Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Nadia vzala život do vlastných rúk

Nadia Comaneciová

Čo je horšie? Žiť v zlatej klietke, alebo si užívať slobodu a tvrdo za ňu platiť? Slávna rumunská gymnastka Nadia Comaneciová pozná odpoveď. Ako zázračné dieťa, štrnásťročná olympijská víťazka, bola výkladnou skriňou komunistického režimu Nicolae Ceausesca. Neskôr, keď mala dvadsaťsedem, tajne ušla do Spojených štátov. Médiá na Západe citovali vetu, ktorá po rozchýrení správy o Nadiinom úteku, nechtiac vykĺzla sovietskej trénerke Larise Latyninovej: "Útekom zasadila tyranskému režimu väčšiu ranu, ako keď emigroval Ion Pacepa, šéf špionážnej služby." Íróniou osudu bolo, že Nadia ušla len pár týždňov pred udalosťami, ktoré viedli k pádu režimu a k poprave Nicolae Ceausesca a jeho manželky.

Príbeh Nadii Comaneciovej sa začal v roku 1976, keď si útle dievčatko s vrkôčikmi vybojovalo tri zlaté medaily na olympijských hrách v Montreali. Ďalšie dve zlaté si odniesla z olympiády v Moskve v roku 1980. Vzápätí nato, v januári 1981 podnikla turné po jedenástich mestách Spojených štátov. Turné organizovala rumunská vláda a Nadia pre komunistický režim zarobila štvrť milióna dolárov. Dostala len tisícku. Počas turné zmizol jej tréner Béla Karolyi a po návrate domov držali gymnastku pod stálym dohľadom. "Môj život sa po emigrácii trénera drasticky zmenil. Nedovolili mi vycestovať z Rumunska. Vždy, keď ma Gymnastická federácia zaradila na zoznam účastníkov exhibičného turné v zahraničí, moje meno úradníci vyčiarkli. Začala som sa cítiť ako väzeň," povedala Nadia v rozhovore pre britský Guardian v roku 2004.

Taký život sa jej nepáčil a preto svoj osud radšej zverila prevádzačovi, ktorý ju mrazivej noci 28. novembra 1989 v skupine s ďalšími šiestimi ľuďmi vyviedol zo studeného a vlhkého lesa v pohraničí na maďarskú stranu hranice. Constantine Panait, americký Rumun, zabezpečil jej dopravu do Rakúska a odtiaľ do New Yorku.

Médiá okolo Nadie rozpútali neslýchané klebety. Vraj sa pokúsila spáchať samovraždu, že bola milenkou syna diktátora Ceausesca. Magazín Newsweek napísal, že žila ako rocková hviezda, Ceausescovci jej dali luxusnú vilu, chatu, limuzínu, šperky a služobníctvo. Po vyše desiatich rokoch v rozhovore pre Guardian Nadia všetko poprela. "To nebolo o mne. Poznala som Nicu Ceausesca. Keď s niekým pracujete v jednej budove, má to okamžite znamenať, že s ním niečo máte? Takisto som sa nikdy nepokúsila o samovraždu, nikdy som nechcela vypiť nijaký jed."

Obrat v zložitom živote emigrantky nastal, keď sa jej v kanadskom Montreale ujal krajan Alexander Stefu. Krátko žila s jeho rodinou a začala pracovať, okrem iného ako manekýnka, predvádzala odevy firmy Jockey. Vtedy ju oslovil bývalý americký gymnasta a tiež niekdajší olympijský medailista, Bart Connor, a pozval ju do svojej gymnastickej školy v Oklahome. Nadia cestovala po Spojených štátoch, vystupovala v športových šou a propagovala gymnastiku.

V roku 1994, päť rokov po dramatickom úteku z vlasti, prišla do Rumunska, aby navštívila otca. Na letisku ju vítali početné televízne štáby. A ešte väčší rozruch spôsobila o dva roky neskôr, v apríli 1996, keď sa v Bukurešti vydávala za Barta Connora. Pred kostolom, kde sa uskutočnil svadobný obrad, sa tlačili desaťtisíce ľudí.

Nadia kedysi volila medzi dvomi neľahkými cestami, a nakoniec sa dostala na tú, ktorá vedie k šťastiu. Jej meno sa v médiách vyskytuje už len v pozitívnych súvislostiach, či už v roku 2000, keď ju v USA vyhlásili za športovkyňu storočia, alebo keď založila nadáciu na podporu detskej kliniky v Bukurešti.

(ib)

.Pripojte komentár

Ďalšie info:

Seriál Aféry z titulných stránok

Vydané: 2008-10-31
Aktualizované: 2008-10-31

Kategórie: Zaujímavosti