Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

J. L. Baird pričaroval farby na televíznu obrazovku

Televízia a ja - obálka memoárov J. L. Bairda

Bol tichý, nenápadný a neprejavoval nijaké mimoriadne schopnosti. Tak opisuje dobový záznam v triednej knihe dvanásťročného Johna Logieho Bairda, žiaka základnej školy v škótskom meste Helensburgh. Historici dnes už môžu iba hádať, či učitelia nemali cit pre spozorovanie osobitého talentu budúceho priekopníka televízneho vysielania, alebo bol malý John skutočne taký utiahnutý a nechával si myšlienky a nápady len pre seba. O viac ako sto rokov iná kniha, Guinnessova kniha rekordov spolu s menom tohto Škóta prináša chvályhodnejší záznam: John Logie Baird ako prvý na svete predviedol 3. júla 1928 televízny prenos vo farbe. Bolo to v čase, keď bola ešte televízia v plienkach, a farebné vysielanie sa stalo bežným až o niekoľko desaťročí.

Zázrak farebnej televízie demonštroval Baird vo svojom štúdiu v Long Acre pri Londýne. Na miniatúrnej obrazovke sa zjavili červené a modré pruhy, modrá policajná helma, muž s vyplazujúcim jazykom a kytica kvetov. Magazín Nature o vtedy unikátom predstavení napísal: "Karafiáty mali prirodzenú farbu. Jahody v košíku lákali červeňou."

John Logie Baird sa narodil 14. augusta 1888 ako štvrté dieťa v rodine duchovného Johna Bairda. V detstve naplno zažíval vzrušenie z doby, v ktorej paru striedala elektrina. Kým iné deti sa hrávali s guličkami, jeho lákala elektrina.

Experimenty mu striedavo prinášali pochvaly a tresty. Jeho rodičia si nevedeli vynachváliť vymoženosť elektrického osvetlenia, dom Bairdovcov bol takto vybavený ako prvý v meste. Generátor na výrobu elektriny poháňal benzín a bol umiestnený v záhrade za domom. Keď začal John chorľavieť, chýbali mu kamaráti. Aby sa mohol s nimi zhovárať aj v čase, keď bol na lôžku, zatelefonoval im. Telefonické spojenie s najbližšími štyrmi susedmi, bolo v tom čase prevratnou novinkou. Mala iba jediný nedostatok. Drôt, ktorý viedol od domu Bairdovcov k náprotivnému domu, visel príliš nízko nad cestou a spôsobil dopravnú nehodu, keď oň zavadil dvojkolesový koč. Po sťažnosti drožkára musel John telefón zrušiť.

V prvých rokoch minulého storočia vyteperil spolu s priateľom na strechu rodného domu materiál, z ktorého skonštruoval vetroň. Lietajúci stroj však ani zďaleka nebol dokonalý. Odvážny vzduchoplavec pri krátkom lete zo strechy len-len že neprišiel o život, a jeho dielo sa rozlomilo na dva kusy. Prvý experiment s televíziou urobil tiež v rodičovskom dome v roku 1903, keď sa pokúšal zostrojiť foto-elektrickú jednotku na báze selénia, ale neuspel. Utrpel pritom zranenie, popálil si ruky. Štúdium elektrotechniky na univerzite v Glasgowe mu prerušila prvá svetová vojna. Hoci sa niekoľkokrát pokúšal vstúpiť do armády, neprijali ho pre zdravotnú nespôsobilosť a vojnové časy prežil ako inžinier v elektrárni v Clyde Valley.

Po vojne sa krátko živil ako obchodník, ale v dvadsiatych rokoch ho tak ako veľa ďalších vedcov a vynálezcov načisto posadla televízia. Prvý prenos obrazového signálu z vysielača uskutočnil už v roku 1911 Boris Rosing v Petrohrade. Prvý Bairdov aparát stál na umývadlovom stojane. Na skonštruovanie prvého televízora použil aj veľa ďalších, z dnešného hľadiska nekonvenčných súčiastok, napríklad čajovú škatuľku a lampu. V januári 1926 predviedol vo svojej podkrovnej dielni pred 50 vedcami prvé televízne vysielanie a o rok na to založil Bairdovu televíznu spoločnosť, ktorá v roku 1929 uskutočnila revolučný televízny prenos medzi Londýnom a New Yorkom.

Slávny vynálezca mal na rozdiel od mnohých geniálnych priekopníkov vedy a techniky, aj bohatý a harmonický rodinný život. V roku 1931 sa oženil pianistkou Margaret Albuovou, s ktorou mal dve deti. Zomrel v roku 1946 . Aj napriek tomu, že ešte za jeho života si úspešne začala raziť cestu dokonalejšia, elektronická televízia, ostane Baird navždy mužom, vďaka ktorému televízory rozkvitli.

(ib)

.Pripojte komentár

Viac informácií:

Guinnessova kniha rekordov: Od márnivosti k jedinečnosti

Vydané: 2008-12-30
Aktualizované: 2008-12-30

Mailujte adresu stránky

Panoráma.sk - Kontakty / O nás

© Copyright 1998 - 2019, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie textov a fotografií zo stránok Panorámy.sk bez predchádzajúceho písomného súhlasu Panorámy.sk je porušením autorského zákona.
Partneri Panorámy.sk používajú cookies, ktoré im umožňujú zaznamenávať vaše internetové preferencie. Používaním stránok dávate súhlas so zapisovaním cookies do Vášho internetového prehliadača.