Panoráma.sk
Kníhkupectvo
Sprievodca
Noviny
Kontakty
Slovakia Document Store - Logo
Dnes je 28.6.2017
Vyhľadávanie / Search
Počasie
Kurzy: 1 EUR = 1.1278USD   26.270CZK   0.88370GBP   309.40HUF   4.2151PLN   7.4070HRK . . . viac
Noviny
- Svet

TA3

Z požiaru londýnskej budovy Grenfell Tower spred dvoch týždňov sa v Británii stala celospoločenská a tiež politická téma. Britská premiérka Theresa Mayová potvrdila, že v krajine je minimálne ďalších 120 budov, ktoré mohli skončiť podobne. Ide podľa nej o problém, ktorý nikto neriešil desiatky rokov. Polícia medzičasom informovala, že počet obetí požiaru stúpol na 80. (TA3)
Česká Poslanecká snemovňa dnes schválila novelu zákona o bezpečnosti, ktorá stanovuje, že majitelia legálne držaných zbraní majú mať ústavné právo použiť ich pri zaisťovaní bezpečnosti štátu. (TA3)
Vo švajčiarskom alpskom stredisku Crans-Montana sa začalo ďalšie kolo rokovaní o zjednotení Cypru. Optimisti hovoria, že ostrov má jedinečnú šancu vyriešiť dlhotrvajúci konflikt. Pesimisti ale varujú, že po tejto príležitosti už ďalšia nemusí prísť. (TA3)
Kanada a európske členské krajiny Severoatlantickej aliancie tento rok zvýšia náklady na obranu o približne 12 milárd dolárov. Informoval o tom generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. Ministri obrany členských krajín sa stretnú, aby upresnili, kam ďalšie investície poputujú. (TA3)
Emailová adresa, cez ktorú sa po celom svete rozšíril vydieračský vírus, je zablokovaná. Hlavné ciele útoku boli v Rusku a na Ukrajine. V ďalších krajinách údajne k tak veľkým škodám nedošlo. (TA3)
V súvislosti s výskytom osýpok v niektorých regiónoch Talianska (najmä Lazio, Piemonte, Lombardia, Veneto), Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí odporúča Slovákom, ktorí nie sú zaočkovaní proti osýpkam, prípadne v minulosti neprekonali osýpky, zvážiť cestu do regiónov, v ktorých sa vyskytujú osýpky vo väčšom množstve. (TA3)
V ukrajinskej Luhanskej oblasti zajali ruského vojaka, informuje ruská redakcia spravodajskej stanice BBC s odvolaním sa na zdroje z ukrajinského ministerstva obrany a velenia 93. samostatnej mechanizovanej brigády. Moskva však túto informáciu poprela a označila za propagandu. (TA3)
Vojenský konflikt v Kolumbii sa po 53 rokoch oficiálne skončil. Revolučné ozbrojené sily odovzdali svoje zbrane a naplnili tým mierovú dohodu s kolumbijskou vládou. Koniec konfliktu zavŕšili slávnostným ceremoniálom neďaleko povstaleckého tábora Mesetas. (TA3)
Kataru zostáva už len necelý týždeň na splnenie trinástich náročných požiadaviek, ktoré má voči nemu niekoľko arabských krajín. Bezpodmienečne okrem iného požadujú prerušenie vysielania stanice Al Jazeera, prerušenie stykov s Iránom a uzavretie tureckej vojenskej základne v Katare. (TA3)
Európske diaľnice sa pripravujú na nápor dovolenkárov. Tradičný presun k moru či do hôr môžu komplikovať rozsiahle zápchy a zdržania na hraničných priechodoch. Tie je možné očakávať vo viacerých štátoch. (TA3)
Policajné jednotky zatkli šesť podozrivých členov extrémistickej organizácie Islamský štát, ktorí mali základňu na španielskom ostrove Malorka. V stredu o tom informovalo španielske ministerstvo vnútra. (TA3)
Českí veterinári vyhlásili pri Zlíne zamorenú oblasť po tom, ako sa v Českej republike objavil po prvýkrát africký mor prasiat. Informoval o tom spravodajský kanál Českej televízie ČT24. (TA3)
