Panoráma.sk
Kníhkupectvo
Sprievodca
Noviny
Kontakty
Slovakia Document Store - Logo
Dnes je 16.10.2017
Vyhľadávanie / Search
Počasie
Kurzy: 1 EUR = 1.1810USD   25.813CZK   0.88980GBP   308.64HUF   4.2555PLN   7.5085HRK . . . viac
Noviny
- Svet

TA3

Ukončenie jadrovej dohody s Iránom je podľa amerického prezidenta Donalda Trumpa pravdepodobné. Ďalší osud dohody je v rukách Kongresu. Musí však od prezidenta počuť, či Teherán dohodu dodržuje. Ten však o tom nehovorí. (TA3)
Iracké mesto Kirkúk už je pod kontrolou irackých vládnych síl. Tie z neho vytlačili kurdské milície. Spor medzi Bagdadom a Kurdmi sa vystupňoval po nedávnom kontroverznom referende o nezávislosti Kurdistanu. Donald Trump vyhlásil, že USA nepodporujú ani jednu stranu. (TA3)
Popredná maltská blogerka a novinárka Daphne Caruanová Galiziová, ktorá obviňovala tamojšiu vládu z korupcie, zahynula po tom, ako jej automobil explodoval. K incidentu došlo v meste Bidnija, kde 53-ročná novinárka žila so svojím manželom a synom. (TA3)
Po včerajších parlamentných voľbách sú v Rakúsku možné tri rôzne koalície zložené z dvoch politických strán. Jednou z možností je aj tá, že líder víťaznej ľudovej strany Sebastian Kurz, nebude schopný zostaviť vládu a prezident tým poverí slobodných alebo sociálnych demokratov. Prvý je ale na ťahu 31-ročný Kurz. (TA3)
Petrohrad je v týchto dňoch centrom medzinárodného politického diania. V druhom najväčšom ruskom meste sa koná 137. Medziparlamentná únia. Na zasadnutie pricestovala aj delegácia národnej rady na čele s jej predsedom Andrejom Dankom. (TA3)
O situácii v Iraku nám viac povedal povedal politológ Jozef Lenč. (TA3)
Hurikán Ophelia zoslabol na silnú búrku a zasiahol Írsko plnou silou. Podľa miestnych médií si vyžiadal tri obete. Silný vietor tam vyvracal stromy a stĺpy elektrického vedenia. Bez elektriny sa ocitlo cez stotisíc domácností. Meteorológovia vydali varovanie aj pre Škótsko, Wales a severné Anglicko. (TA3)
Najmenej 300 životov si vyžiadali sobotňajšie útoky v somálskom Mogadiše. Stovky zranených zostávajú stále v nemocniciach. K činu sa zatiaľ nikto neprihlásil. Vláda však obviňuje radikálov z hnutia aš-Šabáb. Proti násiliu vyšli do ulíc metropoly protestovať tisíce ľudí. (TA3)
Ministri zahraničných vecí členských krajín Európskej únie dnes opäť podporia jadrovú dohodu s Iránom. Pred začiatkom pravidelného stretnutia o tom informovala šéfka únijnej diplomacie Federica Mogeríniová. Dohodu s Teheránom z roku 2015 nedávno spochybnil americký prezident Donald Trump. (TA3)
Počet obetí ničivých požiarov na severe Kalifornie stúpol už na 40. Po viac ako týždni boja s ohňom sa do niektorých oblastí postupne začínajú vracať prví obyvatelia. S ničivými plameňmi bojujú aj hasiči v Portugalsku a na severozápade Španielska. Oheň tam už pripravil o život najmenej 30 ľudí. (TA3)
