Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Festival HORY A MESTO 2017: horolezci, ktorí lámu rekordy a posúvajú hranice

Najväčší outdoorový festival na Slovensku sa tohto roku uskutočňuje od 22. do 26. marca.

Program festivalu si možno stiahnuť na festivalových stránkach: >>

Osemnásty ročník Medzinárodného festivalu horského filmu a dobrodružstva HORY A MESTO uvádza ako hlavných hostí lezcov, ktorí lámu svetové rekordy a posúvajú hranice neprekonateľného na možné.

Len traja lezci preliezli voľným štýlom obdivovanú Dawn Wall na El Capitan v Yosemitoch. Na festival zavítajú dvaja z nich - americký lezec Kevin Jorgeson a svetová jednotka v skalnom lezení Adam Ondra. (Tretí - Tommy Caldwell bol hosťom festivalu v roku 2014.) Do Bratislavy pricestuje aj nemecká profesionálna lezkyňa a spisovateľka Ines Papert.

Päť festivalových dní so súťažnou filmovou prehliadkou, multimediálnymi prezentáciami, cestoklubmi KINO SVET a ďalším programom sa tradične bude konať v multiplexe Cinema City v bratislavskom Auparku.

"Teší nás, že na festival do Bratislavy môžeme pozývať tých aktuálne najlepších, poskytnúť im priestor na vzájomné osobné stretnutie a konfrontáciu svojich zážitkov, skúseností či výkonov, ktoré zdieľajú s divákmi prostredníctvom premietania fotiek, filmov a rozprávania príbehov," povedala projektová manažérka festivalu Hory a mesto Natália Bokníková.

Kevin Jorgenson a Tommy Caldwell na Dawn Wall
Kevin Jorgenson a Tommy Caldwell na Dawn Wall. Autor / zdroj: Z festivalovej prezentácie.
Sokolík Adama Ondru na Dawn Walle
Sokolík Adama Ondru na Dawn Walle. Autor / zdroj: Heinz Zak.

Adam a Kevin o Dawn Wall

Po prvý raz v histórii festivalu bude v jeho programe figurovať dvojprednáška, organizátori ňou chcú zareagovať na mimoriadny úspech dvoch svetových lezcov, ktorí približne dva roky po sebe vyliezli voľným štýlom Dawn Wall na El Capitan v Yosemitoch. Na prelome rokov 2014 a 2015 (27. 12. 2014 - 14. 1. 2015) sa to ako prvým podarilo Kevinovi Jorgesonovi a Tommymu Caldwellovi. Táto cesta sa považuje za najťažšiu na svete. Caldwell na nej pracoval šesť rokov a samotný výstup im trval celých 19 dní. Týmto výkonom si vyslúžili pozornosť svetových médií.

Adam Ondra bol tretím lezcom v histórii, ktorý Dawn Wall vyliezol voľne; bolo to v novembri 2016, len po niekoľkých týždňoch skúšania.

"Adama poznáme od jeho lezeckých začiatkov, kedy bol označovaný ako lezecky zázračne talentované dieťa. Hory a mesto navštívil viackrát a dalo by sa povedať, že sa stal miláčikom festivalu, skamarátili sa s ním mnohí členovia nášho štábu aj dobrovoľníci. Adam sa vypracoval na výborného rozprávača a na to, že je svetovou jednotkou, je nesmierne skromný," povedal programový riaditeľ festivalu Alan Formánek.

Obaja, Kevin a Adam, budú po prvý raz mať ako dvaja hlavní hostia multimediálne prezentácie v jednom dvojbloku. Na programe sú v sobotu 25. marca.

Ines Papert

Nemecká profesionálna lezkyňa a publicistka Ines Papert pricestuje na Hory a mesto prvýkrát. Pochádza z muzikantskej rodiny, hrá na klavír a saxofón. Po tom, čo vyštudovala fyzioterapiu, sa presťahovala do Bavorských Álp, kde v sebe objavila vášeň pre hory. Napriek tomu, že lezeniu sa začala venovať až v dospelom veku, vypracovala sa na mimoriadne silnú skalnú, alpskú, ľadovú či mixovú lezkyňu, ktorá sa svojimi výkonmi častokrát vyrovnáva aj mužom. Drží viacero rekordov v ženskom lezení a má za sebou mnoho prvovýstupov, napríklad aj na himalájsku horu Likhu Chuli I (6719 m) v Nepále, na ktorú dokonca vyliezla sama. V roku 2006 vyhrala svetový šampionát Ice Climbing Wolrd Cup a v priebehu siedmich rokov ho vyhrala ešte trikrát. Ines bola prvou ženou, ktorá vyliezla stupeň M 11 v mixovom lezení.

