Panoráma.sk
Kníhkupectvo
Sprievodca
Noviny
Kontakty
Slovakia Document Store - Logo
Dnes je 17.1.2017
Vyhľadávanie / Search
Počasie
Kurzy: 1 EUR = 1.0594USD   27.021CZK   0.87808GBP   307.38HUF   4.3729PLN   7.5318HRK . . . viac LOGIN
Noviny
- Svet

TA3

Novozvolený americký prezident Donald Trump vzbudil na sociálnej sieti Twitter pozornosť po tom, čo svoj pochvalný odkaz adresovaný svojej dcére omylom napísal inej Ivanke. (TA3)
Experti z Valdajského medzinárodného diskusného klubu si myslia, že víťazstvo Donalda Trumpa v novembrových amerických prezidentských voľbách zasiahlo partnerov a spojencov USA v Európe, Ázii a na Blízkom východe ako blesk z jasného neba a zreteľne ovplyvní globálnu politiku v tomto roku. (TA3)
Izrael prepustil radikálneho islamského duchovného Ráida Saláha z väzenia, keďže si odpykal svoj deväťmesačný trest. Saláh riadi severnú odnož "Islamského hnutia v Izraeli", teda skupinu, ktorú Izrael obviňuje z podnecovania Arabov k násiliu a v roku 2015 ju zakázal. (TA3)
Britská premiérka Theresa Mayová vystúpila s najdôležitejším prejavom počas jej doterajšieho pôsobenia v úrade. Britom, ale aj celej Európe, prezradila, kam chce posunúť svoju krajinu a akým spôsobom uskutoční Brexit - vystúpenie Veľkej Británie z Únie. (TA3)
Pokroková aliancia socialistov a demokratov v Európskom parlamente neskrýva prekvapenie a nespokojnosť s ohláseným spojenectvom medzi konzervatívcami z Európskej ľudovej strany a Alianciou liberálov a demokratov za Európu. Uviedol to európsky týždenník Politico na svojom internetovom serveri. (TA3)
Budúcnosť vzťahov Spojených štátov a Ruska sa ukáže až po nástupe Donalda Trumpa do prezidentského kresla. Na tlačovej konferencii v Moskve to povedal minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. (TA3)
Nemecký Spolkový ústavný súd zamietol návrh na zákaz krajne pravicovej Národnodemokratickej strany Nemecka. Vo verdikte uviedol, že radikálna ideológia nepostačuje na zakázanie tejto strany, ktorá okrem toho podľa súdu nepredstavuje aktívnu hrozbu pre demokraciu. (TA3)
Čínske úrady vyšetrujú podvod pri výrobe omáčok a dochucovadiel. Podozrenia sa týkajú takmer päťdesiatich malých tovární, ktoré pridávali do potravín napríklad technickú soľ. (TA3)
Kandidátka francúzskeho Národného frontu pre prezidentské voľby Marine Le Penová uviedla, že v prípade volebného víťazstva sa chystá obnoviť normálne vzťahy s Ruskom a uznať Krymský polostrov za súčasť Ruska. (TA3)
Dvadsaťosemtisíc bezpečnostných pracovníkov, 7800 príslušníkov Národnej stráže, kilometre plotov a zábran, zatvorené cesty a mosty, nákladné autá naložené cementom, oceľové bariéry a magnetometre: aj takto bude vyzerať piatková inaugurácia Donalda Trumpa. (TA3)
Takmer po troch rokoch ukončili Austrália, Malajzia a Čína pátranie po zmiznutom lietadle spoločnosti Malaysia Airlines z letu číslo MH370. Pátracie plavidlo dokončilo prehľadávanie morského dna vo vymedzenej oblasti v Indickom oceáne bez toho, aby objavilo trosky lietadla. (TA3)
Spojené štáty americké a Kuba podpísali memorandum o spolupráci v boji proti terorizmu, obchodovaniu s ľuďmi, praniu špinavých peňazí a počítačovej kriminalite. (TA3)
