Panoráma.sk
Kníhkupectvo
Sprievodca
Noviny
Kontakty
Slovakia Document Store - Logo
Dnes je 13.12.2017
Vyhľadávanie / Search
Počasie
Kurzy: 1 EUR = 1.1766USD   25.596CZK   0.88068GBP   314.33HUF   4.2044PLN   7.5395HRK . . . viac

Ako lezie svetoznámy sólista Alex Honnold

Ty si naozaj naviazený na lano? To sa až tak často nestáva - taká bola reakcia jedného z fanúšikov Alexa Honnolda na fotografiu, ktorá zachytáva Honnolda pri lezení na skalách na Hrádku. Mladý Američan, ktorý je v týchto dňoch na Slovensku, sa totiž preslávil svojimi sólovýstupmi na známe yosemitské monolity, pri ktorých ho neistil žiaden partner.


Snímka: Martin Grajciar, Manofactory.sk

Ako vlastne lezie Alex Honnold? Veľa o tom vypovedá film Honnold 3.0, ktorý sa v rámci pásma filmov Skala - Reel Rock 7 premieta na Festivale Hory a mesto 2013.

Keď Alex Honnold sólovo preliezal yosemitskú trojku - vrcholy Mt. Watkins, Half Dome a cestu Nos na El Capitane - kombinoval voľné lezenie s technickým lezením. Ako sám vo filme uvádza, práve tie prechody z technického do voľného lezenia sú niekedy problematické. Je to čosi ako zmena rytmu. Na týchto yosemitských cestách sú úseky, pri ktorých je nutné použiť napr. lanové kyvadlo, aby sa dostal na leziteľnú skalu.

Alex Honnold nie je ortodoxný nepriateľ lana a istiacich bodov. Lezie čo mu dá zdravý rozum a odvaha, ktorej má, podobne ako lezeckých zručností, viac ako väčšina lezcov. Ak pri prekonávaní yosemitskej trojky doliezol k nitu, používal ho na sebaistenie. Trojica výstupov mu trvala len rekordných 18 hodín a 50 minút.

Počas vystúpenia na festivale Hory a mesto 2013 uviedol, že na sólové lezenie sa pripravuje: Najskôr si trasu prejde na lane, a voľne do nej nastupuje, až keď ju má vyskúšanú.

Po festivale v Bratislave sa Alex vydáva na krátke turné po Slovensku, s prednáškami v Košiciach 15.4. a v Banskej Bystrici 16.4., do Budapešti a do Čiech.

vb

Video o pobyte Alexa Honnolda na Slovensku počas Festivalu Hory a mesto 2013

Vydané: 12. 4. 2013
Aktualizované: 12. 4. 2013
   
Kalendár - rýmovačky k meninám, informácie o kalendárových zvykoch
Reklama
Mailujte adresu stránky

<< Back / Nazad  
© Copyright 1998 - 2016, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie textov a fotografií zo stránok Panorámy.sk bez predchádzajúceho písomného súhlasu Panorámy.sk je porušením autorského zákona.
Partneri Panorámy.sk používajú cookies. Používaním stránok dávate súhlas s ich zapisovaním do Vášho zariadenia.