Na festivale Hory a mesto predstaví v piatok 24. marca 2017 svoj najnovší film Riders on the Storm o prelezení rovnomennej cesty na Torres del Paine v Patagónii. Porozpráva aj o expedíciach vo viacerých oblastiach sveta ako v Alpách, v Nórsku, v Himalájach či amerických Rockies.

Ines Papert v Patagónii
Ines Papert v Patagónii. Autor / zdroj: Z prezentácie na festivale Hory a mesto.

Skialp v Iráne, lezenie na Kaľamárke

Hosťami festivalu sú samozrejme aj slovenskí lezci, horolezci a skialpinisti. Miro Peťo a Robo Vrlák ponúknu multimediálnu prezentáciu o skialpovaní v Iráne a Stano Glejdura, jeden z priekopníkov slovenského skalolezenia najmä v oblasti Kaľamárka, ponúkne prierez svojou lezeckou kariérou.

Voda s Lucišou Hollou

Festival Hory a mesto nie nie je len o skalách a snehu, ale aj o vode - tú bude na festivale tradične reprezentovať aj kajakárka Luciša Hollá, tentokrát prezentáciou o splavovaní a turistike v juhoamerickom Ekvádore, krajine, ktorá je pre vodákov zemou zasnúbenou. V zime teplo, spleť riek na malej ploche, ale aj úžasná príroda, rovník, prales a sopky. Ako to vyzerá, keď sa dajú dokopy dovolenkári a hrdinovia, to sa dozvieme na prezentácii Luciše Holej v úvodný deň festivalu.

Filmová prehliadka

Hlavnou časťou programu festivalu Hory a mesto je filmová prehliadka, ktorá je rozdelená do tematických sekcií - Zem, Skala, Voda, Vzduch, Sneh, Horské bicykle, Beh a Surf, nebudú chýbať ani obľúbené multimediálne prezentácie, inšpiratívne cestokluby KINO SVET a celý rad sprievodných aktivít.

Nesmrteľný les

Na festivale má v sobotu 25. marca premiéru nový film slovenského filmára a ochranára Erika Baláža Nesmrteľný les, ktorý je druhou časťou filmovej trilógie Tajomné Karpaty. Oceňovaný filmár v ňom so svojím tvorivým tímom predstavuje prírodný raj - les pod Kriváňom, ktorý sa takmer nemení, jeho vládcami sú stáročné borovice limby a ich večným sprievodcom je medveď. Erik Baláž - režisér, ktorý ukazuje Slovensko tak, ako ho nepoznáme - sa so svojím kameramanom Karolom Kaliským na festivale zúčastní aj workshopu na tému filmovanie v divočine. V prvý deň festivalu bude v sekcii Zem premietaný aj prvý film trilógie Život v oblakoch.

Z filmu Nesmrteľný les
Z filmu Nesmrteľný les. Autor / zdroj: Arolla Film.

Víťazný film z horského festivalu v kanadskom Vancouvri

Na festivale bude uvedený aj víťazný film z kanadského Vancouver International Mountain Festival (VIMFF) o nepálskej ultrabežkyni s názvom Mira a tiež ďalši snímky, ktoré vo Vancouvri zaujali. Okrem iného aj najlepší kanadský film alebo surferský film ocenený Cenou poroty. S cenou sa z Kanady vrátil aj najnovší film Pavla Barabáša Sloboda pod nákladom. To, čo všetky tieto filmy spája, je sila a mohutnosť prírody, pred ktorou sa ľudská bytosť môže len skláňať.

Film Mira je o nepálskej bežkyni, ktorá začala behávať v detstve a z jednoduchých pomerov a neľahkých podmienok sa vypracovala na jednu z najlepších bežkýň sveta. "Porota bola týmto filmom očarená, najmä pokorným a skromným charakterom hlavnej hrdinky. Je vzorom pre mladých ľudí vo svojej komunite a pre ženské športovkyne po celom svete," píše sa vo verdikte poroty.