Ultimátu, ktoré dal Kataláncom Madrid, sa skončilo. Katalánsky premiér Carles Puigdemont však v liste adresovanom predsedovi španielskej vlády Marianovi Rajoyovi nedal jasnú odpoveď na jeho otázku, či separatisti vyhlásili nezávislosť, alebo nie. Premiéra žiada o dialóg. (TA3)
Nemeckí sociálni demokrati majú po prehratých parlamentných voľbách dôvod na radosť. V spolkovej republike Dolné Sasko porazili v predčasných krajinských voľbách Kresťanskodemokratickú úniu kancelárky Angely Merkelovej. Obhájili tak svoju pozíciu v regionálnej vláde tejto spolkovej krajiny. (TA3)
Iracké vládne jednotky získali kontrolu nad rozsiahlymi oblasťami okolo mesta Kirkúk, ktoré boli doteraz v rukách kurdských milícií. V blízkosti mesta sa nachádzajú bohaté náleziská ropy. Milície irackým silám nekládli odpor. Z miesta ale hlásili strety obe strany. (TA3)
Tragické útoky v somálskom Mogadiše vyhnali do ulíc metropoly tisíce ľudí. Príbuzní viac ako dvoch stoviek obetí protestovali proti brutálnemu násiliu. (TA3)
Keď v decembri 2013 vymenovali Sebastiana Kurza za šéfa rakúskej diplomacie, mal len 27 rokov. Najmladší európsky minister zahraničia však obstál na domácej aj zahraničnej scéne. Tento rok sa dostal na čelo rakúskych ľudovcov z ÖVP a teraz bude najmladším kancelárom v histórii. Pozrite si krátky výber udalostí z jeho života a kariéry. (TA3)
Severná Kórea sa po Spojených štátoch začala vyhrážať aj Austrálii. Pchjongjangu sa totiž nepáči, že Canberra podporuje medzinárodné sankcie voči KĽDR. Austrálii preto odoslal jasnú správu. Ak neustúpi, čaká ju katastrofa. (TA3)
Americký minister zahraničných vecí Rex Tillerson uviedol, že Spojené štáty budú robiť všetko pre to, aby spor so Severnou Kóreou vyriešili diplomatickou cestou. S týmto postojom podľa neho súhlasí aj Donald Trump. Ešte nedávno však prezident napísal, že vyjednávanie s KĽDR je len strata času. (TA3)
Poľský vládny špeciál pred pádom vybuchol. V najnovšej správe to tvrdí poľská komisia, ktorá sa zaoberá vyšetrovaním leteckej nehody, pri ktorej v roku 2010 zahynulo 96 ľudí, vrátane prezidenta Lecha Kaczynskeho. Príčinou nehody mohla byť explózia na pravom krídle stroja. (TA3)
Novým rakúskym kancelárom bude 31-ročný Sebastian Kurz. Víťazstvo Rakúskej ľudovej strany pod jeho vedením v predčasných parlamentných voľbách v alpskej republike potvrdzujú aj predbežné konečné výsledky, ktoré zverejnilo rakúske ministerstvo vnútra. (TA3)
K Írsku sa blíži hurikán Ophelia. Úrady vyhlásili v niektorých častiach najvyšší stupeň ohrozenia. (TA3)

