Warning: file_get_contents(/var/www/panorama.sk/public_html/inc/metacont/sk/1316.txt): failed to open stream: No such file or directory in /var/www/panorama.sk/public_html/go/clanky/index.php on line 690
Panoráma.sk - Najkrajšie vrchy (Prírodné Krásy Slovenska)
Panorama.sk
×
Obsah
Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Najkrajšie vrchy (Prírodné Krásy Slovenska)

Prírodné krásy Slovenska - Najkrajšie vrchy - obálka

Publikácia Najkrajšie vrchy je prvou v edícii Prírodné krásy Slovenska. Ako píšu v úvode vydavatelia Daniel Kollár a Peter Augustini, výber témy nebol náhodný. Viaceré slovenské vrchy a štíty sú totiž symbolom Slovenska a patria k tomu najkrajšiemu, čo slovenská príroda ponúka. Výber vrchov v rebríčku naj považujú vydavatelia za subjektívny a upozorňujú, že posledné slovo mal pri ňom autor publikácie, aktívny priaznivec a propagátor outdoorových aktivít a horských športov, Stanislav Muntág.

Autor v textoch o najkrajších vrchoch zvolil viaceré postupy, uvádza zemepisné a horotvorné detaily, poskytuje praktické popisy turistických ciest a farbisto opisuje prírodu, využíva verše a povesti. Svoj blízky vzťah k slovenským horám a ich vrcholom prezrádza aj vo výstižných názvoch kapitol.

Milovníci hôr sa pokochajú aj farebnými fotografiami, zaujme hneď obálka, na ktorej je víťazná fotografia festivalu Hory a mesto 2007, snímka Sivého vrchu v hmlách od Gabriela Liptáka.

Mimoriadne prakticky je vyriešená obálka publikácie, ktorú na vnútorných stranách možno rozložiť ako leporelo, na ktorom je mapa s vyznačenými vrchmi. Aj jednotlivé kapitoly uvádzajú mapky Slovenska, na ktorých je zvýraznený popisovaný vrch. Publikácia obsahuje register popisovaných miest.

Mapka zobrazuje umiestnenie Choča v rámci Slovenska
Choč

Ukážka z publikácie

VYHLIADKOVÝ HRB
Veľký Choč
1 611 m, Chočské vrchy

Pre turistov zo širokého okolia je Veľký Choč obľúbeným cieľom tradičných novoročných výstupov. V zime má vrch svoju iskrivú atmosféru, ktorú treba skúsiť. Ale Veľký Choč je krásny v každom ročnom období, osobitne koncom jari, keď lúky zahýria paletou horských kvetov. Ak budete dostatočne pozorní, s trochou šťastia objavíte na severovýchodných bralách končiara aj vzácnu fialku chočskú. Ale očarí vás i krása menej vzácnych druhov: sýtofialová fialka alpínska, žltkastý všivec Oederov s červenkastočiernymi pyštekmi koruny, útly zvonček karpatský, drobné biele kvietky vzácnej kuričky Gerardovej, dekoratívna stračia nôžka tatranská, pestrá škála lomikameňov...

Pohľad z Choča na Západné Tatry

Výhľady z vrcholu pri dobrom počasí bohato odmenia každého, koho neodradil namáhavý výstup. Hlboko, vyše tisíc metrov pod vašimi nohami sa vinie striebristá stužka Váhu, naráža na smelý múr Veľkého Choča a uhýba do kľukatého údolia, aby napokon, oslobodená z obruče vrchov, vyrazila v ústrety Turčianskej kotline. Kotliny horného Považia sa spokojne kúpu v záplave slnečných lúčov a nad nimi postávajú ústredné masívy Karpát. Jedny, druhé i tretie Tatry, Veľká a Malá Fatra - kľukaté reťaze všetkých týchto pohorí akoby sa zbiehali práve vo Veľkom Choči: tu je srdce slovenských hôr! Smerom na sever sa zas doďaleka rozprestierajú zvlnené hrebene Oravy, ktorým neohrozene kraľuje rozložitá pyramída Babej hory. Ak budete mať štastie na výnimočne dobrú viditeľnosť, azda dáte za pravdu bystrozrakým nadšencom, čo prisahajú že z Veľkého Choča dovideli až kamsi za Krakov. A zrejme sa zaradíte aj medzi tých, čo Veľký Choč považujú za najkrajší vyhliadkový vrchol Slovenska.

Obsah

Môj najkrajší vrch 4
Národný symbol – Kriváň 6
Štít boľševik – Rysy 12
Najvyšší – Gerlachovský štít 16
V kráľovstve mrazu – Ľadový štít 22
Čarokrásna hŕba skál – Slavkovský štít 25
Pokorený elegán – Lomnický štít 28
Skalné mesto kvetov – Sivý vrch 34
Zradný krásavec – Baníkov 38
Kráľovná horských bystrín – Bystrá 41
Štít Liptova – Baranec 44
Dvojtvárny velikán – Ďumbier 48
Diera do podsvetia – Krakova hoľa 52
Najospevovanejšia – Kráľova hoľa 55
Moletná miss Gadera – Tlstá 58
Vetrom ošľahaná – Krížna 62
Veľký plešatý brat – Borišov 66
Kamenná kryha v príboji víchrov – Kľak 70
Dobrácky kráľ Turca – Veľký Kriváň 74
Veľký kamenný trpaslík – Veľký Rozsutec 78
Súľovský Everest – Brada 82
Strážca strážovských lazov – Strážov 86
Ochrankyňa Hviezdoslavovho kraja – Babia hora 89
Eldorádo diaľkoplazov – Veľký Javorník 92
Vyhliadkový hrb – Veľký Choč 96
Slovenská Etna – Poľana 100
Pupok Slovenska – Vepor 104
Permonícka čiapka Gemera – Skalisko 106
Opálová hora – Šimonka 109
Sopečný stôl nad Morským okom – Sninský kameň 112
V kraji dobrého vína – Záruby 115
Mlčanlivý svedok histórie – Zobor 118
Vrch tajných výhľadov – Vtáčnik 121
Povesťami opradené – Sitno 124

Viac informácií:

Edícia Prírodné Krásy Slovenska

OBJEDNAJTE TU:Order
Najkrajšie vrchy (Prírodné krásy Slovenska)
Cena: 9.95 EUR
Mierka: 0
Kategória: Turistickí sprievodcovia - Slovensko
Vydavateľ: Dajama
Vydanie 1
Rok vydania: 2007
ISBN: 80--89226-31-3
Počet strán: 128
Mäkká väzba
Rozmery: 16.50 x 24.50 cm
Nákupné podmienky
Pozrite ďalšie v kategórii
>> Turistickí sprievodcovia - Slovensko
Mailujte adresu stránky

Panoráma.sk - Kontakty / O nás
© Copyright 1998 - 2018, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie textov a fotografií zo stránok Panorámy.sk bez predchádzajúceho písomného súhlasu Panorámy.sk je porušením autorského zákona.
Partneri Panorámy.sk používajú cookies. Používaním stránok dávate súhlas s ich zapisovaním do Vášho internetového zariadenia zariadenia - prehliadača.