Panoráma.sk
Kníhkupectvo
Sprievodca
Noviny
Kontakty
Slovakia Document Store - Logo
Dnes je 16.1.2018
Vyhľadávanie / Search
Počasie
Kurzy: 1 EUR = 1.2277USD   25.531CZK   0.89043GBP   308.90HUF   4.1686PLN   7.4340HRK . . . viac

Rohatý maskot pre Granadu i pre Tatry

Uggi - maskot Zimnej univerziády 2015

Viete, čo má v týchto dňoch spoločné Slovensko so Španielskom? - Zimnú univerziádu. Kvôli horším snehovým podmienkam v Granade rozhodli napokon organizátori, že nebudú riskovať a priklepli bežecké a skokanské lyžiarske disciplíny Vysokým Tatrám - Štrbskému Plesu a biatlon horehronskému Osrbliu. V Osrblí to so snehom bolo tiež na hrane, ale umelé zasnežovanie biatlonové preteky zachránilo. Tento sneh napokon vyhovoval aj slovenskej pretekárke Paulíne Fialkovej, ktorá získala už dve medaily.

So Zimnou univerziádou k nám prišiel aj Uggi - španielsky maskot športových hier vysokoškolákov, ktorý na Štrbské Pleso celkom dobre zapadne, pretože ho bez problémov môžeme považovať za symbol tatranského kamzíka. Aj keď tatranský kamzík má trocha menej rozšafné rožky.

Dal som si tú námahu a pátral som, aký je vzťah medzi naším kamzíkom a tým zverom, ktorý sa stal predlohou Uggiho. Po nie krátkom zvyšovaní si kvalifikácie prehliadaním si rôznych zoologických stránok po celom svete som napokon našiel najjednoduchšiu a najkrajšiu odpoveď na slovenskom servere - na plagáte, ktorý vydala aj na svojich stránkach Bojnická zoologická záhrada. ZOO plagát bezplatne ponúkala na svojich stránkach.

Plagát Kamzík tatranský a jeho príbuzní
Plagát Kamzík tatranský a jeho príbuzní. Autor / zdroj: ZOO Bojnice.

Predlohou pre maskota zo Španielska bol Kozorožec španielsky, Capra pyrenaica. Nájdite si ho na plagáte, keď naň kliknete, otvorí sa jeho väčšia verzia. S Kamzíkom vrchovským tatranským sú nie veľmi vzdialenými príbuznými. Patria do čelaďe turovitých kopitníkov (Bovidae) a v nej do podčeľade Caprinae, kam sa radia všetky divé druhy oviec a kôz. Hoci viaceré druhy z tejto podčeľade sú ohrozené, Kamzíkovi vrchovskému tatranskému a Kozorožcovi španielskemu sa celkom darí.

Maskot Zimnej univerziády 2015 na Štrbskom Plese pripomína kamzíka
Autor / zdroj: www.tatry2015.sk

Uggiho navrhol španielsky výtvarník s krásnym osemslabičným priezviskom: Paul Uncetabarrenechea. Výtvarník sa nechal inšpirovať španielskym bratrancom kamzíka a zdôvodnené je to takto:

Je to horská koza, ktorej je vlastná sila, obratnosť, udržiavanie rovnováhy a vznešenosť, čo patrí k športu. Je milšia vďaka asymetrickému rozloženiu očí a rohov. Na hrudi nesie päťhviezdičkové logo granadskej univerziády. Meno maskota sa ľahko vyslovuje a zapamätá. Je to skratka stvorená z prvých písmeno slov univerziáda, Granada a "invierno", čo po španielsky znamená zima.

Pripravil: Vlado Bibel

Vydané: 27. 1. 2015
Aktualizované: 27. 1. 2015
Komentáre cez Facebook
Kalendár - rýmovačky k meninám, informácie o kalendárových zvykoch
Reklama
Mailujte adresu stránky

<< Back / Nazad  
© Copyright 1998 - 2016, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie textov a fotografií zo stránok Panorámy.sk bez predchádzajúceho písomného súhlasu Panorámy.sk je porušením autorského zákona.
Partneri Panorámy.sk používajú cookies. Používaním stránok dávate súhlas s ich zapisovaním do Vášho zariadenia.