Panorama.sk
Obsah
Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Krásnohorská jaskyňa

Kvapeľ rožňavských jaskyniarov v Krásnohorskej jaskyni

Návšteva Krásnohorskej jaskyne neďaleko Rožňavy je ako dobrodružné objavovanie podzemného sveta. Nedá sa porovnať s klasicky sprístupnenou jaskyňou, kde stačí prísť, kúpiť si lístok a vojsť. Najskôr sa treba patrične vystrojiť. Bez kompletného jaskyniarskeho výstroja sa prehliadka jaskyne nedá uskutočniť. Preto ani návštevníci neprichádzajú priamo k jaskyni, ale najskôr musia zájsť do areálu penziónu Jozefína v Krásnohorskej Dlhej Lúke, kde skúsení vodcovia každému návštevníkovi prispôsobia výstroj. Cieľom turistického sprístupnenia je ukázať jaskyňu v prírodnom stave, preto je prehliadková trasa budovaná veľmi ľahkým spôsobom bez zásahu do morfológie jaskyne. O to je náročnejšia. Prehliadku môžu absolvovať aj deti nad osem rokov, samozrejme v sprievode rodičov.

Rodina s deťmi na prehliadke Krásnohorskej jaskyne

K nevšedným zážitkom patrí Sieň obrov a Kvapeľ rožňavských jaskyniarov. Je to sintrový stĺp výsoký 32,6 m a svojho druhu je jedným z najväčších na svete. Krásnohorská jaskyňa je tak ako aj ostatné jaskyne Slovenského krasu v zozname Svetového dedičstva UNESCO. Je jednou zo šiestich, ktoré si môže prezrieť každý. Ostatné jaskyne Slovenského krasu (viac ako 800) sú pre verejnosť neprístupné.

Heliktity v Krásnohorskej jaskyni

Jaskyňa býva otvorená celoročne okrem marca. Sezóna trvá od 15. 6. do 15. 9. Počas sezóny sa uskutočňujú pravidelné vstupy do jaskyne, 3 vstupy pre maximálne 10 osôb. Mimo sezóny je potrebné vstup do jaskyne dohodnúť vopred. Vzhľadom na obmedzený počet návštevníkov na jeden vstup, je lepšie aj počas sezóny návštevu jaskyne rezervovať vopred. Prehliadka trvá 2,5 až 3 hodiny.

Viac informácií:

Jaskyňa Domica

Vydané: 2006-03-07
Aktualizované: 2006-03-07

Mailujte adresu stránky

Panoráma.sk - Kontakty / O nás
© Copyright 1998 - 2018, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie textov a fotografií zo stránok Panorámy.sk bez predchádzajúceho písomného súhlasu Panorámy.sk je porušením autorského zákona.
Partneri Panorámy.sk používajú cookies, ktoré im umožňujú zaznamenávať vaše internetové preferencie. Používaním stránok dávate súhlas so zapisovaním cookies do Vášho internetového prehliadača.