Panoráma.sk
Kníhkupectvo
Sprievodca
Noviny
Kontakty
Slovakia Document Store - Logo
Dnes je 27.4.2017
Vyhľadávanie / Search
Počasie
Kurzy: 1 EUR = 1.0891USD   26.771CZK   0.84928GBP   311.70HUF   4.2273PLN   7.4645HRK . . . viac
Noviny
- Svet

TA3

Turecko odvolalo zo služby 9103 policajtov pre ich údajné napojenie na duchovného Fethullaha Gülena žijúceho v exile v USA. Informovala o tom turecká štátna tlačová agentúra Anadolu, podľa ktorej sa tak stalo na základe dekrétu vydaného v čase platného výnimočného stavu. (TA3)
Francúzski prezidentskí kandidáti predstavili svoju novú predvolebnú kampaň a slogany nových plagátov. Tie zmenili svoje hlavné zameranie. Už sa nesústredia na politické strany, ale na Francúzsko. (TA3)
Francúzsky prezidentský kandidát Emmanuel Macron zavítal do továrne v Amiens na severe Francúzska. Namiesto vrelého privítania ho však robotníci v jeho rodnom meste vypískali a skandovaním prejavili hlasnú podporu jeho súperke z Národného frontu Marine Le Penovej. (TA3)
Venezuela opustí Organizáciu amerických štátov. V Caracase to oznámila venezuelská ministerka zahraničných vecí Delsy Rodríguezová. Krok prišiel krátko po tom, čo Organizácia schválila schôdzu, ktorá sa má týkať situácie v krajine. (TA3)
Americký prezident Donald Trump je pripravený použiť ekonomické sankcie i diplomatické opatrenia, aby prinútil Severnú Kóreu upustiť od svojho jadrového a raketového programu. V spoločnom vyhlásení to uviedli americký minister zahraničných vecí Rex Tillerson, minister obrany James Mattis a šéf tajných služieb Dan Coats. (TA3)
Britská premiérka Theresa Mayová prijala predsedu Európskej komisie Jeana-Clauda Junckera a hlavného vyjednávača EÚ pre Brexit Michela Barniera. Stalo sa tak iba niekoľko dní pred mimoriadnym summitom Únie o Brexite. (TA3)
Švajčiari budú zrejme opäť hlasovať o obmedzení migrácie. Vláda navrhla usporiadať referendum o kvótach pre prichádzajúcich prisťahovalcov z krajín Európskej únie. Podobné hlasovanie sa v krajine konalo aj pred tromi rokmi. (TA3)
Poľská konzervatívna vládnuca strana Právo a spravodlivosť má momentálne zhruba rovnakú podporu voličov ako najsilnejšia opozičná strana Občianska platforma, ktorá ju v najnovšom prieskume verejnej mienky dokonca predstihla. (TA3)
Sedem ľudí utrpelo zranenia po výbuchu v autobuse s vysokoškolskými študentmi v Istanbule. Informovala o tom štátna tlačová agentúra Anadolu. (TA3)
Európsky parlament v rámci miniplenárneho zasadnutia v Bruseli spustil proces, ktorý by mohol viesť k odobratiu poslaneckej imunity francúzskej europoslankyni Marine Le Penovej. (TA3)
Vo Francúzsku sa už opäť naplno rozbieha volebná kampaň pred druhým kolom prezidentských volieb. Víťaz prvého kola centrista Emmanuel Macron sa stretne so svojimi podporovateľmi v Arrase na severozápade Francúzska. Jeho súperku Marin Le Penovú čaká schôdzka strategického výboru jej kampane aj stretnutie s voličmi v meste Nice. (TA3)
Takmer stovku mŕtvych si vyžiadal stret medzi bojovníkmi islamistického hnutia Taliban a členmi teroristickej organizácie Islamský štát v severnom Afganistane. (TA3)
Maďarsko môže pre novelu zákona o vysokých školách skončiť až pred Európskym súdom. Európska komisia už začala s Budapešťou o tejto téme rokovať. Podľa jej názoru je nový maďarský zákon proti únijným pravidlám a slobode. (TA3)
