Panoráma.sk
Kníhkupectvo
Sprievodca
Noviny
Kontakty
Slovakia Document Store - Logo
Panorama.sk in SlovakEnglish
Dnes je 18.1.2018
Vyhľadávanie / Search
Počasie
Kurzy: 1 EUR = 1.2230USD   25.516CZK   0.88860GBP   308.75HUF   4.1713PLN   7.4235HRK . . . viac

Krásnohorská jaskyňa

Kvapeľ rožňavských jaskyniarov v Krásnohorskej jaskyni
Oblasť:
Slovenský kras
Klikni pre ďalšie informácie

Návšteva Krásnohorskej jaskyne neďaleko Rožňavy je ako dobrodružné objavovanie podzemného sveta. Nedá sa porovnať s klasicky sprístupnenou jaskyňou, kde stačí prísť, kúpiť si lístok a vojsť. Najskôr sa treba patrične vystrojiť. Bez kompletného jaskyniarskeho výstroja sa prehliadka jaskyne nedá uskutočniť. Preto ani návštevníci neprichádzajú priamo k jaskyni, ale najskôr musia zájsť do areálu penziónu Jozefína v Krásnohorskej Dlhej Lúke, kde skúsení vodcovia každému návštevníkovi prispôsobia výstroj. Cieľom turistického sprístupnenia je ukázať jaskyňu v prírodnom stave, preto je prehliadková trasa budovaná veľmi ľahkým spôsobom bez zásahu do morfológie jaskyne. O to je náročnejšia. Prehliadku môžu absolvovať aj deti nad osem rokov, samozrejme v sprievode rodičov.

Rodina s deťmi na prehliadke Krásnohorskej jaskyne

K nevšedným zážitkom patrí Sieň obrov a Kvapeľ rožňavských jaskyniarov. Je to sintrový stĺp výsoký 32,6 m a svojho druhu je jedným z najväčších na svete. Krásnohorská jaskyňa je tak ako aj ostatné jaskyne Slovenského krasu v zozname Svetového dedičstva UNESCO. Je jednou zo šiestich, ktoré si môže prezrieť každý. Ostatné jaskyne Slovenského krasu (viac ako 800) sú pre verejnosť neprístupné.

Heliktity v Krásnohorskej jaskyni

Jaskyňa býva otvorená celoročne okrem marca. Sezóna trvá od 15. 6. do 15. 9. Počas sezóny sa uskutočňujú pravidelné vstupy do jaskyne, 3 vstupy pre maximálne 10 osôb. Mimo sezóny je potrebné vstup do jaskyne dohodnúť vopred. Vzhľadom na obmedzený počet návštevníkov na jeden vstup, je lepšie aj počas sezóny návštevu jaskyne rezervovať vopred. Prehliadka trvá 2,5 až 3 hodiny.

Vydané: 7. 3. 2006
Aktualizované: 7. 3. 2006
Kalendár - rýmovačky k meninám, informácie o kalendárových zvykoch
Reklama
Mailujte adresu stránky

<< Back / Nazad  
© Copyright 1998 - 2016, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie textov a fotografií zo stránok Panorámy.sk bez predchádzajúceho písomného súhlasu Panorámy.sk je porušením autorského zákona.
Partneri Panorámy.sk používajú cookies. Používaním stránok dávate súhlas s ich zapisovaním do Vášho zariadenia.