TA3

HOSŤ V ŠTÚDIU: V. Páleník o zjemnení dlhovej brzdy
Ak potrebujete ďalšie miliardy na diaľnice, nemusíte meniť dlhovú brzdu. Takýto odkaz vyslala Rozpočtová rada našej vláde. Jej predstavitelia hovoria o tom, že Slovensko potrebuje ešte niekoľko miliárd na výstavbu diaľnic. Tie si môžeme požičať napríklad na finančných trhoch. Kabinet však nechce, aby sa tieto peniaze započítali do nášho dlhu. Rozpočtová rada oponuje, že takáto výnimka z dlhovej brzdy nie je potrebná. Viac k tejto téme nám povedal Viliam Páleník, odborník z Ekonomického ústavu Slovenskej akadémie vied. (TA3)
Ťažko chorí by mohli častejšie zostať v domácej starostlivosti
Poskytovatelia sociálnych služieb budú môcť získať peniaze na vybudovanie malých komunitných zariadení. Z eurofondov je na to vyčlenených takmer 68 miliónov eur. Poskytovatelia to vítajú. Podľa nich je už teraz počet domácich opatrovateľských centier veľmi nízky. (TA3)
HOSŤ V ŠTÚDIU: D. Hapl o dianí na finančných trhoch
O rope sme sa rozprávali s analytikom Dominikom Haplom, ktorý dianie na finančných trhoch aktívne sleduje a prijal pozvanie do štúdia TA3. (TA3)
Členovia OPEC sa dohodli na obmedzení ťažby ropy, jej cena stúpne
Krajiny vyvážajúce ropu tlačia jej cenu nahor. Členovia kartelu OPEC sa dohodli na ďalšom obmedzení ťažby. Na trhy budú dodávať menej čierneho zlata až do marca budúceho roka. Obmedzenie malo pôvodne platiť iba do júna. Veľkí exportéri ropy čakajú, že keď bude menej suroviny na trhoch, jej cena pôjde nahor. (TA3)
Rekordný rast virtuálnej meny Bitcoin nemusí trvať dlho
Virtuálna mena Bitcoin láme jeden rekord za druhým. Začiatkom týždňa stál jeden Bitcoin viac než 2100 dolárov. Dnes sa už jeho hodnota priblížila k úrovni 2800 dolárov. Odborníci však upozorňujú, že tento rast už nemusí dlho trvať. (TA3)
Proces plnenia akčných plánov stagnoval, zhodli sa primátori
Od spustenia takzvaných akčných plánov na podporu a rozvoj najmenej rozvinutých okresov uplynul už takmer rok. Vo viacerých regiónoch Prešovského kraja sa však stále nepodarilo rozbehnúť proces vytárania nových pracovných miest. Súkromní podnikatelia, ktorí požiadali o investičné stimuly, stále čakajú na schválenie žiadostí. (TA3)
Číne podľa Moody's hrozí ďalšie znižovanie ratingu
Ak Čína zásadne neskrotí svoje zadĺženie, hrozí jej ďalšie zhoršenie ratingu. Štrukturálne reformy na zlepšenie situácie stačiť nebudú. (TA3)
Burzové správy
Pozrite si burzové a kurzové správy, ktoré pre vás pripravil Tomáš Rajtar z J&T Banky. (TA3)