Panoráma.sk
Kníhkupectvo
Sprievodca
Noviny
Kontakty
Slovakia Document Store - Logo
Dnes je 13.12.2017
Vyhľadávanie / Search
Počasie
Kurzy: 1 EUR = 1.1766USD   25.596CZK   0.88068GBP   314.33HUF   4.2044PLN   7.5395HRK . . . viac

K2 nie je Everest

Alan Arnette po výprave na K2

K2 nie je Everest," napísal vo svojom blogu Alan Arnette, ktorý je známy tým, že pravidelne píše o horolezeckých výstupoch na himalájske vrcholy. Arnette tak reagoval na úvahy o tom, že K2 je nový Everest a je otvorený pre "turistický" biznis. Tieto úvahy podnietila mimoriadne úspešná lezecká sezóna na Kádvojke, keď sa na vrchol, najľahšou možnou cestou - cez Abruzziho pilier - dostalo 40 ľudí a umrel len skúsený španielsky lezec Miguel Ángel Pérez, ktorý zrejme podľahol po výstupe v 4. tábore zdravotným ťažkostiam spojeným s dlhým pobytom vo výškach. Pérez sa na vrchol dostal až na druhý pokus.

Do sezóny 2014 platilo, že na každých štyroch lezcov, ktorí sa dostali na Kádvojku, pripadal jeden zahynutý horolezec. Horšiu bilanciu mala len Annapurna.

58-ročný Arnette nie je špičkový športový lezec, ale zúčastnil sa už na 36 veľkých expedíciách a štyrikrát vystúpil na Everest. Lezie s kyslíkom. Na základe týchto skúseností píše, že "hoci je K2 o 237 metrov nižší ako Everest, lezenie naň predstavuje celkom inú úroveň náročnosti a potrebných zručností. Každý horolezec musí mať dlhodobé skúsenosti zo skál, ľadu a snehu. Ak mu niektorá chýba, hazarduje. Fixné laná sú väčšinou len placebom, niektoré ukazujú cestu, ale nestačia na to, aby zastavili pád. Naozaj leziete za pomoci rúk a nôh, hľadáte chyty. Používate predné hroty mačiek nie na postup v snehových poliach, ale aby ste sa udržali na zvislom lade, alebo skalnej stene. Používate maličké palcové hranky (2,54cm), ide o centimetre... Ak sa šmyknete a nie ste dobre istení, padnete a zahyniete," píše Arnette.

(A. Arnette na snímke po výstupe na K2. Prevzaté z jeho blogu www.alanarnette.com.)

Cesta Abruzziho pilierom na K2

Na inom mieste Arnette uvádza, že celý výstup bol neuveriteľne strmý - 60-70 stupňov: "Traverz v Bottlenecku mal sklon 80 až 90 stupňov. Celý čas, keď som ho liezol, som myslel len na to, ako sa tadiaľto budem vracať."

Roklina v Bottlenecku bola zablokovaná skalami a ľadom, tak ňou šli bližšie k seraku, kde hrozilo ešte väčšie objektívne nebezpečenstvo, že na nich niečo padne.

V záverečnej fáze Arnettovi pomohli jeho druhovia, ktorí prešľapávali cestu v meter hlbokom čerstvom snehu na vrchol.

"Zostup je omnoho horší. Musíte znova a znova zlaňovať, každý zlaňák musí byť dokonalý, nemôžete sa pomýliť. Je tam spleť starých lán, ktoré by mali byť odstránené. Ak použijete nesprávne, vaša váha ho strhne. Ste unavený, ľahko sa môžete nedostatočne sústrediť a často chybujete. Žiaden horský vodca, Šerpa, spolulezec, či nosič nemôže liezť za vás. A stále musíte dávať pozor na padajúce skaly veľké ako mikrovlnka. Trvalo hrozia lavíny."

V roku 2014 sa vydarilo počasie. 26. júla preto hrozilo, že mnohí lezci omrznú, pretože čakali v rade na možnosť výstupu.

Arnette a jeho sprievodcovia začali vrcholovú časť výstupu v štvrtom tábore o desiatej v noci, 26. júla. Na vrchol vystúpili o 8:30 ráno. "Trikrát som to chcel vzdať," píše Arnett: "Ale pokračoval som." - Hnalo ho okrem iného to, že jeho výstup má pomôcť získať viac prostriedkov na výskum neliečiteľnej Alzheimerovej nemoci.

Do základného tábora sa vrátili 28. júla o ôsmej večer.

Arnette počas výstupu dostal ľahký pľúcny edém, bol veľmi unavený a dehydrovaný. Sprevádzal ho Garett Madison, ktorému patrí agentúra Madison Mountaineering, ktorá zvykne vodiť lezcov na Everest. V tomto roku, po tragickej udalosti v ľadopáde Khumbu, kde zahynuli pod lavínou šestnásti Šerpovia, sezóna everestských výstupov skončila predčasne a vzhľadom na rôzne požiadavky záujmových skupín Šerpov nie je zatiaľ jasné, ako bude lezecký biznis na Evereste fungovať v budúcnosti. Preto sa objavili úvahy o K2 alternatíve v pakistanskom Karakorame. Podľa toho, čo píše Arnette, to alternatíva nie je, rozhodne nie pre mnohých menej skúsených lezcov, ktorí mali šancu dostať sa na Everest, ak si zaplatili služby sprievodcovských agentúr.

Po úspešnom výstupe na K2 Arnetta čakal ešte trek nadol po ľadovci Baltoro do Askolu dlhý 120 km. Arnette zhodil počas výpravy na K2 takmer 7 kíl.


Staršie video Davida Watsona zobrazuje chvíle v Bottlenecku na K2.

Spracoval: vb. (Mapa trasy cez Abruzziho pilier prevzatá zo stránok madisonmountaineering.com.)

Vydané: 4. 8. 2014
Aktualizované: 4. 8. 2014
   
Mailujte adresu stránky

<< Back / Nazad  
© Copyright 1998 - 2016, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie textov a fotografií zo stránok Panorámy.sk bez predchádzajúceho písomného súhlasu Panorámy.sk je porušením autorského zákona.
Partneri Panorámy.sk používajú cookies. Používaním stránok dávate súhlas s ich zapisovaním do Vášho zariadenia.