Panorama.sk
Zaujímavosti
Obsah
Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Lietanie s pomocou zvukových vĺn: video

Akustická levitácia - video

Japonskí vedci dokážu ovládať vo vzduchu pohyb drobných objektov za pomoci ultrazvukových vĺn. Takzvaná akustická levitácia nie je novým javom. Doterajšie experimenty obvykle udržiavali lietajúci objekt na jednom mieste. Japonský tím dokázal, že je možné ultrazvukom ovládať pohyb objektov vo vzduchu. Použil na to systém reproduktorov, ktoré vydávajú zvuk o frekvencii 40 kHz. Vnímavosť ľudského ucha sa končí okolo 20 kHz.

Reproduktory z rôznych uhlov vysielajú ultrazvukové vlnenie. Kombinácia ultrazvukových vĺn tlačí na drobné čiastočky, prekonáva pôsobenie zemskej príťažlivosti a umožňuje riadiť ich pohyb. Trojica japonských výskumníkov - Joiči Očai, Takajuki Hoši a Džun Rekimoto - pôsopí na Univerzite Tokio a na Nagojskom technologickom inštitúte.

Predpokladá sa, že zariadenia vyvinuté na takomto princípe by mohli byť nápomocné pri manipulácii s látkami, ktoré nesmú prísť pri výrobe do styku s inými látkami, napr. vo farmaceutickom priemysle.

ID

Pridaj komentárPripojte komentár

<%zaujimavosti(lang)%>

Vydané: 2014-01-07
Aktualizované: 2014-01-07

Mailujte adresu stránky

Panoráma.sk - Kontakty / O nás
© Copyright 1998 - 2018, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie textov a fotografií zo stránok Panorámy.sk bez predchádzajúceho písomného súhlasu Panorámy.sk je porušením autorského zákona.
Partneri Panorámy.sk používajú cookies, ktoré im umožňujú zaznamenávať vaše internetové preferencie. Používaním stránok dávate súhlas so zapisovaním cookies do Vášho internetového prehliadača.