TA3

Avizovaný tvrdý Brexit sa dotkne aj Slovákov žijúcich v Británii
Aká je budúcnosť Slovákov v Británii po jej definitívnom odchode z Európskej únie? Avizovaný tvrdý Brexit spôsobuje vrásky na čele mnohým z nich. A hoci odborníci upokojujú, že vyhliadky nie sú až také hrozivé, už teraz je jasné, že niektorých Slovákov sa situácia v Británii dotkne viac, ako čakali. (TA3)
Británia si volí cestu tvrdého Brexitu. Aké budú jeho dôsledky?
Britská premiérka Theresa Mayová vo svojom prejave povedala, že Británia si vyberie cestu tvrdého Brexitu. To znamená úplný odchod z Európskej únie, vrátane jednotného trhu. Pre firmy na oboch stranách Lamanšského prielivu to bude znamenať nové komplikácie vo vzájomnom obchode. (TA3)
Pellegrini v TA3: Budeme sa venovať viac tým, ktorí pracujú
Rok 2017 by mal byť podľa Pellegriniho rokom, keď sa vláda bude viac sústreďovať na tých, ktorí pracujú. Im by sa mali predovšetkým zlepšovať mzdové podmienky, preto je vyvíjaný výrazný tlak na rýchlejšie zvýšenie minimálnej mzdy, ktorá by mala byť čo najskôr viac ako 500 eur. (TA3)
Integrovanie miestnej štátnej správy ušetrilo Slovensku milióny eur
Reformu ESO, čiže efektívnu, spoľahlivú a otvorenú verejnú správu spustil rezort vnútra už v roku 2012. V rámci nej sa integrovala miestna štátna správa. Úrady sa zrušili a agenda sa presunula do 72. okresných úradov po celom Slovensku. Najväčšie klientske centrum rezort otvoril vlani v Bratislave. Čakacie lehoty sa skrátili a štát ušetril milióny eur. (TA3)
Vláda poskytne firmám daňové úľavy, pribudnú stovky pracovných miest
Vláda schválila investičné stimuly pre šesť spoločností. Celkovo by mali od štátu získať takmer desať miliónov eur. Všetky firmy už na Slovensku pôsobia a zamestnávajú najmä vysokokvalifikovaných ľudí. Ekonómovia vítajú, že pomoc sa do veľkej miery týka daňových úľav a nie priamych finančných platieb. (TA3)
V Davose varovali pred rastúcou nerovnosťou príjmov a blahobytu
Výročné zasadnutie Svetového ekonomického fóra v Davose sa skončilo. Zo Švajčiarska zaznelo aj posolstvo novej štúdie fóra. Hovorí sa v nej, že rastúca nerovnosť príjmov a blahobytu, rovnako ako spoločenská polarizácia sú najväčším rizikom pre svetovú ekonomiku. (TA3)
HOSŤ V ŠTÚDIU: V. Vaňo o klesajúcej nezamestnanosti
O klesajúcej nezamestnanosti sme sa rozprávali s Vladimírom Vaňom, hlavným analytikom Sberbank Europe. (TA3)
Švajčiarska banka zaplatí v USA pokutu, zavádzala investorov
Švajčiarska banka Credit Suisse zaplatí v Spojených štátoch amerických pokutu vo výške viac než 5 miliárd dolárov. Chce tým urovnať obvinenie, že zavádzala investorov v otázke kvality cenných papierov založených na hypotékach. Tie predávala pred finančnou krízou z roku 2008. (TA3)