Rozsiahle časti holandského hlavného mesta Amsterdam vrátane centra postihol skoro ráno závažný výpadok elektriny. Skomplikoval premávku po celej metropole, keďže vlaky a električky zastali a prestali fungovať aj mnohé elektrické dopravné značky vrátane semaforov. (TA3)
Britská premiérka Theresa Mayová predstaví vo svojom prejave 12-bodový plán tzv. tvrdého Brexitu, teda odchodu Spojeného kráľovstva zo spoločného európskeho trhu a colnej únie. (TA3)
Srbsko chce ovládnuť časť územia na severe Kosova, rovnako ako Rusko v roku 2014 anektovalo Krym patriaci Ukrajine. Vyhlásil to kosovský prezident Hashim Thaci v súvislosti s kauzou srbského vlaku zadržaného na hraniciach Kosova. (TA3)
O post šéfa europarlamentu sa uchádza sedem kandidátov. Podľa viacerých komentátorov je situácia neprehľadná a meno víťaza sa nedá spoľahlivo predpovedať. (TA3)
Vláda v Severnom Írsku sa rozpadla. Stalo sa tak po tom, ako začiatkom mesiaca rezignoval podpredseda vlády. Krajinu tak čakajú predčasné parlamentné voľby. Konať by sa mali druhého marca. (TA3)
Turecké úrady chytili uzbeckého občana, ktorý je označovaný za páchateľa silvestrovského útoku v istanbulskom nočnom klube, ktorý si vyžiadal životy 39 ľudí. (TA3)
Ukrajinské úrady podali na Medzinárodnom súdnom dvore v Haagu žalobu na Rusko, ktoré obvinili z páchania aktov terorizmu a diskriminácie počas nezákonnej agresie proti Ukrajine. (TA3)
Americký Federálny úrad pre vyšetrovanie zadržal v meste San Francisco vdovu po strelcovi Omarovi Mateenovi, ktorý vlani v júni usmrtil v gay klube v Orlande na Floride 49 ľudí a 53 ďalších zranil. (TA3)

Pravda

Podľa škótskej regionálnej premiérky Nicoly Sturgeonovej musí mať Škótsko možnosť opustiť Britániu, ak Londýnu nevyjdú obchodné plány s Európskou úniou po brexite. (Pravda)
Pondelňajšia havária tureckého nákladného lietadla v Kirgizsku si vyžiadala najmenej 38 obetí, väčšinou obyvateľov dediny, na ktorú stroj dopadol. (Pravda)
Nemecký Spolkový ústavný súd zamietol návrh na zákaz krajne pravicovej Národnodemokratickej strany Nemecka (NPD). (Pravda)
Amnesty International (AI) vo svojej najnovšej správe konštatuje, že opatrenia prijaté od roku 2015 viedli k "ďalšiemu okliešťovaniu" v oblasti ľudských práv. (Pravda)
Europoslanci v prvom kole nezvolili predsedu, ktorý by mal stáť na čele Európskeho parlamentu nasledujúce dva a pol roka. (Pravda)
Predstavitelia palestínskych frakcií chcú požiadať Mahmúda Abbása, aby začal konzultácie s cieľom vytvoriť palestínsku vládu národnej jednoty. (Pravda)
Británia nechce ani čiastočné členstvo v EÚ. Zdôraznila to v utorok britská premiérka Theresa Mayová v prejave venovanom ďalšiemu postupu v otázke brexitu. (Pravda)
Austrália, Malajzia a Čína po takmer troch rokoch ukončili pátranie po lietadle spoločnosti Malaysia Airlines, ktoré zmizlo na trase z Kuala Lumpuru do Pekingu s 239 cestujúcimi na palube. (Pravda)
Vlak, vypravený počas víkendu zo srbskej metropoly do Kosova, v poslednej chvíli pred čelnou zrážkou zastavila záchranná brzda. (Pravda)
Turecká polícia v pondelok skutočne zadržala muža podozrivého zo spáchania novoročného atentátu v Istanbule. Potvrdil to potvrdil premiér Binali Yildirim. (Pravda)
Budúcnosť vzťahov Ruska a USA bude zrejmá, až keď začne pracovať nová americká administratíva, povedal v Moskve ruský minister zahraničia Sergej Lavrov. (Pravda)
