Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Gróf Drakula najviac straší vo filmoch

Gróf Dracula

Gróf Drakula už niekoľko desaťročí fascinuje tvorcov filmových hororov. Krutému šľachticovi žijúcemu v 15. storočí na území dnešného Rumunska k filmovej sláve dopomohol román írskeho spisovateľa Brama Stokera z roku 1897. Už v čase prvého vydania sa stal bestsellerom a neskôr poslúžil ako predloha k niekoľkým filmovým scenárom. Podľa Guinnessovej knihy svetových rekordov je Drakula najčastejšou postavou filmových hororov. Objavil sa v 162 filmoch a predbehol svojho najväčšieho konkurenta Frankensteina, ktorý straší v 117 rôznych filmových snímkach. Zostavovatelia knihy rekordov brali v súťaži hororových filmových postáv do úvahy aj tie filmy, ktoré pôvodne hrôzostrašné osobnosti parodujú. Konštatujú, že po zhliadnutí takých filmov, ako je napríklad Rockula (1990) alebo Drakulov pes (1978) by sa spisovateľ Stoker iste obrátil v hrobe.

Viac by sa mu iste pozdával taký hollywoodsky produkt, pod ktorý sa podpísal režisér Francis Ford Coppola v roku 1992.

Predchodcom drakulovských sérií bol nemý film režiséra F. W. Murnaua o upírovi Nosferatu z roku 1922. Scenár vychádza zo Stokerovho románu, ale príbeh sa odohráva v Nemecku. Namiesto Drakulu v ňom saje krv obetiam upírsky gróf Orlok, ktorého hral Max Schreck. Stokerovi dedičia tvorcov filmu zažalovali za krádež príbehu. Súd vyhrali, a podľa súdneho výnosu mali byť všetky filmové kópie zničené. Našťastie sa zachovalo niekoľko pirátskych kópií.

Prvý skutočný Drakula sa na filmovom plátne zjavil v roku 1931. Stvárnil ho herec Bela Lugosi pod režisérskou taktovkou Toda Browninga. Film je jednou z najslávnejších verzií Drakulu, ktoré diváci videli v kinách a odborníci ho považujú za klasický horor. Ako taký je uložený v americkom Národnom filmovom archíve.

Na rozdiel od Frankensteina je Drakula postavou, ktorá má skutočné historické zázemie. Filmy nepritiahli k jeho osobnosti, dobe a prostrediu, v ktorom žil, iba fanúšikov hororov, ale aj serióznych historikov. V máji 2003 sa v transylvánskom meste Sighisoara konal tretí celosvetový kongres, ktorého účastníkov by sme mohli nazvať drakulógmi. Viedol ho Nicolae Paduraru, prezident Transylvánskej drakulovskej spoločnosti . "Hollywoodská verzia Drakulu bola v komunistickom Rumunsku tabu, pretože na Západe k Drakulovi často prirovnávali vodcu Nicolae Ceausesca. Predtým nebolo nemožné založiť u nás drakulovskú spoločnosť. Keď som zistil, že v zahraničí majú o postave Drakulu, ale aj o našom folklóre a histórii úplne pokrútenú predstavu, rozhodol som sa, že s priateľmi takú spoločnosť založíme a ponúkneme alternatívny obraz," povedal Nicolae Paduraru v rozhovore pre Slobodnú Európu. Dodal však, že nemá v úmysle a ani to nie je v jeho silách, aby z Drakulu strhol mýtus o najväčšom upírovi všetkých čias.

(ib)

.Pripojte komentár

Ďalšie info:

Guinnessova kniha rekordov: Od márnivosti k jedinečnosti

Vydané: 2008-12-09
Aktualizované: 2008-12-09

Kategórie: Zaujímavosti - Seriál Ľudia z Guinnessovej knihy rekordov