Analýza vzoriek odobraných francúzskymi tajnými službami potvrdila, že v sýrskom meste Chán Šajchún bol počas chemického útoku použitý nervový plyn sarin. Informáciu uviedol francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Marc Ayrault. (TA3)
Francúzska prezidentská kandidátka Marine Le Penová obvinila svojho súpera Emmanuela Macrona, že je v rukách tamojšej moslimskej organizácie. Tiež kritizovala ekonomický program svojho rivala, ktorý podľa nej vyvolá konflikty medzi jednotlivými zložkami spoločnosti. (TA3)
Až desať rokov väzenia hrozí Bulharovi, ktorý je zrejmým páchateľom októbrového brutálneho útoku na ženu v berlínskom metre. Štátne zastupiteľstvo 27-ročného muža, ktorý je od decembra vo väzbe, obžalovalo z ťažkého ublíženia na zdraví. (TA3)
Polícia na území celého Turecka spustila koordinovanú akciu, počas ktorej zatkla stovky ľudí podozrivých z napojenia na duchovného Fethullaha Gülena, žijúceho v exile v Spojených štátoch. Na dnešnom zásahu sa zúčastnilo 8500 príslušníkov policajných zložiek. (TA3)
Donald Trump bude v sobotu už 100 dní vo funkcii amerického prezidenta. V tento deň bude na pôde kongresu rokovať o finančnom rozpočte, ktorý je dôležitý pre výstavbu hraničného múru s Mexikom. (TA3)
Zima na území Českej republiky sa ešte nekončí. Ako upozornil Český hydrometeorologický ústav, v súvislosti s prechodom studenej fronty by malo v nižších polohách v nasledujúcich dňoch snežiť. Snehová nádielka by mohla byť značná najmä v oblasti Šumavy a Českého lesa, uviedol server Novinky.cz. (TA3)
Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker a vyjednávač Európskej komisie pre Brexit Michel Barnier budú v Londýne hovoriť s britskou premiérkou Theresou Mayovou o nadchádzajúcom rokovaní o odchode Británie z Európskej únie. (TA3)

Pravda

Vajatali hory, porodili myš. Týmto porekadlom bagatelizovala strana maďarského premiéra Viktora Orbána rozhodnutie Európskej komisie začať proti Budapešti právne konanie. (Pravda)
Moskva zakázala činnosť opozičného hnutia Otvorené Rusko, ktoré v exile založil niekdajší najbohatší Rus a odporca Kremľa Michail Chodorkovskij. (Pravda)
Británia nebude mať po vystúpení z Európskej únie rovnaké alebo dokonca väčšie práva ako ostatné členské krajiny, zdôraznila v Spolkovom sneme nemecká kancelárka Angela Merkelová. (Pravda)
Štyridsaťpäť percent Rusov by podporilo odvolanie Dmitrija Medvedeva z funkcie premiéra. (Pravda)
Diskutované a sledované sú tweety amerického prezidenta Donalda Trumpa, od nástupu do prezidentskej funkcie uplynie 29. apríla 100 dní. (Pravda)
Turecko odvolalo zo služby 9 103 policajtov pre ich údajné napojenie na duchovného Fethullaha Gülena žijúceho v exile v USA. (Pravda)
Na mape Francúzska ich nie je veľa, ale sú. Celkovo 56 dedín, kde šéfke krajnej pravice Marine Le Penovej tamojší voliči nedali v prvom kole prezidentských volieb ani jeden hlas. (Pravda)
V skladoch pri damaskom medzinárodnom letisku vybuchli zásobníky s palivom. Oznámila to televízia libanonského Hizballáhu, ktorý v sýrskom konflikte bojuje na strane sýrskej vlády. (Pravda)
Americký prezident Donald Trump je pripravený použiť ekonomické sankcie i diplomatické opatrenia, aby prinútil Severnú Kóreu upustiť od svojho jadrového a raketového programu. (Pravda)
Roky vyjednávaná kontroverzná obchodná dohoda medzi USA a Európskou úniou dostala po zvolení nového amerického prezidenta Donalda Trumpa stopku. (Pravda)