Vyjednávania o budúcich vzťahoch EÚ a Británie budú tvrdé a v krajnom prípade povedú k tzv. tvrdému brexitu. Teda, že Británia nebude mať prístup na spoločný trh a colnú úniu s EÚ. (Pravda)
Rozsiahle časti holandského hlavného mesta Amsterdam vrátane centra postihol skoro ráno závažný výpadok elektriny. (Pravda)
Britská premiérka Theresa Mayová predstaví vo svojom prejave 12-bodový plán tzv. tvrdého brexitu, teda odchodu Spojeného kráľovstva zo spoločného európskeho trhu a colnej únie. (Pravda)
Francúzsky prezident François Hollande ostro reagoval na výroky zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý kritizoval Európsku úniu a NATO. (Pravda)
Turecká polícia chytila teroristu, ktorý počas novoročných osláv v istanbulskom klube Reina zastrelil 39 ľudí. (Pravda)
Americký astronaut so slovenskými a českými koreňmi Eugene Cernan zomrel vo veku 82 rokov. Bol posledný astronaut, ktorý kráčal po povrchu Mesiaca. (Pravda)
Ukrajina podala na Medzinárodný súdny dvor v Haagu žalobu na Rusko, ktoré obvinila "z aktov terorizmu a diskriminácie počas nezákonnej agresie proti Ukrajine". (Pravda)
V Severnom Írsku sa rozpadla vláda, čo vedie k predčasným parlamentným voľbám, ktoré sa v tomto britskom regióne budú konať 2. marca. (Pravda)
Predstavitelia sýrskych povstalcov oznámili, že väčšina opozičných skupín sa zúčastní na mierových rozhovoroch o Sýrii. (Pravda)

SME

Vladimir Putin prekvapil, keď okrem reakcie na kompromitujúci spis o Donaldovi Trumpovi nazval ruské prostitútky najlepšími na svete. (SME)
Žalobu Kyjev podáva za ruskú anexiu Krymu i podporu separatistov na východe krajiny. (SME)
Donald Trump je hrdý na svoju dcéru Ivanku, pochváliť ju chcel aj na sociálnej sieti. To sa mu však nepodarilo. (SME)
V nacistickom tábore v Sobibore zomrelo v rokoch 1942 a 1943 asi 250-tisíc ľudí, medzi nimi asi 25-tisíc židov zo Slovenska. (SME)
Ľudskoprávna organizácia kritizuje štáty za protiteroristické zákony a diskrimináciu, ktorá ich sprevádza. (SME)
Na inaugurácii sa stretne aj skupina obhajujúca legalizáciu marihuany, chcú rozdať 4200 jointov. (SME)
Britská premiérka nehovorí o ľahkom a ťažkom modeli, z Európskej únie Británia skrátka odchádza. (SME)
Ráid Saláh riadil odnož Islamského hnutia v Izraeli, ktoré úrady obviňovali z podnecovania Arabov k násiliu. (SME)
Úrady pôvodný odhad zvýšili po informáciách od migrantov, ktorých sa podarilo zachrániť. (SME)
Útoky kengúr nie sú v Austrálii zriedkavé. (SME)
Rozkol medzi hnutím Fatah a Hamas vládnucim v pásme Gazy trvá od júna 2007. (SME)
Pamätník obetiam teroristických útokov v Bruseli bude stáť v európskej štvrti, kde sídlia hlavné inštitúcie Európskej únie. (SME)
Premiérka pripustila, že brexit je pre Britániu neistá cesta. (SME)
Leopard žijúci v strednej a južnej Ázii je ohrozený najmä úbytkom prirodzeného prostredia a lovom pytliakov. (SME)
Trump ako americký prezident podľa aktivistov núti k úprimnejším diskusiám o nerovnoprávnosti a napätí v spoločnosti. (SME)
Súd vo verdikte tvrdí, že radikálna ideológia nepostačuje na zakázanie tejto strany (SME)
Situácia si podľa premiéra pre vnútornú bezpečnosť György Bakondi nevyžaduje žiadne mimoriadne opatrenia. (SME)
Reštaurácia reagovala na výzvu pápeža Františka a rozdávala jedlo bezdomovcom a ľuďom v núdzi. (SME)
Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov chce v Astane začať diskusiu o boji s terorizmom v Sýrii. (SME)
