TA3

Brexit pocíti aj Slovensko. Dostaneme menej peňazí z eurofondov
Slovensko dostane v dôsledku Brexitu v novom programovom období zrejme menej peňazí z eurofondov. Dôvodom je zmena priorít financovania, ako aj výpadok po vystúpení Veľkej Británie z Únie. Brusel uvažuje o zavedení novej európskej dane. Prihliadať pravdepodobne bude aj na postoj krajín k riešeniu migračnej krízy. (TA3)
V USA došlo k zastaveniu financovania federálnych úradov
V Spojených štátoch začala od polnoci z piatka na sobotu pracovať vláda a všetky vládne inštitúcie v núdzovom režime. Na vine je konflikt medzi republikánmi a demokratmi, ktorý sa prejavil neschválením rozpočtu Trumpovej administratívy v Senáte, hornej komore amerického Kongresu. (TA3)
Spoplatnenie igelitiek prinieslo byrokratickú záťaž, tvrdí opozícia
Od januára platí novela zákona o odpadoch, podľa ktorej sú spoplatnené igelitové tašky. Platia však aj výnimky. Zadarmo sú napríklad mikroténové vrecúška. Opozícia kritizuje, že obchodníkom pribudla aj nová byrokratická záťaž – musia počítať a evidovať igelitky. Rezort životného prostredia vysvetľuje, že sa to netýka všetkých. (TA3)
HOSŤ V ŠTÚDIU: I. Ludviková o pomoci pre malé a stredné podniky
Pomoc pre malé a stredné podniky. Tak by sme mohli nazvať návrh, s ktorým prišla Európska komisia. Brusel chystá pravidlá, ktoré majú štátom priniesť viac voľnosti pri stanovovaní sadzieb DPH. Novinka by mala obmedziť aj daňové úniky. Viac nám povedala Ingrid Ludviková zo zastúpenia Európskej komisie na Slovensku. (TA3)
HOSŤ V ŠTÚDIU: R. Scherhaufer o Bitcoine a iných kryptomenách
Pozrite si rozhovor s Romanom Scherhauferom, odborníkom zo spoločnosti European Investment Centre, o Bitcoine, ale aj o iných kryptomenách. (TA3)
V Amerike chcú vytvoriť bitcoinové fondy, potrebujú jasné pravidlá
Ošiaľ okolo digitálnej meny Bitcoin sa stupňuje. Americké fondy by chceli ponúkať produkty naviazané na kryptomeny. Ako ďalej informoval nemecký týždenník Der Spiegel, burzový dohľad tieto plány pribrzdil a žiada jasné pravidlá. (TA3)
Slováci nevyužívajú investičný trh, aj keď sa mu v súčasnosti darí
Rok 2017 bol pre investorov mimoriadne úspešný. Mnohé aktíva dokázali zhodnotiť vklady o viac než 10 %. Odborníci očakávajú, že v podobnom trende by sa mal niesť aj aktuálny rok. Upozorňujú však, že väčšina Slovákov je príliš konzervatívna a tieto možnosti nevyužíva. Ich majetok preto v konečnom dôsledku stráca hodnotu. (TA3)
Vláde USA schválili dočasný rozpočet, demokrati ho chcú blokovať
Snemovňa reprezentantov amerického Kongresu schválila návrh zákona o dodatočnom financovaní vlády. Opatrenie ešte musí odobriť Senát. Jeho demokratickí členovia však plánujú návrh blokovať. (TA3)