Moskovský súd predĺžil o ďalšie dva mesiace väzbu ukrajinskému novinárovi Romanovi Suščenkovi, ktorého zadržali a obvinili v Rusku zo špionáže. (Pravda)
Ukrajinský prezident Petro Porošenko prirovnal černobyľskú jadrovú katastrofu spred 31 rokov k aktuálnej kríze na východe krajiny s tým, že "Rusko vedie nevyhlásenú vojnu proti jeho vlasti". (Pravda)
Voliť či nevoliť? Približne polovica Francúzov v tom má dosť jasno, ich kandidáti postúpili do druhého kola prezidentských volieb. (Pravda)
Francúzska polícia zadržala desať osôb podozrivých z dodania zbraní jednému z trojice páchateľov teroristických útokov, ktoré sa odohrali v Paríži v januári 2015. (Pravda)
Hrozbe trestu väzenia čelí muž zo západoruského mesta Vjazma, ktorý neúmyselne upálil vlastnú manželku. (Pravda)
Sloboda tlače sa celosvetovo zhoršuje, v uplynulom roku jej úroveň klesla v takmer dvoch tretinách zo 180 sledovaných krajín, uvádza organizácia Reportéri bez hraníc. (Pravda)
Lavrov vyhlásil, že nedávny raketový útok Spojených štátov na leteckú základňu Šajrát oddial vytvorenie širokého frontu na boj s terorizmom. (Pravda)
Test medzikontinentálnej balistickej rakety Minuteman III mal preveriť účinnosť a presnosť systémov a zároveň demonštrovať jadrovú silu americkej armády. (Pravda)
Polícia v stredu na území celého Turecka spustila koordinovanú akciu, počas ktorej zatkla stovky ľudí podozrivých z napojenia na duchovného Fethullaha Gülena, žijúceho v exile v Spojených štátoch. Na zásahu sa zúčastnilo 8 500 príslušníkov policajných zložiek. (Pravda)
"Na Ukrajine sú politické sily, ktoré považujú Donbas za gangrénu, ktorú treba odrezať," pripustil Georgij Tuka, námestník ukrajinského ministra. (Pravda)

SME

Šance na zachovanie univerzity v Budapešti klesajú stále viac. (SME)
Kontroly sa zameriavajú na hľadanie výbušných látok. (SME)
Vláda opatrenie obhajuje zachovávaním verejného poriadku. (SME)
Za vodu dodávanú do oblasti Ukrajina nedostáva zaplatené. (SME)
V Turecku platí výnimočný stav, ktorý úradom poskytuje rozsiahle právomoci. (SME)
K Islamskému štátu sa pridalo vyše 30-tisíc cudzincov. Kalifát však upadá a tí, čo prežili, sa sklamaní chcú vrátiť domov. (SME)
Výbuch mohol spôsobiť nálet izraelských lietadiel. (SME)
Prezident Nicolás Maduro vydal pokyn na odchod potom, čo skupina reagovala na situáciu v krajine. (SME)
Pomoc Únie by sa nemala týkať výzbroje. (SME)
Únia podľa predsedu europarlamentu nezatvára pred Turkami dvere. (SME)
Spojené štáty chcú KĽDR prinútiť upustiť od jadrového a raketového programu. (SME)
V Bruseli vraj panujú nejasnosti okolo toho, kto z Britov bude viesť rokovania o brexite. (SME)
Kým Macron rokoval s odbormi, Le Penová sa fotila so štrajkujúcimi robotníkmi. (SME)
Timmermans porovnanie otázok s faktami prečítal za prítomnosti Orbána. (SME)
Cieľom organizácie bolo podľa prokuratúry vyvolávať protesty a destabilizovať krajinu. (SME)
Predmetné súdne pojednávanie v pondelok nečakane pozastavili. (SME)
Už zhruba 20 rokov vo svojej vlasti sa zasadzuje za práva postihnutých detí. (SME)
Slovensko je náchylnejšie uveriť proruskej propagande, podľa odborníkov na dezinformácie tu prevláda sentiment aj časť ruskej identity v histórii. (SME)
Vyšetrovali ich kvôli podozreniu z členstva v teroristickej organizácii. (SME)
Na túto sféru sa špecializuje okolo 400 tamojších firiem. (SME)

Lidové noviny