Pravda

Výnimočný stav v krajine platí od vlaňajšieho pokusu o vojenský prevrat, v Turecku odvtedy zatkli zhruba 50 tisíc ľudí. (Pravda)
Trumpa obvinilo zo sexuálneho obťažovania už pätnásť žien. Jeho exmanželka ho obvinila aj zo znásilnenia, neskôr však toto obvinenie stiahla. (Pravda)
Najpravdepodobnejším scenárom je vytvorenie koaličnej vlády CDU/CSU, FDP a Zelených. Hoci všetky tri subjekty sú súčasťou nemeckej politiky už desaťročia, v takejto kombinácii sa ešte v kabinete nikdy nestretli. (Pravda)
Slovensko v Rade OSN pre ľudské práva už v minulosti pôsobilo, a to v rokoch 2008 – 2011. (Pravda)
Sankcie sprísňujú predchádzajúce nariadenia Bezpečnostnej rady z roku 2007. (Pravda)
Nad osudom Českej republiky po predpokladanom víťazstve hnutia ANO Andreja Babiša v parlamentných voľbách sa zamýšľa denník Chicago Tribune. (Pravda)
Dve pätiny účastníkov prieskumu sa domnievajú, že vojna USA so Severnou Kóreou je nevyhnutná. (Pravda)
V predčasných parlamentných voľbách v nedeľu zvíťazila Rakúska ľudová strana (ÖVP) doterajšieho ministra zahraničia Kurza. (Pravda)
Píše o tom Britský denník The Times. (Pravda)
Volebná komisia oznámila, že vo voľbách vyhrali vládni socialisti v 17 štátoch a iba v piatich štátoch bude nový guvernér z opozície. (Pravda)
Napriek tomu, že drvivá väčšina Ukrajincov odmieta diktát neonacistickej menšiny, hnedý mor v krajine prežíva a plánuje šíriť sa ďalej. (Pravda)
Podľa vyhlásenia armády ovládajú vládni vojaci cesty a všetku infraštruktúru, vrátane ropnej rafinérie. (Pravda)
Audrey Azoulayová nahradí súčasnú riaditeľku, Bulharku Irinu Bokovovú. (Pravda)
Zhoduje sa na tom veľká časť rakúskych denníkov. Niektoré píšu o prelome, potom čo v nedeľných parlamentných voľbách zvíťazili ľudovci. (Pravda)
Premiér Antonio Costa vyhlásil v Portugalsku "stav verejnej katastrofy". (Pravda)
Rajoy Puigdemonta vyzval, aby sa jasne vyjadril, či vyhlásil v katalánskom parlamente nezávislosť, alebo nie. (Pravda)
Hurikán Ophelia zoslabol na búrku. (Pravda)
Počet obetí najkrvavejšieho útoku v histórii tejto africkej krajiny bude zrejme ešte stúpať. (Pravda)
Pre referendum hrozí ozbrojený stret kurdských a irackých jednotiek pri meste Kirkúk. (Pravda)
Stála zástupkyňa Spojených štátov v OSN Nikki Haleyová: "Zostávame signatárom jadrovej dohody s Iránom." (Pravda)

SME

Summit sa uskutoční 19. a 20. októbra. (SME)
Je to odporné, čo sa deje, vraví americký prezident. (SME)
Dôvodom je ich úloha pri agitácii za nezávislosť. (SME)
Dohody sa pri brexite rodia veľmi ťažko. (SME)
Útok nevyšetrujú ako teroristický čin. (SME)
Búrka so sebou priviala prach zo Sahary i dym z lesných požiarov z juhu Európy. (SME)
Diplomati začali v Havane trpieť rôznymi chorobnými príznakmi. (SME)
Výsledky volieb v Rakúsku sú podľa Sebastiana Kurza dobré pre Európu. (SME)
Členom Rady OSN pre ľudské bude Slovensko od roku 2018 do roku 2020. (SME)
Pre požiare museli evakuovať stovky ľudí. (SME)
Úvodné kolo rokovaní môže podľa Merkelovej trvaj aj niekoľko týždňov. (SME)
Vláda požiada parlament o piate predĺženie výnimočného stavu. (SME)
Mjanmarsko prijme rohinských utečencov, ak dokážu, že tam majú trvalý pobyt. (SME)
Daphne Caruanová Galiziová obviňovala tamojšiu vládu z korupcie. (SME)
Vzťahy vyhrotilo referendum o nezávislosti Kurdistanu. (SME)
Nové sankcie zahŕňajú úplný zákaz investícií Únie do KĽDR vo všetkých sektoroch. (SME)
Zverejnenie Clintonovej e-mailov na WikiLeaks jej politicky uškodilo. (SME)
Šéf katalánskej polície Josep Lluís Trapero je podozrivý z protištátnej činnosti. (SME)
Nový rakúsky kancelár bude radikálnejší takmer vo všetkom. (SME)
Nezmysel z pochybného plátku sa opäť šíri sociálnymi sieťami (SME)