Skupina páchateľov ukradla policajný vrtuľník a zaútočila z neho na budovy ministerstva vnútra a najvyššieho súdu vo Venezuele. Oznámil to venezuelský prezident Nicolás Maduro. Dodal, že to bol "teroristický útok" a "pokus o štátny prevrat". (TA3)
Európsky súd pre ľudské práva zamietol odvolanie rodičov 10-mesačného britského chlapčeka so zriedkavou chorobou a poškodením mozgu voči rozhodnutiu britských súdov umožniť lekárom odpojiť dieťa od prístrojov, ktoré ho udržiavajú pri živote. (TA3)
Viac ako dve desiatky mŕtvych tiel objavili dobrovoľníci Červeného kríža na predmestí líbyjskej metropoly Tripolisu. Ide o telesné pozostatky migrantov, ktorí sa popri tisíckach ďalších snažili dopraviť z Líbye do Európy na labilných a preťažených plavidlách. (TA3)
Rozsiahla korupčná kauza v Brazílii sa naďalej vyvíja. Prezident Michel Temer obvinenia odmietol a označil ich za fikciu. Hlavu štátu obvinila generálna prokuratúra z prijatia úplatku vo výške 150-tisíc dolárov. (TA3)
V americkom New Yorku sa vykoľajila súprava metra. Podľa prezídia hasičského zboru utrpelo ľahké zranenia najmenej 34 ľudí. Príčina nešťastia zatiaľ nie je známa. (TA3)
Dánsky lodný prepravca Maersk zaznamenal výpadok počítačového systému. Obeťami útoku sa stali aj britská reklamná spoločnosť WPP či francúzsky dodávateľ stavebných materiálov Saint Gobain. (TA3)
Škótska premiérka Nicola Sturgeonová odložila rozhodnutie o vyhlásení nového referenda o odtrhnutí Škótska od Británie, a to na koniec rozhovorov o Brexite. (TA3)
Nová lietadlová loď britských námorných síl s označením Queen Elizabeth opustila po prvý raz domovský prístav v škótskom meste Rosyth. Absolvuje prvú skúšobnú plavbu. Loď bude oficiálne skolaudovaná koncom roka. (TA3)

Pravda

Protipožiarnymi testami v Anglicku neprešlo už 120 výškových domov. (Pravda)
Utorkový globálny útok počítačovým vírusom v Rusku veľké škody nenapáchal, pretože bezpečnostné systémy na štátnej a podnikovej úrovni fungovali spoľahlivo. (Pravda)
Francúzka Béatrice Huretová z Boulogne-sur-Mer pri Calais bola ešte pred siedmimi rokmi členkou krajne pravicového Národného frontu. (Pravda)
Kybernetickí experti špekulujú o pôvode škodlivého softvéru. Kto za útokom stál, ešte nie je známe. (Pravda)
"Líder labouristov Jeremy Corbyn musí ukázať, že dokáže viesť efektívnu opozičnú politiku,“ povedal pre Pravdu expert na britskú politiku Peter Snowdon. (Pravda)
Spolkový kriminálny úrad (BKA) varoval niektorých nemeckých poslancov pred tým, že môžu byť sledovaní tureckú tajnou službou. (Pravda)
Informoval o tom hovorca Pentagónu Jeff Davis a dodal tak váhu skoršiemu vyhláseniu Bieleho domu. (Pravda)
Moskva stále popiera priame zapojenie do konfliktu medzi ukrajinskými vládnymi silami a separatistami. (Pravda)
Americký miliardár a filantrop George Soros dúfa, že odchod Británie z Európskej únie sa neuskutoční, pretože by na ňom stratili obe strany. (Pravda)
Nicolás Maduro označil incident za zmarený 'teroristický útok'. (Pravda)
Vrelú odozvu u ruskej verejnosti vyvolal návrh prezidenta Vladimira Putina. (Pravda)
Americký prezident nie je schopný pozitívne vplývať na svetovú politiku. Ukázal to prieskum amerického Pew Research Center. (Pravda)