Velké ruské odhalení? Česká firma Free Access One Michaila Chodorkovského podle vládních ruských médií financuje protistátní činnost v Rusku. Jenže Chodorkovskij ani neskrývá, že podporuje demokracii a lidská práva. (Lidové noviny)
Turecké ministerstvo zahraničí odsoudilo rozhodnutí českého parlamentu uznat masakr Arménů v Osmanské říší za genocidu. Kritizovalo i prezidenta Miloše Zemana, který masakr opakovaně označuje za genocidu a nejnověji ho charakterizoval jako jedno z nejhorších zvěrstev moderní doby. Zeman však své stanovisko měnit nehodlá. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček označil kritiku za očekávanou. (Lidové noviny)
Je považována za pravou následovnici odkazu zakladatele Národní fronty (FN), svého dědečka Jean-Marie Le Pena. Tvrdě oponuje liberálním hodnotám, k nimž podle mnohých stoupenců strany francouzská prezidentská kandidátka Marine Le Penová příliš inklinuje. Marion Maréchal-Le Penová přivedla své tetě Marine mnoho mladých voličů, také jí však dýchá na záda v budoucím souboji o post hlavní tváře francouzské krajní pravice. (Lidové noviny)
Desetitisíce lidí ve středu vyrazily na další ze série protivládních protestů ve Venezuele, kde chce opozice docílit rezignace neoblíbeného prezidenta Nicoláse Madura. Policie proti demonstrantům směřujícím z mnoha míst metropole Caracasu k sídlu ombudsmana nasadila slzný plyn a vodní děla. Protesty se v zemi stižené hospodářskou krizí konají už čtvrtým týdnem a podle úřadů při nich zemřelo již 26 lidí. (Lidové noviny)
Téměř stovku mrtvých si vyžádal střet mezi bojovníky islamistického hnutí Taliban a členy teroristické organizace Islámský stát v severním Afghánistánu. Informovala o tom ve středu agentura AP s odvoláním na afghánské úřady. (Lidové noviny)
Analýza vzorků odebraných francouzskými tajnými službami v syrském Chán Šajchúnu ukázala, že chemický útok na toto město byl spáchán smrtícím nervovým plynem sarinem. Sdělil to ve středu francouzský ministr zahraničí Jean-Marc Ayrault. Podle něj není pochyb o odpovědnosti syrské vlády za incident, při němž 4. dubna zahynulo přinejmenším 80 lidí. Kreml ale se závěry Francie nesouhlasí. (Lidové noviny)
Hrozbě trestu vězení čelí muž ze západoruské Vjazmy, který neúmyslně upálil vlastní manželku. Se záměrem pobavit společnost nabral do úst lihovinu a při výdechu ji zapálil. Žena sedící naproti němu vzplála, utrpěla popáleniny na 90 procentech těla a v nemocnici zemřela. (Lidové noviny)
Pětačtyřicet procent Rusů by podpořilo odvolání Dmitrije Medveděva z funkce premiéra, vyplývá to z průzkumu nestátní sociologické agentury Levada. Z pravidelných průzkumů vyplývá, že důvěra lidí k premiérovi v letošním roce neustále klesá. Vyčítají mu prý špatné výsledky vnitřní politiky. (Lidové noviny)
V Turecku v noci z úterý na středu zatkli při zátahu na kruhy spojené s duchovním Fethullahem Gülenem více než 1 000 lidí. Informoval o tom ministr vnitra Süleyman Soylu. Ankara Gülenovi připisuje zosnování loňského nezdařeného převratu. (Lidové noviny)
Kontejnery s první částí amerického protiraketového štítu THAAD dorazily ve středu na místo svého určení na základně na jihovýchodě Jižní Koreje. Stalo se tak pouhý den poté, co Severní Korea uspořádala u příležitosti 85. výročí založení své armády rozsáhlé vojenské cvičení s ostrými střelbami. (Lidové noviny)
Nejméně dva lidé přišli o život, dva utrpěli zranění a dalších pět je nezvěstných po srážce hlídkové lodě Danče dubrovnického přístavu s gumovým člunem, ke které došlo v úterý večer na moři severně od Dubrovníku. Informují o tom ve středu chorvatská média. (Lidové noviny)