iHNed.cz

Letošní Nobelova cena za fyziku se týkala potvrzení existence gravitačních vln. Nyní, krátce po jejím udělení, se podařilo vědcům poprvé pozorovat zdroj těchto vln i ve viditelném světle. Současné sledování gravitačních vln a elektromagnetického záření otevírá nové okno pro výzkum vesmíru. (iHNed.cz)
V Portugalsku si lesní požáry vyžádaly 27 mrtvých, další tři lidé zemřeli na severozápadě Španělska. Portugalští hasiči stále bojují se 147 požáry. 32 z nich považují za vážné. (iHNed.cz)
Bandera Catalana prodává výrobky s tematikou nezávislého Katalánska, jako jsou třeba vlajky nebo také trička. "Nezávislost otevírá brány prosperující budoucnosti," myslí si zakladatel společnosti Xavi Navarro. Ne všichni ale sdílí jeho názor. Společnosti kvůli nejistotě spojené s dalším vývojem stěhují svá sídla jinam do Španělska. Od 1. října, kdy se konalo protiústavní referendum o nezávislosti, jich svá sídla z Katalánska odstěhovalo přes 500. (iHNed.cz)
Jihozápadní Irsko zasáhla bouře Ophelia. Policie vyzvala řidiče a cyklisty, aby nevyjížděli, pokud to není nezbytně nutné. Meteorologové vydali varování také pro Skotsko, Wales a severní Anglii. (iHNed.cz)
Nedělní volby v Rakousku vyhráli lidovci v čele s jednatřicetiletým Sebastianem Kurzem. Kurz po vyhlášení výsledků prohlásil, že začne s proměnou země. (iHNed.cz)
V dopise předsedovi španělské vlády Marianu Rajoyovi katalánský premiér Carles Puigdemont nedává jasnou odpověď na otázku, zda Katalánsko vyhlásilo nezávislost. Místopředsedkyně španělské vlády Soraya Sáenzová uvedla, že Madrid vyčká do čtvrtka, kdy vyprší druhá lhůta katalánskému premiérovi vzdát se vyhlášení nezávislosti. Katalánský premiér rovněž v dopise žádá Madrid o zastavení "represí vůči katalánskému lidu". (iHNed.cz)
Majitel finanční skupiny Proxy Finance nebo vinařství Sonberk zemřel po boji s vážnou nemocí. V devadesátých letech pomáhal rozjet deník Sme, navzdory tehdejšímu premiérovi Mečiarovi, který se snažil zamezit jeho podnikání. Od roku 1995 žil v Praze. (iHNed.cz)
Výsledky rakouských parlamentních voleb ukazují, že lidovci a svobodní mají možnost vytvořit pravicovou vládu, o níž se už dlouho spekulovalo. Úspěšná nacionalistická pravice bude chtít prohloubit středoevropskou a euroskeptickou spolupráci. (iHNed.cz)
Do pondělní desáté hodiny by měl předseda katalánské vlády Carles Puigdemont vyjasnit Madridu, zda vyhlásil nezávislost. Španělská vláda v čele s Marianem Rajoyem zvažuje aktivaci ústavního článku, který umožňuje centrální vládě převzít kontrolu nad autonomními regiony. Na Puigdemonta tlačí kromě Madridu také levicoví radikálové i umírnění členové jeho strany. (iHNed.cz)
Sobotní exploze v somálské metropoli Mogadišu, ze kterých vláda viní islamisty z hnutí Šabáb, mají už 276 obětí. Zraněných je podle ministra informací přibližně 300 a většina je ve vážném stavu. Premiér Hassan Ali Khayre uvedl, že při útocích zemřeli takřka výhradně civilisté. (iHNed.cz)
Taxislužba Gett obviňuje konkurenta Yandex.Taxi z nekalé konkurence. Když aplikace Yandex.Taxi zjistí, že klient má v telefonu i aplikaci konkurence, automaticky sníží cenu. Yandex.Taxi momentálně dominuje ruskému trhu, souboj s ním vzdal i Uber. (iHNed.cz)