Severná Kórea prirovnala Trumpa k Adolfovi Hitlerovi. Urobila tak v týždni, keď sa vo Washingtone prvýkrát sa so šéfom Bieleho domu stretne novozvolený juhokórejský prezident Mun Če-in (Pravda)
Útok počítačových pirátov skomplikoval fungovanie ukrajinských bánk aj desiatok ďalších podnikov a inštitúcií. (Pravda)
Škótska premiérka Nicola Sturgeonová odložila rozhodnutie o vyhlásení nového referenda o odtrhnutí Škótska od Británie, a to na koniec rozhovorov o brexite. (Pravda)
Trojica novinárov televízie CNN podala výpoveď potom, čo sa stanica rozhodla stornovať ich správu o väzbách istého poradcu amerického prezidenta Donalda Trumpa na ruský investičný fond. (Pravda)
Za dva dni bolo v Stredozemnom mori zachránených 8 500 migrantov, ktorí sa snažili dostať z Afriky do Talianska. (Pravda)
Nemecká Sociálnodemokratická strana vyhlásila, že sa v tomto týždni pokúsi zorganizovať parlamentné hlasovanie o legalizácii sobášov ľudí rovnakého pohlavia. (Pravda)
Washington obvinil oficiálny Damask, že pripravuje nový chemický útok a upozornil, že by to malo "ďalekosiahle následky". Vraj má informácie o jeho "potenciálnej" príprave. (Pravda)
Zmierenie rozhádanej rodiny Helmuta Kohla zaželal dnes na obrade v Berlíne duchovný Karl Justen. (Pravda)

SME

Protestujúci kritizovali nedostatočnú reakciu vládnucej strany. (SME)
Tieto vyjadrenia sú v ostrom kontraste s vyjadreniami Donalda Trumpa. (SME)
K útokom sa zatiaľ neprihlásila žiadna extrémistická skupina. (SME)
Asistovaná reprodukcia je v súčasnosti v krajine dovolená iba v prípade neplodných heterosexuálnych párov. (SME)
Zahraničné médiá, ktoré vysielajú aj v ruštine, budú musieť poskytovať úradom údaje o ich financovaní a aktivitách. (SME)
Chcel, aby k nemu hostia zašli častejšie, ako raz za život. (SME)
KĽDR vyhlásila, že Pak Kun-hje môže hocikedy zomrieť ako úbohí psi. (SME)
Útok na najvyšší súd môže znamenať aj povstanie bývalých členov armády či polície. Prezident sľubuje odvetu. (SME)
Úrady dosiaľ potvrdili 80 osôb, ktoré zahynuli pri požiari budovy. (SME)
Bol pri atentáte na Kennedyho aj pri páde Dvojičiek. (SME)
Obeť bola podľa súdu pod silným vplyvom omamných látok a nebola schopná dať naň súhlas. (SME)
Proti plameňom bojovalo vyše štyridsať hasičov. (SME)
Bulharský prezident zdôraznil, že komunikačné kanály s Ruskom treba udržať otvorené. (SME)
Palestínske hnutie chce preukázať zvýšené úsilie v boji proti extrémistom. (SME)
Podľa šéfa NATO sme na ceste zadefinovať kyberpriestor ako vojenskú oblasť. (SME)
Predsedajúci sudca diakonovi udelil pokutu dvetisíc eur. (SME)
Do súťaže sa môžu zapojiť vedeckí pracovníci, spisovatelia, novinári a umelci. (SME)
Brnabičová svoju víziu postavila na základe výsledkov predchádzajúcej vlády. (SME)
V Sheffielde zomrelo pred 28 rokmi 96 ľudí. Zodpovední sa konečne postavia pred súd. (SME)
Dvojica sa nevrátila do základného tábora spolu s ďalšími členmi expedície. (SME)

Lidové noviny

Druhý nejvýznamnější muž francouzského letectva se dostal pod palbu kritiky. Podle francouzských médií pro cesty na svůj venkovský statek v kraji Provence využívá o víkendech vojenský proudový letoun. Nová ministryně obrany Florence Parlyová už si vyžádala interní vyšetřování v letectvu kvůli možnému zneužívání veřejných prostředků. (Lidové noviny)
