TA3

V USA budú zrejme čoskoro jazdiť autá značky Trumpchi
Čínsky výrobca automobilov GAC Motor oznámil, že do konca roka 2019 chce začať do Spojených štátov vyvážať svoje vozidlá Trumpchi. Podobnosť ich názvu s menom amerického prezidenta je podľa spoločnosti náhodná. (TA3)
I. Šramko o krokoch vlády pri ozdravovaní verejných financií
O krokoch vlády pri ozdravovaní verejných financií v aktuálnom návrhu rozpočtu na roky 2018 až 2020 sme sa podrobnejšie zhovárali s predsedom Rady pre rozpočtovú zodpovednosť Ivanom Šramkom. (TA3)
Zaplatili ste za obal na jedlo? Donášková služba porušila zákon
Ak si donášková služba účtuje za obal na jedlo, hrozí jej pokuta až niekoľko stoviek eur. Porušuje totiž zákon. Krabicu na pizzu alebo obal na denné menu by mal spotrebiteľ dostať zadarmo. (TA3)
Ekonómovia zhodnotili rozpočet. Prijme štát dodatočné opatrenia?
Vláda dostatočne nevyužíva priaznivú ekonomickú situáciu na znižovanie schodku verejných financií. Upozorňuje na to rada pre rozpočtovú zodpovednosť. Na dosiahnutie vyrovnaného rozpočtu v roku 2020 bude musieť štát prijať dodatočné opatrenia. (TA3)
Utečencom chýbajú domáce produkty, pomohli oživiť ich export
Veľa sýrskych utečencov v Nemecku muselo prijať fakt, že sa im nepodarí tak skoro vrátiť sa do vlasti, kde už siedmy rok zúri občianska vojna. Začali si preto budovať nový život v hostiteľskej krajine. A to viedlo k zvýšenému dopytu po produktoch s označením "Vyrobené v Sýrii". (TA3)
Neziskovky si prilepšili. Dve percentá darovalo viac ľudí
Podiel z dane z príjmov pre neziskové organizácie rastie. Občianske združenia, neziskovky či nadácie totiž podľa finančnej správy už tento rok zo zaplatenej dane právnických a fyzických osôb získali takmer 64 mil. eur, čo je o 2 mil. eur viac, ako za celý minulý rok. (TA3)
Rezort školstva schválil zmenu, ktorá ovplyvní čerpanie eurofondov
Výzvy na čerpanie eurofondov v operačnom programe Výskum a inovácie budú vyhlásené ešte tento rok. Ministerstvo školstva na zasadnutí monitorovacieho výboru schválilo zmenu programu, ktorý ovplyvní ich čerpanie. (TA3)
J. Rezlerová o limitoch na pracovnom trhu
Slovensko naráža v rámci pracovného trhu na limity svojho potenciálu. Firmy totiž nemajú najväčší problém obsadiť vysoko špecializované pozície, ale skôr nájsť šoférov, remeselníkov či operátorov strojov. Pozrite si komentár k tejto téme od odborníčky na trh práce Jaroslavy Rezlerovej, generálnej riaditeľky Manpower ČR a SR. (TA3)