Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Ochutené laná a revolúcia v športovom lezení

Lano do úst

Priťahovanie lana za pomoci úst je vynútená činnosť, ku ktorej sa lezci uchyľujú, keď je vytúžený istiaci bod veľmi vysoko a pozícia lezca mierne vratká. Závisí teda od výkonnosti lezca, ako často používa zuby na pridržanie lana pri jeho priťahovaní.

Lezci, ktorí si pridržiavajú lano zubami, obvykle zliezajú zo steny bledí. Nie preto, že by boli "rozklepaní", aj keď aj to sa stáva, ale pretože pri cmúľaní lana sa im zvykne naniesť na tvár aj vrstva mádža, ktoré používajú pri postupe, a ktorým si najprv zamúčia ruky a potom lano a napokon tvár. Takýto lezec teda pozná aj chuť mádža. A kedže to nie je bohviečo, je načas porozmýšľať o zlepšovákoch, ktoré by spríjemnili lezenie a urobili cmúľanie lana chuťovo príjemnejším zážitkom a navyše by posunuli lezecké laná do novej polohy výživových, či lezecko-výchovných, či lezecko-regeneračných, ba dokonca revolučných lezeckých doplnkov.

Napríklad, ak by bolo lano nasiaknuté hroznovým cukrom, zanechávalo by v ústach namiesto mdlej nič nehovoriacej chute, akú má lano starého typu, príjemnú sladkú chuť, navyše s energetickým nábojom. Akurát by bolo treba vymyslieť niečo, aby sa cukor uvoľňoval iba pri kontakte s ľudskými slinami. Liezť z rukami dolepenými od cukru by asi nebolo veľmi príjemné.

Alternatívnou variantou k hroznovému cukru by mohlo byť napustenie lán štiplavou mexickou látkou, ktorá by odvykala lezcov od spoliehania sa na ústa pri povyťahovaní lana a motivovala by ich k šikovnejšiemu doliezaniu k istiacim bodom, aby si nemuseli povyťahovať lano za pomoci zubov. Ale tento odpuduzujúci účinok ochucovania lana by som, z viacerých nižšie uvedených dôvodov, nepreferoval. Napríklad, takéto štiplavé lano by mohlo mať aj ozdravný antibakterálny účinok, prípadne by na unavených lezcov mohlo pôsobiť ako afrodiazikum a pomohlo im prekonávať únavu po absolvovanej lezeckej gymnastike. Takto vysoko zhodnotené afrodiazikálne lano by možno pomohlo nájsť kladnú odpoveď na kardinálnu otázku, či sa dá pomilovať visiac v slučkách na štande. (Pravda, to by si žiadalo nadštandartne vertikalizovaných jedincov a, žiaľ, súčasná konštrukcia úväzov - sedákov neveľmi ladí so sexuálnymi aktivitami.) Na druhej strane by však príliš štiplavá náplň lana znemožnila bozkávať partnerku / partnera tam, kde to môže mať najradšej, pretože by to bolo až príliš štiplavé.

Z uvedeného vidieť, že výrobcovia lán sa môžu zamyslieť nad tým, ako zatraktívniť svoje výrobky pre športové lezenie, aj keď, ako bolo napísané vyššie, ochucovanie lana môže mať aj diskutabilné účinky. Napriek tomu sa domnievam, že ochucovanie lana je revolučný nápad, ktorý tomu, kto ho zavedie ako prvý, umožní zapísať sa do histórie lezenia.


Totiž, a v tom spočíva revolucionizujúci vplyv častého oblizovania lana, nám lezcom sa vďaka tejto činnosti otvárajú perspektívy vytúženého piateho pomocného telesného orgánu slúžiaceho na lezenie. V skratke povedané, ak budeme častejšie držať lano v zuboch, budeme tým posilovať zakrpatené hryzavé svalíky z dávnych pra-pra-čias, keď naši živočíšni predchodcovia trhali surové mäso zubami. Takýmto tréningom posilnené ústne svalstvo nám môže pomôcť ako piaty orgán slúžiaci na prichytenie sa na skalu, či na umelý chyt. O takejto možnosti už uvažovali mnohí, svedectvom toho je aj kresba známeho odborníka na lezenie Ivana Baja.

Autor týchto riadkov pri svojich boulderistických pokusoch už síce vyskúšal aj iný piaty variant, a to keď sa pri lezení v boulderhale oprel o členitý terén zadkom. Z histórie sú známe prípady nesmiernej zvieravej sily vlastnej tomuto svalstvu. (Osoby vyťahujúce klince zadkami sa vyskytujú v dielach Ericha Maria Remarqua, či režiséra Kušturicu - pozrite 46 min. 30 sekundu vo filme Čierna mačka, biely kocúr.) Ale iste mi dáte za pravda, že rozvíjať lezenie týmto smerom by bolo, najmä pre druholezcov mierne nehygienické a skôr by sa malo len výnimočne využívať pri vyťahovaní skôb zatlčených do skál.

Čiže, jednoducho povedané, ústa sú lepšie ako zadok a správne ochutené laná urýchlia ich zapájanie do lezenia.

Autor týchto riadkov je presvedčený, že ochutené laná nebudú jedinou pomôckou, ktorá umožní v budúcnosti zrevolucionizovať lezenie. Iným pomôckam sa budeme venovať v ďalších štúdiách.

Vlado Bibel

Pridaj komentárPripojte komentár

Vydané: 2015-01-15
Aktualizované: 2015-01-15