Thajská policie ve středu oznámila, že bude hledat způsoby, jak urychlit odstraňování „příspěvků s nevhodným obsahem z internetu“. Reagovala tak na přímý přenos vraždy jedenáctiměsíční holčičky na Facebooku. Dívku oběsil její otec, který následně sám spáchal sebevraždu. Vyvolal tak další debatu ohledně kontroly obsahu na sociálních sítích. (Lidové noviny)
Před 75 lety, 26. dubna 1942, otřásla uhelným dolem Honkeiko (Pen-si-chu) na severovýchodě Číny exploze, která způsobila smrt 1549 horníků. Velký podíl na nejtragičtější důlní katastrofě v dějinách mělo nešťastné rozhodnutí japonského vedení dolu, které přikázalo zastavit ventilátory a tím způsobilo smrt udušením stovkám osob. (Lidové noviny)
Ruská federace navrhla, aby sekretariát Organizace spojených národů pro boj s falešnými zprávami a dezinformacemi vypracoval strategie, které by vyšly jako součást rezolucí Valného shromáždění. Informovala o tom ruská tisková agentura TASS s odvoláním na zástupkyni ruského ministerstva zahraničí Mariju Zacharovovou. (Lidové noviny)
Federální soudce v San Francisku v úterý zablokoval účinnost části nařízení prezidenta Donalda Trumpa, který rozhodl, že nebude poskytovat federální dotace takzvaným azylovým městům, která jsou vstřícná k nelegálním přistěhovalcům a která omezila spolupráci s imigračními úřady. Informovala o tom agentura AP. (Lidové noviny)
Čína ve středu během slavnostní ceremonie spustila na vodu svou druhou letadlovou loď, která je zároveň první, již sama postavila. Plavidlo se připojí k první letadlové lodi čínské armády Liao-ning, kterou Peking koupil v roce 1998 od Ukrajiny, informovala agentura Reuters. (Lidové noviny)
Mítink v Pennsylvánii k příležitosti sta dní ve funkci může mít pro amerického prezidenta Donalda Trumpa hořkou příchuť. Sobota bude také znamením konce lhůty pro schválení federálních výdajů na dalších 5 měsíců. Na tom se ale Trump nemůže se zástupci Kongresu dohodnout. Jedním z hlavních důvodů je stavba zdi na hranicích s Mexikem, proti jejímuž zahrnutí do rozpočtu se staví i někteří republikánští zákonodárci. (Lidové noviny)
Rozporuplné názory doprovázejí návštěvu dcery amerického prezidenta Ivanky Trumpové v Německu, kde se účastní setkání významných představitelek zemí G20. Někteří dávají najevo pochybnosti, zda by se právě s ní měla vést diplomatická jednání, nebo zda je tou správnou osobou, která může přispět ke zrovnoprávnění žen. (Lidové noviny)
Pokutu 15 tisíc eur (402 tisíc korun) v úterý uložila slovenská licenční rada provozovateli menší rozhlasové stanice Frontinus. Potrestala ji za odvysílání diskusní relace, v níž se poslanec krajně pravicové strany Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) nenávistně vyjadřoval vůči Romům a migrantům. (Lidové noviny)
K bombovému útoku v petrohradském metru, který si vyžádal 16 mrtvých, se přihlásila málo známá skupina Prapor imáma Šamila. Ta uvedla, že jednala na rozkaz teroristického hnutí Al-Káida. V úterý to na svém webu oznámil americký institut SITE, který sleduje internetové aktivity džihádistických a rasistických organizací. (Lidové noviny)

iHNed.cz

Někdejší kosovský premiér Ramush Haradinaj nebude vydán do Srbska, rozhodl francouzský soud. Srbsko chce bývalého velitele Kosovské osvobozenecké armády postavit před soud. Podezírá jej ze spáchání válečných zločinů na civilistech během ozbrojeného povstání v Kosovu na sklonku 90. let minulého století. (iHNed.cz)
