Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Pozvánka na nové stále výstavy v Galérii mesta Bratislavy: Čas tu plynie zhora nadol

Anton Jasusch: Krajina so stromami. 1913 - 1914, olej na plátne - GMB

Archeológovia odkrývajú dejiny zdola nahor. Historické artefakty vykopávajú z hlbín, na ktoré sa vekmi ukladajú nové a nové civilizačné vrstvy. Myslela som si preto, že pre plynutie histórie v čase je predstava vertikály univerzálna. O túto ilúziu som prišla nevľúdneho 28. marca 2008 v Galérii mesta Bratislavy. Galéria predstavila verejnosti nové stále výstavy: Stredoeurópske maliarstvo a sochárstvo 1800 – 1918 a expozíciu venovanú slovenskému výtvarnému umeniu 20. storočia, ktorá pod názvom Príbehy a fenomény zachytáva obdobie rokov 1918-1948 a výtvarné umenie druhej polovice dvadsiateho storočia. Kultúrna udalosť sa odohrala krátko nato, ako galéria prišla s iným, mimoriadnym projektom, retrospektívnou výstavou Jan Zrzavý – maliar snov. Tvorivé tímy galérie privítali jar s oveľa väčšou vitalitou, pestrejšou paletou farieb a povzbudzujúcejšou perspektívou, ako to studené a pomerne depresívne počasie. Vďaka im za to.

Viktor Tilgner: Busta pani Wagnerovej, koniec 80. rokov 19. storočia - GMB

Nové expozície tvoria diela, ktoré pochádzajú prevažne zo zbierok Galérie mesta Bratislavy, ale objavili sa tu aj exponáty, ktoré galéria kúpila a vystavila prvý raz. Sú to obrazy z 19. storočia, napríklad Františkánsky kostol v Bratislave od Gustava Wintersteinera, ale aj diela a inštalácie z druhej polovice 20. storočia a z terajšieho tisícročia. Úplne po prvý raz je na Slovensku vystavená inštalácia Alexa Mlynarčíka Vila mystérií, ktorú vytvoril v švédskom Lunde koncom 60. rokov.

Už z názvov výstav a chronológie diel vyplýva jeden zo zámerov kurátoriek Želmíry Grajciarovej a Zsófie Kiss-Szemán - poskytnúť ucelenejší a systematicky zoradený obraz o vývoji výtvarného umenia v našom priestore.

"Áno, bol to zámer," potvrdila mi kurátorka Zsófia Kiss-Szemán. "Myslíme si, že bežný návštevník to potrebuje, a že by nebolo dobré experimentovať s iným zoraďovaním diel."

V názve expozícií zachytávajúcich umenie 20. storočia sa objavili slová príbehy a fenomény. Kým výraz fenomény podčiarkuje už spomenutú systematickosť, príbehy naznačujú, že aj pri príprave výstav výtvarného umenia hrá istú rolu subjektívny výber autorov, očarenie ich tvorbou, ale aj úsilie - niekedy nemalé a komplikované - o získanie diela pre galerijné účely. A nakoniec, každý návštevník tu môže - inšpirovaný umením, zažiť svoje vlastné príbehy.

Alex Mlynarčík: Vila mystérií. 1966 - 1967. Rekonštrukcia diela 2007, inštalácia - GMB