Uvnitř radikální organizace Islámský stát (IS), která bojuje o svou syrskou baštu Rakka, narůstá nespokojenost. Agentuře Reuters to sdělily manželky tří tuniských členů IS, kteří z Rakky uprchli. Podle jejich výpovědi, kterou však nelze nezávisle ověřit, vedení IS nasazuje špiony do řad bojovníků, aby odhalilo nespokojence. (Lidové noviny)
Sýrie bere podle všeho americké varování před novým použitím chemických zbraní vážně. V Bruselu to ve středu řekl americký ministr obrany James Mattis. USA v úterý oznámily, že mají informace o přípravách nového chemického útoku na syrské základně Šajrát. (Lidové noviny)
Požárními testy v Anglii neprošlo už 120 výškových domů. Prověřování bezpečnosti těchto budov podle premiérky Mayové ukazuje, že jde o rozsáhlý problém, který je výsledkem situace, kdy se desítky let budovy obkládaly materiály, jež nejsou v souladu s předpisy. (Lidové noviny)
Spolu s Mosulem jsou to dvě poslední velké bašty Islámského státu. V syrské Rakce probíhá dál bitva s džihádisty, do které se zapojily i kurdské ženské milice YPJ. V jejich řadách bojují i sniperky, jeden okamžik z boje zachytil novinář Hemze Hamza. (Lidové noviny)
Uživatelé postižení novým vyděračským virem, takzvaným ransomwarem, nemohou kontaktovat hackery, kteří za útokem stojí. E-mailovou schránku, kterou si útočníci pro komunikaci ohledně výkupného a odblokování zašifrovaných dat zřídili, německý poskytovatel elektronické pošty Posteo zrušil. (Lidové noviny)
Vřelou odezvu u ruské veřejnosti vyvolal návrh prezidenta Vladimira Putina provázet udělení ruského občanství také složením přísahy. Během krátké doby do ruského parlamentu dorazila skoro stovka návrhů, jak by slib věrnosti Rusku měl vypadat. (Lidové noviny)
Kybernetické útoky v úterý kromě ukrajinských a ruských podniků hlásí rovněž firmy ze západní Evropy a Spojených států. Dánský provozovatel lodní přepravy A.P. Moller-Maersk například v důsledku útoku zaznamenal výpadek počítačového systému. Oběťmi hackerů se staly rovněž britská reklamní společnost WPP či francouzský dodavatel stavebních materiálů Saint Gobain. Česko je aktuálně devátým nejvíce zasaženým státem. (Lidové noviny)
Přes dvě desítky těl mrtvých migrantů objevili v úterý dobrovolníci Červeného kříže na předměstí libyjské metropole Tripolisu, kam je vyplavilo moře. Uprchlíci patřili k tisícovkám lidí mířících z Libye do Evropy na chatrných a přetížených plavidlech. (Lidové noviny)
Fenomén „fidget spinnerů“, hraček, které chce dnes každé dítě, nadále dobývá svět. V Izraeli, jehož návštěva měla vést americkou vynálezkyni k prvnímu patentu, který dnešnímu spinneru předcházel, na ně museli reagovat i rabíni. Svoje pochyby na sociálních sítích vyjádřil zase paraguayský pastor. Rabíni označili hračku za košer, do synagog ji však lidé tahat nemají. Paraguayec věc považuje za „satanovo“ dílo. (Lidové noviny)
Porota oblastního vojenského soudu v Moskvě, která má rozhodnout o vině či nevině pětice Čečenců obžalovaných z vraždy ruského opozičního politika Borise Němcova, se v úterý na verdiktu nedohodla. V jednání bude pokračovat ve středu, informovala ruská tisková agentura TASS. (Lidové noviny)
Ze skotských doků v pondělí vyrazilo na svou první pokusnou plavbu dosud největší a nejpokročilejší britské válečné plavidlo, letadlová loď HMS Queen Elizabeth královského námořnictva. Z doků ve skotském Rosythu loď vymanévrovalo 11 vlečných člunů. Celkové náklady vyšly na 105 miliard korun. (Lidové noviny)