Trump chce po nástupe do úradu šetriť, vedúci federálnych agentúr zrýchlili prijímacie procesy a zapĺňajú voľné pozície. (SME)

Lidové noviny

Podle skotské regionální premiérky Nicoly Sturgeonové musí mít Skotsko možnost opustit Británii, pokud Londýnu nevyjdou jeho obchodní plány s Evropskou unií po brexitu. Informovala o tom agentura Reuters. (Lidové noviny)
„Spojené království odchází z Evropské unie, ale neodchází z Evropy,“ řekla britská premiérka Theresa Mayová v úterý potvrdila odchod Británie z Evropské unie, když odmítla ‚částečné’ členství v EU, jako jednu z variant řešení brexitu. (Lidové noviny)
Nový americký prezident Donald Trump vzbudil nezvyklou pozornost na twitteru poté, co pochvalný vzkaz adresovaný své dceři poslal omylem jiné Ivance. Vzkaz obdržela Ivanka Majicová z anglického Brightonu. V noci na úterý se zpráva v rámci celosvětové sociální sítě dočkala tisícovek přeposlání a reakcí. (Lidové noviny)
Odhodlání nasměrovat svou zemi zpět k Rusku potvrdil v úterý v Moskvě nový moldavský prezident Igor Dodon. Při zahájení rozhovoru s ruským prezidentem Vladimirem Putinem řekl, že doufá v obnovení strategického partnerství obou zemí „v hlavních směrech“. Šéf Kremlu jeho vyjádření vítá. (Lidové noviny)
Budoucnost vztahů Ruska a USA bude zřejmá, teprve až začne pracovat nová americká administrativa, řekl v úterý v Moskvě ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Na tiskové konferenci věnované výsledkům uplynulého roku zároveň vyjádřil naději, že za prezidenta Donalda Trumpa bude efektivnější spolupráce při řešení syrské krize. (Lidové noviny)
Turecká policie v pondělí skutečně zadržela muže podezřelého ze spáchání novoročního atentátu v istanbulském klubu Reina. Dřívější informace tureckých médií v úterý potvrdil premiér Binali Yildirim. (Lidové noviny)
Iráčtí vojáci v Mosulu osvobodili část města, v níž se nachází hrobka proroka Jonáše, který podle bible pobýval v okolí Ninive v dnešním Iráku. Podle mluvčího iráckých protiteroristický jednotek nad hrobkou zavlála irácká vlajka. (Lidové noviny)
Turecko potvrdila, že dopadlo v úterý večer uzbeckého občana, který je označován za pachatele silvestrovského masakru v istanbulském nočním klubu, jemuž padlo za oběť 39 lidí. Útočník podle istanbulského guvernéra vstoupil na turecké území ilegálně. Společně s útočníkem byly zadrženy tři ženy a jeden Iráčan. K útoku se přihlásila organizace Islámský stát, která ho označila za pomstu za tureckou vojenskou intervenci v Sýrii. (Lidové noviny)
Více než dvě desítky demokratických kongresmanů a senátorů se nezúčastní páteční inaugurace nového prezidenta Donalda Trumpa. Velká část z nich se pro bojkot rozhodla po Trumpově ostrém vyjádření na adresu černošského zákonodárce Johna Lewise považovaného za autoritu hnutí za lidská práva. (Lidové noviny)
Téměř po třech letech ukončily v úterý Austrálie, Malajsie a Čína pátrání po zmizelém letadle společnosti Malaysia Airlines z letu číslo MH370. (Lidové noviny)
Globální ekonomika je v nejlepší formě za dlouhou dobu, akciové trhy rostou, stejně jako ceny ropy, mizí i ­obavy ze zpomalení Číny. Na první pohled tak není důvod, aby se do Davosu vydaly tři­tisícovky lidí z­ 99­ zemí na­ Světové ekonomické fórum, které toto švýcarské lyžařské středisko hostí od ­roku 1971. (Lidové noviny)
