Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Kirkpatrick Macmillan: Drevený koník ho priviedol k bicyklu

Macmillanov bicykel

Najprv o ňom sníval Leonardo da Vinci. V roku 1490 nakreslil stroj s kolesami a pedálmi. Bicykel geniálneho umelca ostal len na papieri. Prvý skutočný, na ktorom jazdec rozkrútil kolesá a pohol sa vpred, sa objavil až o štyri storočia neskôr. Bol dielom vidieckeho kováča Kirkpatricka Macmillana. Guinnessova kniha svetových rekordov ho označuje za vynálezcu populárneho dvojkolesového dopravného prostriedku, aj keď si objav, ktorý v svojej mechanickej podstate prežil do dnešných čias, nikdy nepatentoval.

Narodil sa v roku 1812 v rodine kováča v dedinke Keir na škótskom vidieku. S otcom sa najprv nepohodol, odišiel z domu a vyskúšal viac profesií. Nakoniec však zistil, že poctivé kováčske remeslo nie je na zahodenie a vrátil sa. Približne v tom čase si dedinčania o ňom začali pošuškávať, že sa zrejme zbláznil. Prezývali ho Bláznivá trúba, pretože sa zatváral na celé hodiny do dielne s dreveným koníkom a čosi majstroval. "Vari len nepodkúva dreveného koňa?" pýtali sa susedia a veľavýznamne si poťukávali na čelo. Netušili, že drevený koník na kolieskach kováča inšpiroval k technickému vynálezu. V roku 1839 sa v jeho kováčni zrodil prvý bicykel.

Bol to prvý pedálový bicykel, jazdec ho poháňal horizontálnym stláčaním pedálov. Pedály boli spojené tyčou so zadným kolesom a rozkrúcali ho. Stroj bol dosť mohutný, vážil vyše 25 kilogramov, pretože drevené kolesá mali "železné pneumatiky". Na to, aby sa pohol, bolo treba vynaložiť veľkú silu. Macmillan to ako správny kováč a zdatný muž čoskoro zvládol a rýchlo sa vytrénoval na výkonného jazdca. Vzdialenosť 22 kilometrov prešiel za necelú hodinu. Na bicykli dokonca zašiel z dediny až do vyše 100 kilometrov vzdialeného Glasgowa. Chcel sa s ním pochváliť bratom, ktorí žili vo veľkom meste a boli učiteľmi. Cesta mu trvala dva dni a zažil na nej dosť veľkú nepríjemnosť. Zrazil malé dievčatko, ale dieťa našťastie len ľahko zranil. Aj napriek prvému šoku miestnych obyvateľov bicykel uchvátil a kováč im musel dopravný prostriedok predviesť. Po predstavení na dvore pred krčmou mu dokonca zľavili z pokuty. Správa sa rýchlo šírila vidiekom a po návrate domov kováča už nevolali inak ako Diabol na kolesách.

Ani po pamätnej ceste do Glasgowa mu vôbec mu neprišlo na um, aby svoj vynález patentoval, alebo ho speňažil . Podnikavejšie založeným to však prišlo na um okamžite. Macmillanov rodák Gavin Dalzell of Lesmahagow okopíroval jeho nápad v roku 1846 a pustil sa do vylepšovania stroja. Vyše polstoročia ho považovali za prvého konštruktéra bicykla. Skutočný vynálezca si zatiaľ žil ďalej pokojným životom vidieckeho kováča. Podkúval kone a staral sa o početnú rodinu. Mal šesť detí. Jeho syn John Macmillan, ktorý sa stal liverpoolskym policajtom, ho opísal ako domáckeho, rodinne založeného človeka. Bol čosi ako miestny felčiar, kováčskymi kliešťami trhal zuby koňom, ale aj ľuďom. Rád muzicíroval, často ho pozývali na svadby, kde vyhrával na husliach. Zomrel v 65 rokoch a na jeho dome visí tabuľa s nápisom: "Postavil to lepšie, ako vedel ". Macmillanov bicykel je dodnes vystavený v Múzeu dopravy v Glasgowe.

(ib)

.Pripojte komentár

Ďalšie info:

Guinnessova kniha rekordov: Od márnivosti k jedinečnosti

OBJEDNAJTE TU:Order
Guinness World Records 2009 (Kniha svetových rekordov)
Autor: Craig Glenday
Cena: 29.70 EUR
Mierka: 0
Kategória: Encyklopédie a kalendáre
Vydavateľ: Slovart
Vydanie 1.
Rok vydania: 2008
ISBN: 978-80-8085-552-9
Počet strán: 288
Tvrdá väzba
Rozmery: 22.60 x 30.30 cm
Nákupné podmienky
Pozrite ďalšie v kategórii
>> Encyklopédie a kalendáre

Vydané: 2008-12-05
Aktualizované: 2008-12-05

Kategórie: Zaujímavosti - Seriál Ľudia z Guinnessovej knihy rekordov