Skotská premiérka Nicola Sturgeonová odložila rozhodnutí o vyhlášení nového referenda o odtržení Skotska od Británie, a to na konec rozhovorů o brexitu. Vyústění jednání o odchodu Británie z Evropské unie předpokládá na podzim příštího roku. Odklad oznámila Sturgeonová na půdě skotského parlamentu pod dojmem výsledků předčasných parlamentních voleb v Británii, v nichž její Skotská národní strana (SNP) přišla o 21 poslanců. (Lidové noviny)
Při náletu mezinárodní koalice vedené USA na východě Sýrie zahynulo 42 civilistů a 15 džihádistů. Informovala o tom agentura AFP, podle níž byla zasažena budova, kterou teroristická organizace Islámský stát (IS) používá jako vězení. (Lidové noviny)
Odvolací soud v Haagu v úterý v zásadě potvrdil rozsudek civilního soudu z roku 2014, že Nizozemsko nese část viny na masakru bosenských muslimů v Srebrenici v roce 1995. Podle rozsudku je stát odpovědný za asi 300 muslimských mužů, jejichž deportaci z takzvané bezpečné zóny OSN do rukou bosenskosrbských jednotek umožnili nizozemští vojáci. O tom, kolik rodiny srebrenických obětí dostanou jako odškodné, bude rozhodnuto při dalším soudním řízení. Informovala o tom agentura Reuters. Vraždění ve Srebrenici nepřežilo asi 8000 mužů a chlapců. (Lidové noviny)
Usmíření rozhádané rodině Helmuta Kohla popřál v úterý na obřadu v Berlíně duchovní Karl Jüsten. Jeho slova na zádušní mši za dlouholetého německého kancléře, který zemřel nedávno ve věku 87 let, dokládají nanejvýš komplikované vztahy uvnitř Kohlovy skutečné i politické rodiny, které se podepisují i na přípravách jeho posledního rozloučení. (Lidové noviny)
Syrský režim prezidenta Bašára Asada možná chystá další velký útok chemickými zbraněmi podobný tomu, který provedl na počátku dubna v Chán Šajchúnu. V prohlášení to v úterý uvedl Bílý dům, který zároveň Asada a jeho armádu před provedením chemického útoku důrazně varoval. (Lidové noviny)
V americkém Saint Louis byl postřelen policista černé pleti, který byl mimo službu. Kuriozitou této záležitosti byl fakt, že jej postřelil jiný policista, když se jemu a jeho kolegům afroamerický strážník snažil pomoci chytit podezřelé. Právník postřeleného policisty tvrdí, že neměl žádný důvod po jeho klientovi vystřelit. Jde prý o rasovou záležitost. (Lidové noviny)
Německá kancléřka Angela Merkelová zmírnila své kategorické ne manželství osob stejného pohlaví. V pořadu Brigitte Live v pondělí předsedkyně konzervativní Křesťanskodemokratické unie (CDU) uvedla, že by se přikláněla k možnosti, že by poslanci její strany o příslušném zákonu hlasovali „podle svého svědomí“. (Lidové noviny)
Návrh amerických republikánů na změnu systému zdravotního pojištění, které zavedla vláda bývalého prezidenta Baracka Obamy, by v případě přijetí připravil do roku 2026 o zdravotní pojištění 22 milionů Američanů. Vyplývá to z nezávislé studie vládní agentury Congressional Budget Office (CBO), která byla zveřejněna v pondělí. (Lidové noviny)

iHNed.cz

Itálie uvažuje o tom, že do svých přístavů začne pouštět jen vlastní lodě, které u severoafrických břehů zachraňují migranty snažící se dostat do Evropy. Lodím dalších zemí a nevládních organizací by zakotvit u svých břehů zabránila. Podle Říma je nepřijatelné, aby všichni migranti zachránění na Středozemním moři končili pouze v Itálii. (iHNed.cz)