Společnost Agrokomplex Tkačeva loni nakoupila téměř 200 tisíc hektarů půdy, čímž se stala čtvrtým největším majitelem zemědělské půdy v Rusku. Holding založil dlouholetý gubernátor Krasnodarského kraje Alexandr Tkačev, který se před dvěma lety stal ministrem zemědělství. Sám Tkačev tvrdí, že holding nyní patří jeho příbuzným a že on sám mu v jeho expanzi nijak nepomáhá. (iHNed.cz)
Francois Fassier, viceprezident společnosti Compagnie des Alpes, je jedním z mnoha francouzských byznysmenů, kteří otevřeně vyzývají k volbě proti Marine Le Penové. V muzeích značky Grévin jsou k vidění figuríny politiků, ke kterým jistě přibude i příští francouzský prezident či prezidentka. Společnost mírně roste i přes zjitřenou atmosféru a strach z terorismu v domovské Francii. Pomáhá jí i zahraniční expanze. (iHNed.cz)
Ve francouzských prezidentských volbách má Emmanuel Macron v průzkumech před druhým kolem náskok 20 procent před Marine Le Penovou. Na rozdíl od ní ale nezačal aktivně novou kampaň. Experti se různí v názoru na to, jaké šance na zvolení Le Penová má. Někteří odhadují až 35 procent. Mohla by jí pomoci nízká účast voličů, Macronova velká chyba či skandál. (iHNed.cz)
"Bude to nejvýraznější snížení daní a největší daňová reforma v historii naší země," prohlásil Steven Mnuchin, ministr financí. Plán počítá se zjednodušením daňových pravidel i se zrušením některých daní. Ekonomové však upozorňují, že snížení daní povede k růstu rozpočtového deficitu. (iHNed.cz)
Čína představila první letadlovou loď, kterou postavila zcela sama. Posiluje tak svůj námořní arzenál. Nová letadlová loď by měla mít plný výtlak asi 70 tisíc tun a délku přes 300 metrů. (iHNed.cz)
Americký prezident Donald Trump nakonec Severoamerickou dohodu o volném obchodu nevypoví. V minulosti ji kritizoval a chce ji vyjednat znovu, na což představitelé ostatních států přistoupili. Trump v předvolební kampani přislíbil, že smlouvu přehodnotí či zruší. (iHNed.cz)
O zrušení imunity Le Penové požádala v polovině dubna francouzská justice, která se od března marně snaží političku předvolat k výslechu. Ta to s odvoláním na svou imunitu ignoruje. Le Penová jakákoliv obvinění odmítá a tvrdí, že se stala obětí špinavých politických intrik před prezidentskými volbami. (iHNed.cz)
Evropská kosmická agentura a Čína jednají o společném projektu budování základny na Měsíci. Čína je v dobývání vesmíru nováčkem, ale její program prochází rychlým vývojem. Základna na Měsíci by mohla pomoci při budoucí misi na Mars a byla by příležitostí pro vesmírnou turistiku. (iHNed.cz)
Francouzský ministr zahraničí Jean-Marc Ayrault oznámil, že podle analýzy vzorků z místa činu byl útok na syrské město spáchán sarinem. Francie nepochybuje o odpovědnosti syrské vlády, protože postup výroby použitého plynu je údajně typický pro metodu vyvinutou v syrských laboratořích. Rusko se závěry nesouhlasí a žádá nestranné mezinárodní vyšetřování. (iHNed.cz)
Důvěra Rusů k premiérovi Dmitriji Medveděvovi neustále klesá. V posledním průzkumu by s jeho odvoláním souhlasilo 45 procent lidí. Obliba premiéra podle sociologů kromě nedávných obvinění z korupce klesá také kvůli zvyšujícím se ekonomickým problémům země. Prezident Vladimir Putin měl přitom v posledním březnovém průzkumu důvěru 80 procent Rusů. (iHNed.cz)
