Panoráma.sk
Kníhkupectvo
Sprievodca
Noviny
Kontakty
Slovakia Document Store - Logo
Dnes je 14.12.2017
Vyhľadávanie / Search
Počasie
Kurzy: 1 EUR = 1.1766USD   25.596CZK   0.88068GBP   314.33HUF   4.2044PLN   7.5395HRK . . . viac

Hory a mesto 2015 už v marci

Hory a mesto 2015

Medzinárodný festival horského filmu a dobrodružstva HORY A MESTO sa tohto roku uskutoční už v polovici marca, od jedenásteho do pätnásteho marca 2015 v multiplexe Cinema City v bratislavskom Auparku. Ako uvádza tlačová správa festivalu, podujatie ostáva verné osvedčenej programovej štruktúre. Aj tohto roku zostáva dominantnou filmová prehliadka, multimediálne prezentácie vzácnych hostí, cestokluby KINO SVET a celý rad sprievodných aktivít. Novinkou aktuálneho ročníka je enviro téma GMO – geneticky modifikované organizmy a filmová sekcia Vzduch bude po prvý raz venovaná vetroňom.

Hlavní hostia festivalu

Hlavnými hosťaqmi festivalu sú slacklinistka ANNA KUCHAŘOVÁ, športová lezkyňa SASHA DIGUILLIAN a alpský lezec DAVID LAMA.

Organizátori festivalu sa usilujú "prinášať vždy niečo nové - aktuálne témy, nevidené zábery, stretnutia s hosťami, ktorých výkony milovníci outdooru sledujú na internete," uvádza projektová manažérka festivalu Hory a mesto Natália Bokníková. "Dôkazom toho je aj česká slacklinistka Anna Kuchařová, je to prvýkrát, čo privítame na festivale hosťa čisto z tejto disciplíny." dodáva N. Bokníková.

Moderná povrazolezkyňa
Anna Kuchařová
Anna Kuchařová.

Jedna z aktuálne najvýraznejších slacklinistiek na svete Anna Kuchařová sa začala chodeniu po napnutej slučke venovať len pred štyrmi rokmi. Moderné povrazolezectvo ju okamžite "chytilo" a mladá Češka sa prepracovala do svetovej špičky. Lezie vo výškach (highline), a to nad priepasťami až 300 metrov nad zemou. Má za sebou viaceré oblasti v Amerike a z Európy podnikla jednu zo svojich posledných ciest na Island. Do Bratislavy prinesie krátke filmy a fotografie, ktoré spolu so svojím rozprávaním odprezentuje na samostatnej prednáške v štvrtok 12. marca o 20:00. Návštevníci festivalu sa navyše môžu zúčastniť jej špeciálneho workshopu a sympatická Kuchařová neodmietla ani možnosť urobiť exhibíciu v uliciach Bratislavy.

Jedna z najlepších lezkýň na svete
Sasha DiGuilian
Sasha DiGuilian.

Prvýkrát navštívi festival Hory a mesto mladá športová lezkyňa Sasha DiGuilian z USA. Fotografia z jej lezenia bola už vlani na vizuále festivalu a tohto roku je to opäť ona, kto dych vyrážajúcim momentom pozýva na festival.

"So Sashou som sa zoznámil na festivale vo Vancouveri. Už v minulosti sme ju niekoľkokrát pozývali do Bratislavy, no kvôli jej štúdiu v New Yorku to nebolo možné. Konečne sa to podarilo," povedal Alan Formánek, programový riaditeľ festivalu Hory a mesto, ktorý paralelne vedie Vancouver International Mountain Film Festival.

Dvadsaťšesťročná lezkyňa sa stala v apríli 2012 prvou Američankou a treťou ženou vôbec, ktorá, ako žena, zdolala vysoký stupeň obtiažnosti (9a) v lezení, a to na ceste Era Vella v Španielsku.

Multimediálna prednáška, ktorou Sasha DiGuilian predstaví prierez svojich najzaujímavejších lezeckých počinov, je na programe v sobotu 14. marca o 20:00.

David Lama

Trojicu hlavných hostí uzatvára dvadsaťštyriročný alpský lezec David Lama. Jeho otec je Nepálčan a mama Rakúšanka. Ako päťročného ho v lezeckom tábore objavil Peter Habeler, ktorý hneď rozpoznal jeho výnimočný talent. David Lama začal pretekať vo veľmi nízkom veku a už ako pätnásťročný vyhral oba svetové poháre (lezenie s lanom aj bouldrové preteky). Svetový šampión sa pred troma rokmi vzdal pretekania a zameral sa na lezenie v horách a v prírode. Tento úspešný Rakúšan predstaví v piatok 13. marca o 20:00 festivalovému publiku slovenskú premiéru veľkofilmu z výstupu na Cerro Torre v Patagónii a po ňom svoju multimediálnu prednášku.

David Lama
David Lama.

Výber filmov pre festival

V súčasnosti organizátori 16. ročníka festivalu dokončujú výber filmov, ktoré sa budú v marci premietať. Od 13. do 21. februára sa v kanadskom Vancouveri uskutoční tamojší medzinárodný festival horských filmov. Býva dobrým zvykom, že víťazné filmy z vancouverského festivalu prichádzajú na Hory a mesto, kde majú tradične veľký úspech.

Zároveň je ale možné ešte do 10. februára 2015 prihlásiť snímky do jednotlivých sekcií filmovej prehliadky na festivale Hory a mesto.

Fotosúťaž a videosúťaž

Súčasťou festivalu je tradične aj fotosúťaž a videosúťaž. Outdoorové fotografie môžu záujemcovia prihlasovať do 13. februára na stránke www.horyamesto.sk. Súťaží sa v kategóriách: Horské športy, Horská kultúra a Horská krajina. Cenou za najlepšiu fotografiu súťaže je už po tretí raz dvojtýždňový trek v Pakistane.

Videosúťaž určená pre amatérskych filmárov sa uzatvára 8. marca 2015, viac informácií je taktiež na internetovej stránke.

Ďalšie informácie o festivale: >>

Text a foto: spracovaný mediálny servis Festivalu Hory a mesto

Z outdoorových festivalov

Vydané: 5. 2. 2015
Aktualizované: 5. 2. 2015
Komentáre cez Facebook
Kalendár - rýmovačky k meninám, informácie o kalendárových zvykoch
Reklama
Mailujte adresu stránky

<< Back / Nazad  
© Copyright 1998 - 2016, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie textov a fotografií zo stránok Panorámy.sk bez predchádzajúceho písomného súhlasu Panorámy.sk je porušením autorského zákona.
Partneri Panorámy.sk používajú cookies. Používaním stránok dávate súhlas s ich zapisovaním do Vášho zariadenia.