Panorama.sk
Galérie, múzeá, výstavy
Obsah
Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Očkom D.Š.: Kállay je nahý!

Karol Kállay: Bratislava 2002

Fotograf Karol Kállay sa poodhalil. Po prvýkrát vo svojej profesionálnej dráhe fotografa zverejnil fotografické akty a to na výstave Móda a akty v Mirbachovom paláci v Bratislave. Aj keď autor tvrdí, že vo fotografovaní nahej ženy a ženy odetej nerobí žiadny rozdiel, výsledok jeho práce o tom nesvedčí. Výstava je rozdelená na dve časti, v jednej sú akty a v druhej móda. Verím fotografovi, že pri fotení nerobí rozdiel medzi ženou nahou a ženou oblečenou. Divák však rozdiel vidí. Akty prinášajú bezbrannosť, niektoré výzvu. Symbolika tváre zahalenej maskou pôsobí oproti nahému telu až agresívne. Na pomoc nahote si Kállay pozval aj prírodu a exteriéry rôznych zákutí. Iný je zase pohľad na detail nahoty. Presviedča nás opäť o poznanom tvrdení, že najerotickejšie zážitky človek prežíva pri odhaľovaní. Najviac túži, keď mu je len naznačené, a on môže dobýjať. Karol Kállay dal divákovi aj túto možnosť. A sústredil sa aj na neustále odhalenú erotickú časť ženského tela a tou sú oči. „Stačí mi letmý náhodný pohľad. A vtedy prichádza moja najznámejšia okrídlená veta: I see my love. Vidím svoju lásku. Ten moment je erotický. Fotím,“ hovorí Karol Kállay. Fotky sú čierno-biele, fotograf sa netají tým, že čierno-biela fotka stále zostáva jeho srdcovou záležitosťou, aj keď tento výber na výstave považuje za náhodný.

Druhá časť výstavy je zameraná na fotografie, ktoré fotograf vytvoril počas svojej dlhoročnej spolupráce s časopisom Móda v päťdesiatych rokoch. Presviedčajú o módnej filozofii Karola Kállaya, ktorý považuje štylizáciu v módnej fotografii za nevyhnutnú, môže však pôsobiť prirodzeným dojmom. Svojimi fotogafiami tak vytvoril príbehy, cez ktoré sa rozpráva s divákom. Je to dialóg zábavný, osviežujúci, so silným erotickým nádychom, podfarbeným krásnymi ženami a krásnymi handrami. Môžete sa s ním prísť porozprávať do Mirbachovho paláca do 12. júna 2005. Otvorené je denne okrem pondelka od 11.00h. do 18.00h.

Viac informácií:

Bratislavský online sprievodca

Mailujte adresu stránky

Panoráma.sk - Kontakty / O nás
© Copyright 1998 - 2018, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie textov a fotografií zo stránok Panorámy.sk bez predchádzajúceho písomného súhlasu Panorámy.sk je porušením autorského zákona.
Partneri Panorámy.sk používajú cookies. Používaním stránok dávate súhlas s ich zapisovaním do Vášho internetového zariadenia zariadenia - prehliadača.