Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Matku národa Winnie Mandelovú súdili ako vrahyňu detí

Winnie Mandelová

Keď legendárny černošský bojovník proti apartheidu Nelson Mandela opúšťal brány väzenia, kráčala mu po boku jeho žena Winnie. Ich príbeh lásky sa miešal s bojom proti apartheidu a v roku 1958 sa brali ako ostrieľaní revolucionári. Nebol to ľahký život, ale Winnie bola tvrdá žena. Už počas prvého tehotenstva ju zatkli na demonštrácii. Nelsona Mandelu v roku 1960 odsúdili na doživotie vo väzení na Robben Island, ale ona sa nevzdala, pokračovala ďalej v boji, organizovala pomoc rodinám obetí krvavého povstania v Sowete v roku 1976, hovorila v mene Mandelu s novinármi a na zhromaždeniach a bola pravidelne zatýkaná. Stala sa neoddeliteľnou súčasťou revolučného imidžu svojho muža. Zvítanie manželov za bránou väznice po prepustení z dlhoročného žalára v roku 1990, keď sa zrútil režim apartheidu, bolo dojemné. Vyzerali ako šťastný pár, ktorého lásku nedokázali zničiť ani roky odlúčenia. Čo však nezmaril čas, zbúrali skutky Winnie Mandelovej, pre ktoré sa dostala pred súd. Premena matky národa, ako Winnie Mandelovú nazývali za jej aktivity v boji za práva černošskej väčšiny v Juhoafrickej republike, na vrahyňu detí bola šokujúca. Podľa výpovedí svedkov bola však neodvratná a viedla k jej rozvodu.

V roku 1991 ju usvedčili z účasti na únose štyroch mladých černošských aktivistov a zabití piateho, iba štrnásťročného Jamesa Moeketsi Seipeia. Akciu mala na svedomí Winniina telesná stráž, skupina mladých mužov známych ako Mandelov futbalový klub. Bol to v skutočnosti gang mladých priaznivcov Mandelovej. "Futbalisti" sa viac ako športu venovali terorizovaniu politických oponentov a vraždeniu skutočných, ale aj údajných kolaborantov. Ich špecialitou bolo upaľovanie obetí. Na súde sa viackrát objavilo slovo náhrdelník, ktoré v súvislosti s prípadom získalo desivý význam. Označoval spôsob zabitia, pri ktorom vrahovia navliekli obeti okolo krku pneumatiku namočenú v benzíne. Potom k "náhrdelníku" priložili horiacu zápalku.

Bývalí spolupracovníci Winnie pred súdom obvinili, že osobne nariaďovala vraždy a mučenie ľudí podozrievaných zo spolupráce s políciou. Odsúdili ju na šesť rokov väzenia. Po odvolaní trest znížili na dva roky a nakoniec ju prepustili na kauciu, ktorú vzhľadom na závažnosť zločinov predstavovala smiešna suma, 3200 amerických dolárov.

Aj napriek súdu a rozchodu s Nelsonom Mandelom ostala Winnie Mandelová jednou z najvplyvnejších a zároveň najrozporuplnejších politických osobností Afriky. Vystupovala proti rasizmu, vykorisťovaniu žien a hospodárskej nespravodlivosti. V roku 1997 bola hlavnou postavou na rečníckej tribúne protestného Pochodu milióna žien v americkej Philadelphii. V rozbehnutých aktivitách ju však opäť zastavil súd. V apríli 2003 poputovala znovu do väzenia. Odsúdili ju na päť rokov pre finančné podvody a krádeže. Keď sa bránila, že peniaze chcela venovať chudobným, súd poukázal na to, že takmer milión randov (asi tri milióny korún) presunula na svoj osobný účet. "Nesnažte sa nám nahovoriť, že ste Robin Hood v sukni," citoval denník Guardian sudcu Eberhardta Bertelsmanna.

Mandelová tvrdí, že ťažkosti jej nespôsobuje porušovanie zákonov, ale politickí nepriatelia. Má ich naozaj viac než dosť. Jedným z najväčších je dnes už bývalý juhoafrický prezident Thabo Mbeki. Winnie si nekladie servítku pred ústa nikdy, keď je o ňom reč. Napísala otvorený list, v ktorom opakuje povesti o Mbekiho mimomanželských aférach. Súčasným vládnucim elitám Juhoafrickej republiky sa Mandelová neodcudzila len zločinmi a porušovaním zákona, ale aj kritikou neschopnej vlády a bojkotovaním pokusu o celonárodné zmierenie. Aj napriek tomu znovu predčasne opustila väzenie "Nový život" začala niekdajšia matka národa na juhoafrickej univerzite Witwatersrand, kde si prevzala diplom absolventky odboru sociálnej práce.

(ib)

.Pripojte komentár

Ďalšie info:

Seriál Aféry z titulných stránok

Vydané: 2008-10-30
Aktualizované: 2008-10-30

Kategórie: Zaujímavosti