Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Vražda reportéra Dona Bollesa zburcovala novinárov

Denník The Arizona Republic informuje o vražde svojho reportéra Dona Bollesa

Reportér Don Bolles z denníka The Arizona Republic bol špecialistom na odhaľovanie korupcie. Zameral sa na špekulácie s pozemkami, ktoré sa stali v Arizone výnosným obchodom. Odvážne odhalenia sa mu stali osudnými, páchateľ nezákonných machinácií ho dal zavraždiť. Prípad neostal bez odozvy, zalarmoval investigatívnych novinárov v Spojených štátoch, ktorí prácu svojho kolegu doviedli do konca.

Don Bolles sa poslednýkrát vybral hľadať dôkazy o podvodoch 2. júna 1976 do hotela Clarendon v arizonskom hlavnom meste Phoenix. Mal sa tam zísť s istým Johnom Adamsonom, ktorý mu sľúbil, že privedie človeka s informáciami o napojení miestnych politikov na pozemkové špekulácie. Po desaťminútovom čakaní Bollesa odvolali k telefónu na recepcii. Adamson mu telefonicky oznámil, že schôdzku ruší, pretože sľúbený zdroj sa zľakol a nepríde. Novinár sa vrátil na parkovisko a keď si sadol do auta, ozvala detonácia. Krvácajúci Bolles sa vyplazil von, a skôr ako omdlel, ešte povedal: "Adamson."

Chirurgovia mu amputovali obe nohy a pažu, ale po jedenástich dňoch zraneniam podľahol. Keby nezomrel, o mesiac neskôr by rečnil na prvej konferencii amerických investigatívnych reportérov v Indianopolise. Bollesova smrť sa stala neplánovanou hlavnou témou stretnutia asi dvoch stoviek investigatívnych reportérov. Delegáti konferencie sa jednomyseľne uzniesli, že na smrť kolegu treba reagovať, odhaliť páchateľa a príčiny smrti. Tak sa zrodil projekt Arizona, ktorý sa zapísal do histórie americkej žurnalistiky.

Projekt viedol Robert W. Greene, reportér denníka Newsday. Dal dohromady tím ľudí, ktorí dostali prezývku Púštne potkany. Greenova výzva o pomoc našla ohlas u 21 vydavateľov, jednej rozhlasovej a televíznej stanice, ktoré hradili náklady na pobyt svojich reportérov v Arizone. Green definoval účel projektu v oficiálnom vyhlásení: "Chceme ukázať prstom na korupciu v komunite, v ktorej bol zavraždený investigatívny reportér. Táto komunita a ďalšie podobné spoločenstvá sa musia zamyslieť nad tým, čo sa stalo. To ich možno privedie k tomu, že si nabudúce dvakrát rozmyslia, či budú zabíjať reportérov." Výsledkom projektu bol seriál 32 článkov informujúcich o organizovanom zločine v Arizone a o okolnostiach vraždy Dona Bollesa.

Reportéri zistili, že Adamson bol nájomný vrah s napojením na podnikateľa a obchodníka s pozemkami Maxa Dunlapa. Spolu s Dunlapom žalobca obvinil aj inštalatéra Jamesa Robisona, ktorý diaľkovo odpálil nálož v aute. Muž, ktorý údajne stál v pozadí celého atentátu, rančer a milionár Kemper Marley, sa pred súd nikdy nedostal. John Adamson si odpykal dvadsaťročný trest a v roku 2002 zomrel na chorobu obličiek. Jamesa Robisona prepustili z väzenia v roku 1998 po odpykaní päťročného trestu. Max Dunlap je ešte stále za mrežami.

Projekt Arizona má obdivovateľov, ale aj kritikov, ktorí namietajú, že noviny by mali predovšetkým informovať, a nie zasahovať do dejov. Proti tomuto názoru stojí priznanie Brucea Babbita, generálneho prokurátora a neskôr arizonského guvernéra, podľa ktorého prítomnosť tímu investigatívnych reportérov v Arizone pomohla upozorniť na problém organizovaného zločinu v štáte a vytvárala verejný tlak na jeho riešenie.

(ib)

.Pripojte komentár

Ďalšie info:

Seriál Aféry z titulných stránok

Vydané: 2008-11-21
Aktualizované: 2008-11-21

Kategórie: Zaujímavosti