookies do Vášho internetového prehliadača.