Nastupující americký prezident Donald Trump má smělé plány pro Blízký východ. V interview pro britský deník The Times prohlásil, že jeho zeť Jared Kushner bude tím, kdo dokáže dohodnout mír mezi Izraelem a Palestinou. Podle amerického listu The New York Times bude hrát významnou roli i celkově ze své pozice poradce Bílého domu, musí ale překonat kritiku kvůli konfliktu zájmů, vazbám na Čínu a nepotismu. (Lidové noviny)
Francouzský prezident François Hollande v pondělí ostře reagoval na výroky zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa, který kritizoval Evropskou unii a NATO. Hollande prohlásil, že unie nemá žádnou potřebu dostávat rady zvenčí, uvedla agentura AFP. (Lidové noviny)
Americký úřady zatkly manželku střelce, který loni v červnu zastřelil v Orlandu na Floridě v klubu pro homosexuály 49 lidí a desítky dalších zranil, než jej policie zastřelila. Žena byla podle americké ministryně spravedlnosti Loretty Lynchové, která je současně generální prokurátorkou, vzata do vazby v souvislosti s masakrem, který ve Spojených státech zesílil obavy z útoků „osamělých vlků“ proti Američanům. Šlo o nejhorší případ střelby v historii USA. (Lidové noviny)
Zástupci Evropské unie reagovali s překvapením i pobouřením na vyjádření nastupujícího amerického prezidenta Donalda Trumpa, který v rozhovoru s britským listem The Times a německým deníkem Bild prohlásil, že NATO je zastaralé a že EU pro Británii opustí i další země. (Lidové noviny)
V prvním evropském povolebním interview nastupující americký prezident Donald Trump poodhalil, jak bude přistupovat v některých zahraničněpolitických otázkách. Vybrali jsme 5 oblastí, která se objevila v rozhovoru sepsaném pro deník The Times britským konzervativním politikem Michaelem Govem, bývalým ministrem spravedlnosti a stoupencem brexitu po setkání s Trumpem. (Lidové noviny)
Speciální jednotky irácké armády v pondělí postoupily v boji o město Mosul z východu dál k řece Tigris. Podle zpravodaje agentury Reuters, který je poblíž fronty, se nyní bojuje o čtvrť Šurta. Radikálové z organizace Islámský stát (IS) se ale brání. (Lidové noviny)
Německá kancléřka Angela Merkelová svou politikou otevřenosti vůči nelegálním migrantům udělala katastrofální chybu. V rozhovoru pro britský list The Times to prohlásil nastupující americký prezident Donald Trump. Severoatlantická aliance (NATO) je podle něj zastaralá, protože nedokázala zabránit teroru. Přesto Trump považuje pakt za důležitý. (Lidové noviny)
Jeden z největších amerických cirkusů, který bavil Američany od roku 1800, oznámil v sobotu konec. Dvě putovní manéže tak od ledna do května odehrají poslední představení. Ikonický cirkus byl donucen vzdát se svých manéží pod tíhou řady problémů, které v posledních letech řeší. (Lidové noviny)
Jihokorejský úřad speciálního žalobce požádal o vydání zatykače na šéfa největšího jihokorejského podniku Samsung Group I Če-jonga. Žaloba ho viní, že zaplatil úplatky ve výši 36,42 milionu dolarů (asi 926 milionů korun) (Lidové noviny)

iHNed.cz

Ohledně jaderné budoucnosti je íránský prezident Hasan Rúhání optimistický. Nastupující prezident Donald Trump dokument nemůže jednostranně změnit či zrušit, tvrdí Rúhání. Írán prostřednictvím dohody získal za ústupky v jaderném programu zrušení sankcí. (iHNed.cz)