Rakouská lidová strana získala nejvíce hlasů v předčasných volbách. Jenže vítězství není tak přesvědčivé, jak se čekalo. Na druhém místě je podle předběžných výsledků protiimigrantská Svobodná strana Rakouska, na třetím Sociálnědemokratická strana Rakouska. Zřejmě skončí vládnoucí velká koalice lidovců a sociálních demokratů. Nahradit by ji mohlo spojenectví lidovců a svobodných, možná i menšinová vláda. (iHNed.cz)
Předčasné volby v německém Dolním Sasku vyhráli sociální demokraté s 36,9 procenta hlasů. Křesťanští demokraté kancléřky Angely Merkelové získali 33,6 procenta. Do zemského sněmu proniknou také Zelení, svobodní demokraté (FPD) a Alternativa pro Německo. (iHNed.cz)
Turisté v Severní Koreji se opalují na pláži, na které dělostřelectvo cvičí palbu. Kim Čong-un usiluje o posílení turismu, protože je rychlým zdrojem tvrdé měny. Té je v komunistické diktatuře nedostatek. (iHNed.cz)
Vítězem rakouských parlamentních voleb je strana lidovců (ÖVP), druzí jsou podle neúplných výsledků rakouského ministerstva vnitra svobodní (FPÖ). Třetí příčku obsadila sociální demokracie (SPÖ). Volby se konaly asi pět měsíců poté, co nový šéf lidovců Sebastian Kurz oznámil rozpad velké koalice se sociálními demokraty kancléře Christiana Kerna. Volební účast dosáhla 80 procent. (iHNed.cz)
Počet mrtvých po sobotních útocích v somálském Mogadišu vzrostl na 189. Nejvážnější byl výbuch nákladního vozidla, k němuž se později přidal další útok. K napadení, které je jedním z nejtragičtějších v Somálsku za poslední roky, se zatím nikdo nepřihlásil. (iHNed.cz)
Vyšetřování letecké nehody u Smolenska, při které v roce 2010 zahynulo 96 lidí včetně prezidenta Lecha Kaczyńského, přineslo další důležitý milník. Polská komise, která se vyšetřováním nehody zabývá, identifikovala ze záznamů o letu stroje výbuch. Letadlo Tu-154 bylo tedy poničeno už před kontaktem se stromem, považovaným za bezprostřední příčinu pádu letounu. (iHNed.cz)
Svůj záměr kandidovat v prezidentských volbách v roce 2019 oznámila bývalá ukrajinská premiérka Julija Tymošenková. Šestapadesátiletá vůdkyně opoziční strany Vlast v rozhovoru pro televizní kanál News One řekla, že ji zklamalo jednání ukrajinských politiků, které dřív podporovala. Tymošenková se o získání nejvyššího ústavního postu pokusila už dvakrát. (iHNed.cz)
V ikonické švédské společnosti letos získal většinový podíl čínský výrobce dronů DJI. Nedávno představil výsledek spolupráce, jímž je první kamera s rozlišením 100 megapixelů určená pro komerční bezpilotní prostředky. Podle některých názorů si čínské firmy těmito akvizicemi kupují hlavně dobrou pověst. (iHNed.cz)
Hurikán Ophelia se v noci přehnal nad Azorskými ostrovy, nezpůsobil tam větší škody. Nyní však dál míří k Irsku a Velké Británii. Ophelia je označována za nejsilnější bouři, jaká kdy byla ve východní části Atlantiku zaznamenána. (iHNed.cz)

Mailujte adresu stránky

<< Back / Nazad  
© Copyright 1998 - 2016, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie textov a fotografií zo stránok Panorámy.sk bez predchádzajúceho písomného súhlasu Panorámy.sk je porušením autorského zákona.
Partneri Panorámy.sk používajú cookies. Používaním stránok dávate súhlas s ich zapisovaním do Vášho zariadenia.