Evropská unie bude muset po roce 2020 řešit výpadek až dvaceti miliard eur. Může za to především odchod Británie, která přestane přispívat, ale také například vyšší výdaje na zajišťování bezpečnosti. Součástí diskuse o budoucí podobě unijních financí je také propojení příjmů ze strukturálních fondů s tím, jak se členské státy podílejí na jiných unijních programech. (iHNed.cz)
Uživatelé, kteří byli napadeni vyděračským virem, takzvaným ransomwarem, nemohou kontaktovat hackery. Poskytovatel elektronické pošty Posteo zrušil e-mailovou schránku, kterou si útočníci zřídili pro komunikaci ohledně výkupného. Postižení uživatelé se po převodu výkupného na účet musí e-mailem obrátit na adresu hackerů s potvrzením platby. Se zablokovanou schránkou ale převody nemají smysl a napadení uživatelé jsou v pasti. (iHNed.cz)
Policejní vrtulník se ve Venezuele pokusil zaútočit na budovu Nejvyššího soudu a ministerstva vnitra. Vystřelil patnáct střel a čtyři granáty. Voják, který helikoptéru pilotoval, vyzýval k rebelii proti vládě venezuelského prezidenta Nicoláse Madura. Ten dlouhodobě čelí masovým protestům. Akci označil za teroristický útok s cílem destabilizovat vládu. (iHNed.cz)
Americký ministr obchodu Wilbur Ross oznámil, že Spojené státy by měly s Evropskou unií uzavřít smlouvu známou jako Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP). Vyjednávání o dohodě o volném obchodu bylo přerušeno kvůli kritice prezidenta Trumpa. Ross upozornil na minimum obchodních sporů mezi USA a evropskými státy, což ukazuje, že je taková dohoda uskutečnitelná. (iHNed.cz)
Ukrajina, zvyklá na kybernetická útoky z Ruska, byla ochromena dosud největším útokem. Instituce i firmy se musely odpojovat od internetu. Hackeři se zaměřili i na Českou republiku, která je podle antivirové společnosti Eset devátým nejvíce postiženým státem. Virem podobným už známému WannaCry byly zasaženy i firmy v Rusku, mezi nimi i ruský Home Credit českého miliardáře Petra Kellnera. (iHNed.cz)
Před rokem se do vedení Říma dostala vycházející hvězda Hnutí pěti hvězd Virginia Raggiová. Slíbila, že zlepší situaci ve městě. To se ale nepodařilo. Starostku provází několik skandálů, což vrhá stín na celé Hnutí pěti hvězd. Řím se měl stát městem, kde hnutí všem Italům ukáže, že zvládne i přerod z protestní strany v opravdovou politickou sílu. (iHNed.cz)
Zakladatel sítě VKontakte a messengeru Telegram Pavel Durov patří k nevelké skupině internetových vizionářů. Má ale smůlu: pochází z Ruska a svými aktivitami vzbudil nevoli Kremlu. Dnes cestuje po Evropě s pasem ostrovního státu St. Nevis a do zablokování populárního Telegramu v Rusku nejspíš zbývají pouhé dny. (iHNed.cz)
Odklad skotského referenda oznámila tamní premiérka na půdě skotského parlamentu. Vedou jí k tomu výsledky předčasných parlamentních voleb v Británii. V nich její strana ztratila na 20 poslanců. (iHNed.cz)
Ukrajinské obchody, vládní internetové stránky nebo čerpací stanice zasáhl obří kybernetický útok. Napadeny údajně byly i ruská ropná společnost Rosněfť, ocelárna Evraz nebo ruské kanceláře společnosti Home Credit patřící české skupině PPF. Útok probíhá tak, že se na obrazovkách počítačů objeví požadavek na vyplacení určité částky v bitcoinech. Vlna kyberútoků zasáhla i Česko. (iHNed.cz)