Dobrodružstvo s padákmi na Aljaške

V kategórii Najlepší kanadský film získal cenu film Severná strana známeho. Profesionálni paraglajdisti a dobrodruhovia Gavin McClurg a Dave Turner prejdú po vlastných nohách a preletia na padákoch celú šíru a rozľahlú Aljašku. Počas prechodu hladujú, čelia extrémnemu počasiu, medveďom, neprebroditeľným riekam a nespočetným ľadovcom. Porota vyzdvihla prácu kamery, ktorá zachytila krásy rozľahlej Aljašky, najmä zo vzdušnej perspektívy a "neprekonateľný príbeh". V Bratislave ho diváci uvidia v sekcii Vzduch.

Sloboda pod nákladom a stretnutie s Pavlom Barabášom

Nie je až takým prekvapením, že z Vancouveru sa domov vracia ocenený dokument aj v zahraničí obľúbeného režiséra Pavla Barabáša Sloboda pod nákladom. Pohľad na život tatranských nosičov, ktorí zásobujú vysokohorské chaty za každého počasia, zaujal tamojšiu porotu; ocenila ho v kategórii Horská kultúra. "Vynikajúci obrazovo aj tempom - tento film nám otvára oči a ukazuje tradíciu, ktorá sa napriek moderným metódam zachovala. Film nás sprevádza krok po kroku, zažívame poznanie, počúvame zvuky aj ticho a oceňujeme nesmiernu krásu cesty," zhodli sa jej členovia.

Pavol Barabáš bude mať na festivale aj samostatnú prezentáciu s prednáškou Jeden svet Pavla Barabáša, v ktorej sa zameria na rozprávanie o nakrúcaní v extrémnych podmienkach a ponúkne publiku ukážky či zábery zo zverejnených aj nezverejnených filmov a rozprávanie o svojich najnovších expedíciách.

Z filmu Pavla Barabáša Sloboda po nákladom
Z filmu Pavla Barabáša Sloboda po nákladom. Autor / zdroj: K2 Studio.

Surfár a Atlantik

Film o búrlivom vzťahu Islandského surfera so severoatlantickým vetrom s názvom The Accord získal na VIMFF Cenu poroty. "Človek by si mohol myslieť, že reprezentovať úžasnú silu prírody môže byť ťažké. Ale ak sa táto skúsenosť sprostredkuje z prvej ruky, vtipne a ohromujúcou kamerou, je to kombinácia pre víťaza. Celkom jedinečný a veľmi zábavný majstrovský film," týmito slovami doložila porota svoje rozhodnutie. V Bratislave festival polohranú snímku uvedie v sekcii Surf.

Surfovanie pri brehoch Islandu
Surfovanie pri brehoch Islandu. Autor / zdroj: The Accord.

Dokument o Davidovi Lamovi

Titul Najlepší lezecký film získal vo Vancouveri dokument Lunag Ri o rakúskom alpinistovi Davidovi Lamovi, ktorý bol pred dvoma rokmi hosťom festivalu Hory a mesto. Lama odišiel do rodnej dediny svojho otca, do Nepálu. Dokument dáva priestor skúmaniu rodinných a kulturálnych koreňov, ľudskej sile, odvahe a to všetko v kombinácii s lezením.

Okrem ocenených filmov z vancouverského festivalu VIMFF premietne Hory a mesto viacero ďalších filmov, ktoré sa na VIMFF premietali.

Fotosúťaž

Tradičnou súčasťou festivalu je fotosúťaž, do ktorej sa môže prihlásiť záujemca s fotografiou, ktorej dlhšia strana dosahuje aspoň 3000 pixlov. Nastavte si rozlíšenie snímok v mobiloch tak, aby ste sa dostali nad túto hodnotu. Uzávierka súťaže je 20.3. 2017.

Stránky festivalu Hory a mesto: >>

Spracoval vb

Viac informácií:

Na víkend s festivalom HORY A MESTO naladí svetová lezkyňa Ines Papert

Z festivalu Hory a mesto 2017

Vydané: 2017-02-25
Aktualizované: 2017-02-25

Mailujte adresu stránky

Panoráma.sk - Kontakty / O nás

© Copyright 1998 - 2019, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie textov a fotografií zo stránok Panorámy.sk bez predchádzajúceho písomného súhlasu Panorámy.sk je porušením autorského zákona.
Partneri Panorámy.sk používajú cookies, ktoré im umožňujú zaznamenávať vaše internetové preferencie. Používaním stránok dávate súhlas so zapisovaním cookies do Vášho internetového prehliadača.