Setkání, řešící budoucnost Sýrie, se uskuteční 23. ledna v kazašské Astaně. Rusko chce, aby se ho účastnili Spojené státy a představitelé OSN. Ministr zahraničí Lavrov naznačil, že setkání by se mohli účastnit i syrští polní velitelé. (iHNed.cz)
Británie nechce ani částečné členství v Evropské unii. Zdůraznila to v úterý britská premiérka Theresa Mayová. Mayová uvedla, že Británie touží po zcela novém partnerství, které bude respektovat odlišnost ostrovní země a její nové aspirace. Hodlá odstoupit od Soudního dvora EU, od jednotného trhu a od dalších unijních struktur. Mimo jiné chce kontrolovat počet lidí přicházejících z unijních zemí, řekla Mayová. Libra směřuje k největšímu posílení od roku 2008. (iHNed.cz)
Ruský ministr zahraničí řekl, že na rozhovory o Sýrii, které se odehrají v Astaně, by měli být přizváni i představitelé OSN a Spojených států. Hovořil také o budoucnosti vztahů Ruska a USA, která bude zřejmá až s nástupem Donalda Trumpa do funkce. Lavrov doufá v obnovení dialogu o strategické stabilitě. Ten byl podle něj zničen Obamovou administrativou. (iHNed.cz)
Žádost o zákaz krajně pravicové Národnědemokratické strany Německa (NPD) podala spolková rada v prosinci 2013. Tvrdila, že strana je protiústavní a ohrožuje demokratické uspořádání v zemi. Ústavní soud stranu zakázat odmítl. (iHNed.cz)
Donald Trump kritizoval německou automobilku BMW, která staví závod v Mexiku. Automobilka však jeho kritiku odmítla. Uvedla, že její závod v Mexiku "přežije" i bez amerického trhu. Na její stranu se postavil i vicekancléř Sigmar Gabriel. Podobně jako BMW minulý týden reagovala i japonská Toyota. I jí Trump pohrozil zavedením vysokého dovozního cla. (iHNed.cz)
Rakousko dává dohromady koalici sousedů Německa proti záměru Berlína zpoplatnit dálnice pro osobní auta. Vídeň chce dát Němce k soudu. Český ministr dopravy Dan Ťok ale do koalice proti Německu jít nechce. Nevylučuje ovšem, že ještě změní názor. Podle Rakušanů a dalších zemí je návrh diskriminační, protože by fakticky platili jen cizinci. (iHNed.cz)
Světové hospodářské fórum si vždy potrpělo na různé předpovědi. Ukazuje se však, že v naprosté většině byly mimo, hlavně pokud jde o politický vývoj. Prognózy hospodářského vývoje jsou jenom o něco úspěšnější, například pokud jde o růst Číny. (iHNed.cz)
Žaloba viní šéfa největšího jihokorejského podniku Samsung Group I Če-jonga z úplatků ve výši 36,42 milionu dolarů. Důvěrnici dočasně sesazené jihokorejské prezidentky prý vyplatil výměnou za různé výhody. Samsung Group obvinění odmítá. Prezidentka Pak Ku-hje byla dočasně odvolána parlamentem kvůli korupčnímu skandálu. O jejím dalším setrvání rozhodne Ústavní soud. (iHNed.cz)
Vládnoucí strana Fidesz chystá zákon, který může omezit fungování neziskových organizací. Premiér Viktor Orbán tak chce ovládnout další oblast, kde ještě působí opozice. Omezuje tím do budoucna politickou soutěž v zemi. (iHNed.cz)
USA chtějí podle nastupujícího ministra zahraničí Rexe Tillersona zastavit budování čínských základen na sporných ostrovech v Jihočínském moři. Není ale jasné, jak to chtějí udělat. Námořní moc Číny totiž roste, a i když USA mají dosud převahu, je pro ně stále obtížnější zasahovat nedaleko Číny. Peking modernizuje loďstvo, staví nové letadlové lodě a buduje základny v zahraničí. (iHNed.cz)
