Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Pozvánka na rodinné stretnutie s Josefom Pollakom (Komorný projekt Galérie mesta Bratislava)

Busta Jozefa Pollaka, Viktor Tilgner  okolo r. 1890 - GMB

Keď sa pozriete do tváre Josefa Pollaka, akoby ste sa stratili v čase. Priemyselník Pollak žil vo Viedni na prelome storočí, v rokoch 1841 - 1915. Prepadnuté viečka a výrazné lysiny by spokojne mohli patriť k vizáži muža dnešnej doby, ktorý po dlhej a úspešnej kariére nastúpil do zaslúženého dôchodku. Len bokombrady a fúzy "stiahnu" pozorovateľa naspäť do čias minulých, keď tieto mužské "ozdoby" patrili k imidžu etablovaných a zámožných podnikateľov. Drobné detaily oblečenia, ležérne rozopnuté sako, široká viazanka s ihlicou a ruža na chlopni mierni jeho trochu prísny výraz a pozorovateľovi môže vnuknúť pocit intímnosti. Busta Josefa Pollaka vystavená v Pálffyho paláci, v galerijnom priestore Galérie mesta Bratislavy môže navodiť pocit intímnosti hneď z niekoľkých dôvodov.

Ten prvý je asi ten, že je dielom sochárskeho majstra Viktora Tilgnera. Bratislava sa pýši, že je rodiskom umelca, ktorý patril v stredoeurópskom priestore na sklonku 19. storočia k uznávaným umelcom. Hoci Tilgner od útleho detstva žil a pracoval vo Viedni, k Bratislave mal pekný vzťah a rodnému mestu daroval kolekciu svojich prác, ktoré sa stali základom zbierok mestského umeleckého múzea. Tilgner portrétoval známe osobnosti vtedajšieho Rakúsko-Uhorska a k jeho prominentným zákazníkom a mecenášom patril aj cisár František Jozef I. Bustu Jozefa Pollaka datujú umenovedci okolo roku 1890, teda na záver umelcovej tvorby (žil v rokoch 1844 - 1896).

Bola práca na buste iba obyčajnou zákazkou alebo viazal oboch mužov - portrétovaného a umelca - nejaký bližší vzťah? Touto otázkou sa zaoberali aj potomkovia Jozefa Pollaka a ich "rodinný prieskum" naznačuje, že šlo pravdepodobne iba o jednu z mnohých prác, ktoré Tilgner urobil vo svojom viedenskom ateliéri na objednávku. Potomkovia Jozefa Pollaka darovali plastiku Galérii mesta Bratislavy. Manželia Meghan a Nathaniel Udell z USA ju venovali galérii so želaním, aby sa dostala do inštitúcie, ktorá vlastní väčšiu zbierku autorových prác a uhradili aj náročnú prepravu zo zámoria, kam sa busta dostala po nútenom vysťahovaní rodiny v roku 1938.

Fakt, že busta "má rodinné zázemie" je druhý dôvod, ktorý môže návštevníkovi galérie vnuknúť pocit dôvernosti. Prispievajú k tomu aj fotografie Jozefa Pollaka, ktoré sú vystavené spolu s ňou. Patinovaná sadrová busta predstavuje praprastarého otca darcu, pána Nathaniella Udella. O svojom predkovi prezradil, že mal za manželku Idu Abeles, ktorá pochádzala z bohatej židovskej rodiny. Jej otec Leopold Abeles vlastnil viaceré textilné fabriky a pravdepodobne vo firme Leopold Abeles & Söhne pracoval aj jeho zať. Manželia Udellovci sa veľmi tešia na svoju návštevu Bratislavy, keď si bustu pozrú v jej novom domove.

Plastika sa nachádza v menšej miestnosti v priestoroch stálej expozície Stredoeurópske maliarstvo a sochárstvo 1800 – 1918 v Pálffyho paláci. Miestnosť doteraz nebola galerijne využívaná a umiestnenie busty práve v tomto priestore nie je náhodné. Zapadá do rodinnej atmosféry expozície a galéria ju aj v budúcnosti plánuje využiť na krátkodobé komorné prezentácie svojich aktuálnych projektov.

(ib)

Busta Josefa Pollaka
Výstava trvá od 11. marca 2011 v Pálffyho paláci GMB, Panská 19.
Kurátorka zbierky: Jana Luková
Výstava potrvá do 17.4. 2011

>Pripojte komentár

Vydané: 2011-03-25
Aktualizované: 2011-03-25

Kategórie: - Galérie, múzeá, výstavy