Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Agenti Mossadu zabili nepravú obeť

Fotografia z policajnej rekonštrukcie Bouchikiho vraždy

Po mníchovskej olympiáde v roku 1972 sa agenti Mossadu rozbehli po stopách Palestínčanov, ktorí v olympijskom hoteli najprv násilne zadržiavali a potom zavraždili všetkých izraelských športovcov. Poľovačka mala byť odvetou, vykonanou v duchu filozofie oko za oko, zub za zub. Na čele zoznamu odsúdených na smrť bol Ali Hassan Salameh, jeden z najskúsenejších veliteľov ozbrojenej skupiny Organizácie pre oslobodenie Palestíny, známej ako Force 17. Mossad zistil, že sa zdržiava v nórskom meste Lillehammer a poslal tam osobitný tím agentov s úlohou zneškodniť ho.

Agenti prišli do Lillehammeru v júli 1973 a okamžite začali sledovať osobu, na ktorú sa hodil popis Palestínčana. Počas horúceho 21. júla si označeného muža všímali, ako sa kúpe v bazéne. Nespustili ho z očí, ani keď vychádzal z kúpaliska a v spoločnosti neznámej ženy zamieril do kina. Predstavenie sa skončilo po pol jedenástej a ich obeť sa spolu s davom vynorila na chodníku pred kinom. So spoločníčkou kráčali z rušnej ulice, až zmizli na odľahlejšej cestičke. Agenti dvojicu dostihli autom, vyskočili a muža zastrelili. Klesol a na mieste bol mŕtvy, spoločníčke už nestačil povedať ani slovo. Bola to jeho manželka Torelle a na polícii uviedla, že zavraždený je Ahmed Bouchiki, v Nórsku pracoval ako čašník a bol občanom Maroka. Neklamala. Agenti Mossadu zavraždili nesprávneho muža.

Nórska polícia zatkla dvoch členov vražednej skupiny hneď na druhý deň, keď sa pokúšali dostať na letisko v tom istom prenajatom aute, z ktorého strieľali na Bouchikiho. Po vypočúvaní zadržaných zatkla ďalších piatich agentov a našla aj písomnosti, ktoré ich usvedčovali z vraždy. Súdny proces s agentmi Mossadu médiá pomenovali lillehammerská aféra.

Päticu príslušníkov izraelskej tajnej služby v Nórsku odsúdili na troj až päťročné väzenie, ale po 22 mesiacoch všetkých oslobodili a deportovali do Izraela. Trest, alebo aspoň jeho časť, však úplne minul veliteľa skupiny, Michaela Harariho. Tomu sa po nevydarenej akcii v Lillehammeri podarilo ujsť a Izrael ho nikdy Nórsku nevydal. Po niekoľkých rokoch odišiel zo služieb Mossadu a dal sa na obchod so zbraňami. Často ho bolo vídať s panamským vodcom Manuelom Noriegom, ktorého neskôr Američania zatkli a odsúdili za obchodovanie s drogami. Úlohu z Lillehammeru zaňho dokončili iní. Ali Hassan Salameh unikal Mossadu ešte niekoľko rokov, až kým ho izraelská tajná služba nepripravila o život v Bejrúte bombou nastraženou v aute.

Izraelská vláda odmietala zodpovednosť za vraždu Maročana Bouchikiho vyše dvadsať rokov. Prvé priznanie vyšlo v novembri 1993 z úst Aharona Yariva, ktorý v čase lillehammerskej aféry pôsobil ako poradca vtedajšej izraelskej premiérky Goldy Meirovej. V rozhovore pre britskú BBC povedal, že agenti sa nepomýlili náhodou. "Keď som neskôr porovnával fotografie Palestínčana a Maročana, šokovala ma ich podobnosť. Ponášali sa na seba ako vajcu, akoby boli dvojičky." V roku 1996 Tel Aviv vyplatil pozostalým Bouchikiho odškodné a ministerka Shulamit Aloniová, tiež v rozhovore pre BBC, naplno vyslovila to, čo, Izrael dlho zamlčiaval: "Bouchiki nebol terorista. Zabili sme ho omylom."

(ib)

.Pripojte komentár

Ďalšie info:

Seriál Aféry z titulných stránok

Vydané: 2008-10-23
Aktualizované: 2008-10-23

Kategórie: Zaujímavosti