Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Mier je škodlivý, provokuje správa

Obálka knihy Iron Mountain - o možnostiach a želateľnosti mieru

Kde sa v Spojených štátoch nachádza Železná hora - Iron Mountain? Túto otázku si iste položil každý, kto na jeseň 1967 siahol po horúcej knižnej novinke amerického vydavateľstva Dial Press. Kniha mala nevábny, krkolomný názov Správa zo Železnej hory o možnostiach a želateľnosti mieru, a predsa sa okamžite rozchytala. Počtom predaných výtlačkov sa dostala do zoznamu bestsellerov, ktorý vydáva denník New York Times, a preložili ju do piatich jazykov. Recenzia, zverejnená v týždenníku U.S. News & World Report v novembri 1967 už v titulku "Výmysel alebo horor? Kniha, ktorá šokovala Biely dom", naznačila, prečo titul vzbudil taký veľký záujem.

Úvod ku knihe napísal newyorský publicista Leonard C. Lewin. Vysvetlil v ňom, že správa pozostáva z pätnástich príspevkov expertov, ktorí z poverenia Bieleho domu vytvorili špeciálnu výskumnú skupinu a pravidelne sa schádzali v tajnom podzemnom nukleárnom stredisku pomenovanom Železná hora. Správa má odborný rukopis, zhŕňa odpovede na otázku, či je možný trvalý mier a čo by priniesol spoločnosti. Skupina sa zhodla, že "mier by takmer iste nezaručil spoločenskú stabilitu" a je vlastne škodlivý. Do správy zahrnuli rad odporúčaní, ktorých by sa vláda mala držať v prípade, že by "prepukol" trvalý mier. Napríklad, aby si vymyslela "alternatívnych nepriateľov". Mohla by "cvične" vyhlásiť mobilizáciu po správe o útoku mimozemšťanov, alebo o masívnom globálnom znečistení ovzdušia. Obyvateľstvo by mohlo byť udržiavané v stave bdelosti a rozohnenosti aj "sociálne orientovanými krvavými hrami". Správa vyvolala paniku medzi vysokými vládnymi úradníkmi. Prezident Johnson sa po prečítaní textu údajne takmer zrútil. Americké ambasády po celom svete dostali inštrukcie ako zamedziť ďalšie šírenie textu a tiež ako vysvetliť, že nemá nič spoločné s oficiálnou politikou vlády.

Médiá neprestávali pátrať po autoroch bestselleru. Medzi kandidátmi sa ocitlo dokonca aj meno jedného z najuznávanejších svetových odborníkov v sfére ekonomických vied Johna Kennetha Galbraitha. Ďalším podozrivým bol Edgar Lawrence Doctorow, známy americký spisovateľ. Naňho ukazovali preto, lebo bol šéfredaktorom vydavateľstva Dial Press, ktoré s knihou prišlo na trh. Do čierneho však trafili iba tí, ktorí presne pochopili podstatu knihy. Správa bola v skutočnosti šikovne vymyslenou satirou a v čase eskalácie vojny vo Vietname chcela nekonvenčným spôsobom vyprovokovať širokú spoločenskú diskusiu o nezmyselnosti vojny.

Polemiky o tajuplných autoroch ukončil až v roku 1972 publicista Lewin, ktorého podpis figuroval v predslove ku knihe. V New York Times sa priznal, že si celý text od začiatku až do konca vymyslel. Lewin sa so svojím úmyslom zveril len priateľovi, Victorovi Navaskému, redaktorovi magazínu politickej satiry The Monocle. Ten neskôr pre médiá povedal, že zámerom vymyslenej správy bolo "vyprovokovať úvahy o nemysliteľnom - úplnom prechode na čisto mierovú ekonomiku a tiež o absurdnosti pretekov v zbrojení". Text sa páčil aj spisovateľovi Doctorowovi, ktorý nepokazil vtip, a ako šéf vydavateľstva zariadil, aby správa vyšla v sekcii odbornej literatúry.

Aj napriek tomu, že text mal od literatúry faktu veľmi ďaleko, a bol majstrovskou satirou, našli sa ľudia, ktorí dodnes veria, že je to oficiálny dokument. Iróniou osudu sa tak Správa zo Železnej hory stala bibliou krajnej, militantne orientovanej americkej pravice. Ultrapravicová skupina známa ako Liberty Lobby vydala knihu bez súhlasu autora a v dodatočnej záverečnej kapitole spochybnila jeho vyhlásenie o fiktívnosti textu. Keď sa o tom Lewin dozvedel, zažaloval skupinu za porušenie autorských práv. Súd vyhral, dostal odškodné. Súčasne sa stalo aj to, čomu by pred rokmi, keď chcel americkú spoločnosť podnietiť k protivojnovým úvahám, vôbec neuveril. Na základe jeho žiadosti úrady zhabali a stiahli z obehu asi tisíc kópií správy.

(ib)

.Pripojte komentár

Ďalšie info:

Seriál Aféry z titulných stránok

Vydané: 2015-01-15
Aktualizované: 2015-01-15

Kategórie: Zaujímavosti