TA3

HOSŤ V ŠTÚDIU: V. Baláž o výzvach A. Merkelovej a nemeckej ekonomike
O tom, aké výzvy čakajú Angelu Merkelovú po voľbách ale aj o význame nemeckej ekonomiky pre Slovensko nám viac povedal Vladimír Baláž, prognostik Slovenskej akadémie vied. (TA3)
Podiel slovenských potravín v regáloch klesá, ministerstvo to chce zmeniť
V súčasnosti je podiel slovenských potravín v regáloch reťazcov menší ako polovica a ich počet neustále klesá. Obchodná sieť Tesco preto od septembra spúšťa v spolupráci s Ministerstvom pôdohospodárstva program na podporu malých slovenských producentov potravín. (TA3)
Trump sľubuje najrozsiahlejšie zníženie daní v histórii
Americký prezident Donald Trump sľubuje najrozsiahlejšie zníženie daní v histórii USA. Plán prvej komplexnej daňovej reformy za posledné tri dekády, na ktorej spolupracuje Biely dom s kongresovými republikánmi, je už „úplne finalizovaný“, uviedol Trump na stretnutí s voličmi. (TA3)
Burzové správy
Pozrite si burzové a kurzové správy, ktoré pre vás pripravil Tomáš Rajtar z J&T Banky. (TA3)
Ak sa dlhová brzda neuvoľní, Érsek bude hľadať alternatívy
Ak parlament neschváli uvoľnenie dlhovej brzdy, na výstavbu diaľníc a rýchlostných ciest budeme musieť hľadať peniaze inde. Tvrdí to minister dopravy, podľa ktorého prichádzajú do úvahy viaceré možnosti financovania výstavby cestnej infraštruktúry - napríklad zo štátneho rozpočtu alebo cez PPP projekty. (TA3)
Náš zákon o dlhovej brzde je najprísnejší v EÚ, upozornil v TA3 Blanár
Zákon o dlhovej brzde v SR je najprísnejší v eurozóne, bolo by ho treba zmierniť. Uviedol to v diskusnej relácii televízie TA3 V politike poslanec Juraj Blanár (Smer-SD). Peňazí na cestnú infraštruktúru podľa neho nie je dosť, pretože finančné prostriedky sú potrebné aj na zvyšovanie platov pracujúcich v školstve či zdravotníctve. (TA3)
Zákon o dani z príjmov sa zmení, zmluvy o spolupráci sa budú zdaňovať
Zmluvám o spolupráci do 500 eur oslobodeným od zdaňovania odzvonilo. Ministerstvo financií totiž novelizuje zákon o dani z príjmov. Za príležitostnú činnosť tak už nebude považovaná činnosť vykonávaná na základe zmluvy. Podnikatelia si preto tieto výdavky nebudú môcť dať do nákladov. Ich zástupcovia tvrdia, že spolupráca s dohodármi sa presunie do šedej ekonomiky. (TA3)
Nový zákon o ochrane osobných údajov môže spôsobiť zánik e-shopov
Nový zákon o ochrane osobných údajov, ktorý schválila vláda, zvýši náklady a úradné povinnosti najmä internetovým obchodom. Podnikateľom sa zvýšia výdavky na nové povinnosti, zmeny dokumentov a úpravy procesov. Za ignorovanie zákona hrozia likvidačné pokuty. Zástupcovia firiem preto rátajú s tým, že mnohé e-shopy zaniknú. Účinný má byť od nasledujúceho mája. (TA3)