HMS Queen Elizabeth je jedna ze dvou nových letadlových lodí pro britské královské námořnictvo. Celkem projekt letadlových lodí nové generace vyjde na 6,2 miliardy liber. Britská královna oficiálně pokřtí loď 4. července. (iHNed.cz)
Obraz USA ve světě klesl podle nejnovějšího průzkumu Pew Research Center na 49 procent. Lidé podle něj věří více než americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi i ruskému předákovi Vladimiru Putinovi nebo čínskému prezidentovi Si Ťin-pchingovi. Nejhůř vnímají amerického prezidenta obyvatelé Evropy. (iHNed.cz)
Vedení polské firmy, která ovládá i český Unipetrol, ve středu podepíše dohodu o smíru s litevskou vládou. Litevská pobočka Orlenu tak bude mít výrazně nižší náklady na dopravu. Vedení PKN Orlen, které bude obměněno, se chce soustředit na spor, který vede v Česku s menšinovými akcionáři Unipetrolu. (iHNed.cz)
Prokuratura obvinila brazilského prezidenta z toho, že v době mezi březnem a dubnem letošního roku přijal úplatek ve výši zhruba 150 tisíc dolarů. O tom, zda bude s Temerem zahájen soudní proces, musí nyní rozhodnout parlament. Nejvyšší státní zastupitelství Temera už v květnu obvinilo z maření vyšetřování své korupční kauzy. (iHNed.cz)
Nejvyšší soud USA podržel v platnosti protiimigrační dekret amerického prezidenta, jen ho částečně omezil. Konečné rozhodnutí soudci vynesou během podzimu. Pro Trumpa je to první velké vítězství v právních bitvách, které vede o svých prezidentských dekretech. (iHNed.cz)
Radikální islám přitahuje lidi, kteří se cítí neúspěšní v moderní společnosti a chtějí si něco dokázat, říká německý politolog Muhammad Sameer Murtaza. Podle něj jde o protizápadní ideologii, jež má například v podání teroristické organizace al-Káida protiglobalistické části převzaté od radikální levice. Ale reforma islámu nepomůže, naopak může vést k válkám, jako tomu bylo kdysi v Evropě, tvrdí Murtaza. (iHNed.cz)
V USA v posledních letech strmě roste počet úmrtí na předávkování opiáty. Jedním z důvodů je i snadná dostupnost léků proti bolesti. Hlavní příčiny "epidemie opiátů" jsou však ekonomické a sociální. (iHNed.cz)
Voda vyrobená ze vzduchu bude hlavním motivem české výstavy na Expu v Dubaji. Na výstavě se budou podílet vědci z ČVUT i Akademie věd. Vláda odsouhlasila výběr generálního komisaře pro Expo, znovu jím je Jiří František Potužník. (iHNed.cz)
V případě, že bude britská vláda trvat na přísných podmínkách odchodu (tzv. tvrdý brexit) a opuštění společného trhu, přijde unijní rozpočet o desítky miliard eur. Chudší členské státy nechtějí přijít o velké peníze z tzv. kohezních fondů, bohatší země EU ale odmítají rozpočet navýšit. Praze hrozí, že přijde až o sto miliard korun v unijních příspěvcích. (iHNed.cz)
Nejvyšší soud obnovil platnost prezidentského dekretu, který zakazuje na 90 dní vstup do USA lidem ze šesti převážně muslimských zemí. Výnos prezidenta Donalda Trumpa soud poupravil. Zákaz se bude týkat pouze osob, které nemají v USA žádné kontakty. (iHNed.cz)

Mailujte adresu stránky

<< Back / Nazad  
© Copyright 1998 - 2016, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie textov a fotografií zo stránok Panorámy.sk bez predchádzajúceho písomného súhlasu Panorámy.sk je porušením autorského zákona.
Partneri Panorámy.sk používajú cookies. Používaním stránok dávate súhlas s ich zapisovaním do Vášho zariadenia.