Warning: file_get_contents(/var/www/panorama.sk/public_html/inc/metacont/sk/2321.txt): failed to open stream: No such file or directory in /var/www/panorama.sk/public_html/go/clanky/index.php on line 690
Panoráma.sk - Nordic walking: S palicami za zdravím
Panorama.sk
×
Obsah
Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Nordic walking: S palicami za zdravím

Nordic walking

Nordic walking, ako navráva jeho pomenovanie - severská chôdza - pochádza zo severských krajín. Bežci na lyžiach tam už dávnejšie v lete posilovali s pomocou bežeckých palíc. Fín Marko Kantaneva v roku 1997 vydal svoj návod, ako aj mimo lyžiarskej sezóny trénovať bežkovanie. Navrhol aj špeciálne palice, ktoré sa zakrátko začali s úspechom predávať. Nordic walking sa stal rýchlo vo svete známym športom.

Nordic walking je v porovnaní s normálnou chôdzou omnoho viac zdraviu prospešný. Zapojením rúk do pohybu sa zvyšuje spotreba energie až o 46 percent, čo ho robí veľmi vhodným pre ľudí, ktorí chcú schudnúť. Nordic walking navyše značne znižuje námahu na členky, kolená a bederné kĺby, vďaka čomu je dostupný aj ľuďom so slabými kĺbmi, alebo so značnou nadváhou. Tiež je vďaka tomu ideálny na horské túry, kde človek najviac pocíti rozdiel oproti normálnej chôdzi. Navyše sa pri nordic walkingu využíva až 90 percent svalov celého tela, takže už po krátkej dobe prináša zjavné zlepšenie fyzickej kondície a celkovej zdatnosti.

Na prvý pohlad síce je veľmi podobný normálnej chôdzi s použitím turistických palíc, ale to je len klamný dojem. Nordic walking má presne definované pohyby a výška palíc je daná výškou užívateľa a špeciálnym vzorcom. Samotné palice sú vyrobené z ľahkých materiálov ako je hliník, alebo karbónové vlákna. Namiesto typických šnúrok na zavesenie okolo ruky sa nordic walking palice používajú s bezprstou rukavicou, ktorá prenáša silu z palice do ruky a naopak, čím sa odstraňuje potreba palicu pevne držať. Oproti normálnym turistickým paliciam majú nordic walking palice na spodku gumové zakončenie. Toto gumové zakončenie sa používa pri chôdzi po pevných povrchoch, ako je asfalt, betón a pod. Pri chôdzi po štrku, piesku, vysokohorských cestách sa odstráni a používa sa zašpicatený hrot.

Bystrík Bibel

> Objednajte si kurzy Nordic walkingu

.Pripojte komentár

Viac informácií:

Bratislavský online sprievodca

Mailujte adresu stránky

Panoráma.sk - Kontakty / O nás
© Copyright 1998 - 2018, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie textov a fotografií zo stránok Panorámy.sk bez predchádzajúceho písomného súhlasu Panorámy.sk je porušením autorského zákona.
Partneri Panorámy.sk používajú cookies. Používaním stránok dávate súhlas s ich zapisovaním do Vášho internetového zariadenia zariadenia - prehliadača.