Panoráma.sk
Kníhkupectvo
Sprievodca
Noviny
Kontakty
Slovakia Document Store - Logo
Dnes je 16.1.2018
Vyhľadávanie / Search
Počasie
Kurzy: 1 EUR = 1.2277USD   25.531CZK   0.89043GBP   308.90HUF   4.1686PLN   7.4340HRK . . . viac

Superčuch ženy zo Škótska prináša nádej na včasné zisťovanie neliečiteľnej Parkinsonovej choroby

Zavádzanie elektródy na stimuláciu mozgu postihnutého Parkinsonovou chorobou
Zavádzanie elektródy na stimuláciu mozgu postihnutého Parkinsonovou chorobou. Autor / zdroj: Wikipédia.

65-ročná Škótka Joy Milne si pred vyše dvoma desaťročiami všimla, že vôňa jej manžela sa zmenila. V júni 2015 jej manžel podľahol Parkinsonovej chorobe. Joy priradila tento pach, ktorý spoznala u svojho manžela, k Parkinsonovej nemoci, až keď sa pripojila k charitatívnej organizácii pre boj s "parkinsonom" a stretla sa s ďalšími ľuďmi, ktorí trpia touto neliečiteľnou nemocou.

Objavu pachu "parkinsona" venujú pozornosť viaceré britské médiá. Nemoc totiž nie je len neliečiteľná, ale sa aj veľmi ťažko diagnostikuje.

Test s tričkami

Joy Milne sa so svojím čuchovým pozorovaním zdôverila výskumníkom a tí vyskúšali, či dokáže čuchom odlíšiť tričká, v ktorých spali osoby postihnuté Parkinsonovou chorobou a zdraví ľudia. Test na 100 percent zvládla a v dvanástich prípadoch sa ani raz nezmýlila. Dokonca jednému mužovi identifikovala "parkinsona", hoci bol v kontrolnej skupine zdravých. Lekári mu potvrdili nemoc o osem mesiacov.

"Je to ťažká, trocha pižmová vôňa"

Lynn o sebe vraví, že dokáže zavoňať to, čo bežne ľudia nedokážu. "Je ťažké popísať ten pach, ale je to ťažká, trocha pižmová vôňa," vraví o vôni, ktorú poznala u svojho manžela. "Nevedela som, že si nikto tento pach predtým nevšimol."

Zmenený manželov pach si vraj všimla šesť rokov predtým, ako uňho lekári v roku 1995 zistili túto nemoc.

Hľadanie molekúl pachu "parkinsona"

Na základe pokusu teraz Univerzita v Manchesteri pripravuje výskum, či je naozaj možné čuchom identifikovať Parkinsonovu nemoc. Ak by sa to potvrdilo, a identifikovali sa molekuly, ktoré v pokožke človeka sprevádzajú túto chorobu, tak bude možná včasná a lacná diagnostika tejto doteraz neliečiteľnej nemoci. Tiež bude ľahšie možné testovať lieky, ktoré majú zabrániť jej prepuknutiu.

Parkinsonova nemoc je choroba centrálnej nervovej sústavy, ktorá priamo súvisí s ubúdaním nervových buniek v časti mozgu. Zvykne postihovať ľudí vo vyššom veku, najčastejšie sa objavuje po päťdesiatke. Britská Parkinsonova spoločnosť uvádza, že v Británii je nemocou postihnutý jeden z 500 obyvateľov.

Viac o Joy Milne na stránkach BBC.

(id)

Vydané: 22. 10. 2015
Aktualizované: 22. 10. 2015
Komentáre cez Facebook
Kalendár - rýmovačky k meninám, informácie o kalendárových zvykoch
Reklama
Mailujte adresu stránky

<< Back / Nazad  
© Copyright 1998 - 2016, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie textov a fotografií zo stránok Panorámy.sk bez predchádzajúceho písomného súhlasu Panorámy.sk je porušením autorského zákona.
Partneri Panorámy.sk používajú cookies. Používaním stránok dávate súhlas s ich zapisovaním do Vášho zariadenia.