V sobotu uplyne 100 dnů od nástupu Donalda Trumpa na post amerického prezidenta. Sám Trump dříve označil tuto dobu za milník, do kterého slíbil splnit několik cílů. Teď tuto "umělou hranici" sice označuje za směšnou, ale na poslední chvíli oznámil předložení návrhu daňové reformy. (iHNed.cz)
Čína představila svou druhou letadlovou loď. Jedná se o první, kterou postavila zcela sama. Čína tak posiluje svůj námořní arzenál, čímž chce demonstrovat výsadní postavení v Asii. Oficiálně by měla loď začít sloužit v roce 2020. (iHNed.cz)
Turecká policie zatkla přes tisíc lidí - zátah se týkal údajné Gülenovy sítě. Fethullahu Gülenovi se připisuje zosnování loňského nezdařeného puče. Vláda po pokusu o převrat zahájila rozsáhlé čistky v armádě a ve státní správě. (iHNed.cz)
Soud v San Franciscu zablokoval část Trumpova nařízení o tom, že nebude poskytovat federální dotace městům, která jsou vstřícná k nelegálním přistěhovalcům. Takzvaná azylová města většinou nijak nepátrají v minulosti dotčených migrantů a odmítají je internovat. Rozdělování dotací je totiž v kompetenci Kongresu, nikoliv prezidenta, uvedl federální soudce. (iHNed.cz)
Itálie prošetřuje podezření, že humanitární organizace ve Středomoří tajně spolupracují s pašeráky lidí, kteří vozí migranty do Evropy. Humanitární organizace to odmítají, tvrdí, že se jen snaží zachránit lidské životy. Cestou z Libye do Itálie se loni do Evropy dostalo 181 tisíc lidí. (iHNed.cz)
Francie se obávala vměšování do voleb ze strany Kremlu po vzoru loňské americké prezidentské kampaně. Zatím ale nedošlo k žádnému zveřejnění kompromitujících materiálů a ani se kremelským médiím nepodařilo šířit dezinformace. Podle pozorovatelů propaganda nezabírá především kvůli neprofesionalitě technologů, ale varují, že před druhým kolem by bylo předčasné se uklidňovat. (iHNed.cz)
Do druhého kola prezidentských voleb zbývá 11 dnů. V něm si Francouzi musí vybrat ze dvou kandidátů - centristy Emmanuela Macrona a nacionalistky Marine Le Penové. Emmanuela Macrona, který by podle průzkumů veřejného mínění měl ovládnout druhé kolo se ziskem 61 až 64 procent hlasů, pak čeká ještě další složitý úkol. V červnových parlamentních volbách musí získat většinu. V parlamentních volbách mají největší šanci na úspěch Republikáni, a to přestože ještě není jasné, kdo je do hlasování povede. (iHNed.cz)
Skupina Prapor imáma Šamila se přihlásila k teroristickému útoku v petrohradském metru. Imám Šamil byl kavkazský politický a náboženský vůdce protiruského odboje 19. století. Skupina oznámila, že jednala na rozkaz teroristického hnutí al-Káida. (iHNed.cz)
Americké výzkumné centrum Pew Research Center tvrdí, že se střední třídou to v západní Evropě není tak špatné, i když populisté uvádějí opak. Podíl těch, kteří podle výzkumníků svými příjmy patří do střední třídy, klesl v sedmi z jedenácti zkoumaných zemí. V Česku o tom, zda se lidé cítí být ve střední třídě, rozhodují nejen příjmy, ale i společenské postavení a kulturní zájmy, tvrdí týdeník Ekonom. (iHNed.cz)

Mailujte adresu stránky

<< Back / Nazad  
© Copyright 1998 - 2016, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie textov a fotografií zo stránok Panorámy.sk bez predchádzajúceho písomného súhlasu Panorámy.sk je porušením autorského zákona.
Partneri Panorámy.sk používajú cookies. Používaním stránok dávate súhlas s ich zapisovaním do Vášho zariadenia.