Abdulgadir Mašaripov byl zadržen v domě svého kyrgyzského přítele v istanbulské čtvrti Esenyurt. Policie u něj našla 197 tisíc dolarů. To nasvědčuje tomu, že Uzbek čin nespáchal z ideologických důvodů, ale za peníze. Jeho útoku padlo za oběť 39 lidí. (iHNed.cz)
Rodák z Chicaga se vždy hlásil ke svým středoevropským kořenům, jeho předkové přišli do USA počátkem 20. století z Čech a Slovenska. Nejslavnější Cernanova mise přišla v prosinci 1972, kdy velel Apollu 17, které završilo americký měsíční program. Naposledy astronaut navštívil Česko v roce 2008. (iHNed.cz)
Rusko podle Kyjeva porušuje mezinárodní konvence tím, že dodává zbraně a další pomoc "ilegálním ozbrojeným skupinám působícím na ukrajinském území", tedy separatistům na východě Ukrajiny. Moskva nezákonnost anexe Krymu nepřipouští a rovněž odmítá, že by byla přímo zapojena do války na východě Ukrajiny. Ruští experti podle médií pochybují, že soud OSN ukrajinskou žalobu přijme. (iHNed.cz)
Noor Salmanová byla zatčena v okolí San Francisca a bude pravděpodobně vydána na Floridu. Tam totiž čelí federálním obviněním z maření spravedlnosti a z napomáhání pokusu o poskytnutí hmotné podpory zahraniční teroristické organizaci. Její muž Omar Mateen při útoku v gay clubu v Orlandu zabil 49 lidí a 53 dalších zranil. (iHNed.cz)
Severoirský kabinet se rozpadl kvůli tomu, že katolická proirská strana Sinn Féin nenavrhla nikoho, kdo by nastoupil do úřadu místopředsedy vlády po Martinu McGuinnessovi, jenž překvapivě odstoupil na začátku ledna. Obě koaliční strany se vzájemně obvinily z rozbití koalice. Předčasné volby se budou konat 2. března. (iHNed.cz)
Porucha klimatizačního systému v milánské galerii, kterou zřejmě způsobilo mrazivé počasí, poškodila asi 40 obrazů. Kvůli nestálé vlhkosti vzduchu se začala z děl drolit barva. Obrazy nyní do péče převezmou restaurátoři. (iHNed.cz)
Bývalý pracovník tajné služby východoněmeckého ministerstva Stasi Andrej Holm rezignoval na svou funkci ve vedení Berlína. Spory o jeho minulosti vyvolaly napětí mezi stranami koalice, která hlavnímu německému městu vládne od prosince. Rezignací předešel kroku primátora, který o víkendu avizoval, že Holma z funkce odvolá. (iHNed.cz)
Video ze stavby silnice v okrese Moora v Západní Austrálii nasbíralo do poloviny ledna na internetu 15 milionů zhlédnutí. Nejprve je vidět pokrývání povrchu přírodním asfaltem. Potom najela auta a sypala štěrk. Za nimi se vydaly válce. Nová silnice má především umožnit rychlejší dojezd záchranářů na místní letiště. (iHNed.cz)
Žaloba viní šéfa největšího jihokorejského podniku Samsung Group I Če-jonga z úplatků ve výši 36,42 milionu dolarů. Důvěrnici dočasně sesazené jihokorejské prezidentky prý vyplatil výměnou za různé výhody. Samsung Group obvinění odmítá. Prezidentka Pak Ku-hje byla dočasně odvolána parlamentem kvůli korupčnímu skandálu. O jejím dalším setrvání rozhodne ústavní soud. (iHNed.cz)

Mailujte adresu stránky

<< Back / Nazad  
© Copyright 1998 - 2016, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie textov a fotografií zo stránok Panorámy.sk bez predchádzajúceho písomného súhlasu Panorámy.sk je porušením autorského zákona.
Partneri Panorámy.sk používajú cookies. Používaním stránok dávate súhlas s ich zapisovaním do Vášho zariadenia.