Ten môj sa začal na schodoch. Ako človek v podstate poriadkumilovný a systematický som sa vybrala na prehliadku od suterénu po druhé poschodie. Ak by ste sa nazdávali, že z podzemia historického Pálffyho paláca budete stúpať z minulosti k dneškom, mýlite sa. V suteréne sa nachádzajú moderné artefakty. V podzemnom zákutí susediacom s neďalekými nálezmi keltskej minulosti Bratislavy stretnete aj Dievča Vladimíra Kompánka - pôsobivú plastiku, ktorú sochár vytvoril začiatkom 60. rokov minulého storočia. Má príjemnú zelenú patinu a je to úžasné zjavenie, lepšie ako duch. Stúpajte vyššie - na prvom poschodí sa možno necháte uniesť nekonečnom v pasáži Mateja Kréna, ktorá je súčasťou galérie už od roku 2004 a patrí k mimoriadne obdivovaným galerijným "kusom". Od marca 2008 jej bude možno konkurovať už spomenutá inštalácia Alexa Mlynarčíka. Za červeným závesom sa ocitnete v erotizujúco pôsobiacom červenom svete zrkadiel a čierno-bielych ženských postáv. "Červený kútik" (ospravedlňujem sa za tento môj názov, ale neodbytne sa mi votrel do mysle bez úmyslu dehonestovať dielo) stojí za návštevu.

Ladislav Guderna: Dievča. 1946, tempera - GMB

K 19. storočiu vystúpite na druhom poschodí. Mestská galéria považovala za svoju úlohu zozbierať a vystaviť najmä diela tých umelcov, ktorí žili a pôsobili v Bratislave. V príhovore kurátorky výstavy Stredoeurópske maliarstvo a sochárstvo 1800 – 1918 Želmíry Grajciarovej zazneli však okrem mien "Prešpurákov" (Kornel Spányik, Alojz Rigele a iní), aj také zvučné mená ako Ladislav Mednyánszky, Ferdinand Katona, Dominik Skutecký, či Anton Jasusch.

Z výšky "druhoetážového" 19. storočia vidno oknom súčasný ruch bratislavskej Panskej ulice a z toho výškového časoobratu sa mi tak trochu krúti hlava.

Matej Krén: Pasáž. 2004, inštalácia - GMB

Uvažujem, či to náhodou nebol zámer, aby sa návštevník dostal do vzdialenejšej minulosti stúpaním hore do výšav. Keď sa na to pýtam kurátorky Zsófie Kiss-Szemán, dostávam odpoveď, ktorú som tušila v racionálnejšej, triezvejšie založenej časti mojej mysle, že usporiadanie diel na jednotlivých poschodiach vyplýva z celkom praktických dôvodov. Diela 19. storočia majú aj pokiaľ ide napríklad o vlhkosť najvhodnejšie prostredie práve na druhom poschodí a umiestnenie moderného umenia na prízemí a prvom poschodí vyplýva aj z toho, že už v minulosti tu boli inštalácie, ktoré by bolo zložité umiesťovať inde. Takže nahor k minulosti a back to the future, naspäť k budúcnosti, aj to môžete zažiť v Galérii mesta Bratislavy. A dôverne vám prezradím, že pritom ani nemusíte behať hore-dole po schodoch. Stačí, keď sa pristavíte pri jednom z najmladších exponátov na prízemí, nazvanom Re-interpretácia (2000). Jeho autorom je Patrik Kovačovský a pozostáva z kópie grafického listu M. R. Tomu z roku 1939, na ktorom je súbor 49 Charakterových hláv barokového sochára F. X. Messerschmidta, a z troch zväčšovacích skiel. Legendárny Messerschmidt žil a tvoril v Bratislave koncom 18. storočia. Niektoré z jeho diel sa nachádzajú v Galérii mesta Bratislavy v expozícii barokového umenia v Mirbachovom paláci.

.Pripojte komentár

*****

Stále expozície Galérie mesta Bratislavy Stredoeurópske maliarstvo a sochárstvo 1800 – 1918 a Príbehy a fenomény. Slovenské výtvarné umenie 20. storočia boli sprístupnené verejnosti 28. marca 2008, vystavené diela si môžete pozrieť v Galérii mesta Bratislavy, v Pálffyho paláci na Panskej ulici 19.

Otváracie hodiny: Utorok-nedeľa 11:00 - 18:00

Ďalšie info:

Galéria mesta Bratislavy má poklady v troch palácoch

Bratislavský online sprievodca

Vydané: 2008-03-28
Aktualizované: 2008-03-28

Kategórie: Galérie, múzeá, výstavy