Warning: file_get_contents(/var/www/panorama.sk/public_html/inc/metacont/sk/2197.txt): failed to open stream: No such file or directory in /var/www/panorama.sk/public_html/go/clanky/index.php on line 690
Panoráma.sk - Občasný vodopád v Malých Karpatoch žije!
Panorama.sk
Obsah
Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Občasný vodopád v Malých Karpatoch žije!

Občasný vodopád v Malých Karpatoch

Jediný vodopád v Malých Karpatoch sa nachádza v tiesňave Hlboča v Smolenickom krase a volá sa Občasný. To preto, lebo voda v ňom býva iba zjari a aj to iba po zime bohatej na zrážky. K vodopádu, ktorý býva často iba machopád, chodievame takmer každý rok koncom marca. V týchto dňoch sme tipovali, čo nás v tiesňave prekvapí. Či to bude jemný zurkot padajúcej vody alebo len pohľad na sviežu machovú zeleň. Potešila nás správa zo Smoleníc, že teraz, začiatkom marca 2011, vodopád žije.

V apríli 2006 sme v článku nazvanom Tip na najkrajší malokarpatský výlet: Okolo vodopádu cez Záruby zo Smoleníc do Smoleníc napísali, že na vodopáde i na celej vodnej bystrine je aj v apríli jedinečné to, že ho vytvára krištáľovo čistá vodná riava. Ak by niekto čakal mliečnu vodnú bystrinu z topiaceho sa snehu, bude milo prekvapený. Navyše, zdalo sa nám že voda je akosi teplá - rozhodne nebola ľadová. Prečo je voda krištáľovo čistá, sme pochopili, keď sme vystúpili nad vodopád na samom konci tiesňavy - tu potôčik pramení z hĺbok Smolenického krasu - vyzerá ako "štandardný" lesný prameň, pri ktorom už chýba len plechový hrnček. Pokiaľ ide o teplotu prameňa, niektoré zdroje uvádzajú, že v tomto kraji bola ešte začiatkom 19. storočia sopečná aktivita.

Machopád v tiesňave Hlboča

O dva roky neskôr, v marci 2008, sme také šťastie nemali, ale znova sa bolo čím kochať. V článku Malokarpatský Občasný vodopád 2008 sme zaznamenali:

"Taký hustý a svieži machový koberec som kedysi dávno videl vo Vysokých Tatrách, v Doline Zlomísk. Oba tieto machové koberce majú spoločné to, že sú chránené. Ale k tomu pod vodopádikom v tiesňave Hlboča sa možno ľahšie dostať."

Lokalita okolo vodopádu poskytuje veľa príjemných tipov na pešiu turistiku. Po výstupe z tiesňavy sa dostanete na lúku so zaujímavým názvom Lotašárska Vlčiareň. Stadiaľ sa začína ďalšia časť výstupu - po krátkom pochode lesom dôjdete na začiatok Čertovho žľabu. Cesta po zelenej značke s ozajstnými akoby tatranskými serpentínami. Tie vedú na najvyšší malokarpatský vrchol - Záruby (767,4 metra). Od štartu v Smoleniciach je potrebné prekonať 530-metrové prevýšenie. Záruby sú súčasťou hrebeňa, ktorý sa tiahne od západu od zrúcanín divokého a spustnutého hradu Ostrý kameň smerom na východ a lemuje starodávnu Českú cestu.

Nad tiesňavou Hlboča sú skalisté útvary porastené voňavými liečivými bylinami. Radosť z rastlín možno vychutnať iba inhalovaním, pretože rastú v prírodnej rezervácii a nesmú sa zbierať. Cestičkou, ktorá lemuje skalné zrázy, sa dá dostať k archeologickému nálezisku Molpír.

Pripojte komentár

Viac informácií:

Tipy na výlety a relax v Bratislave a okolí

Mailujte adresu stránky

Panoráma.sk - Kontakty / O nás
© Copyright 1998 - 2018, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie textov a fotografií zo stránok Panorámy.sk bez predchádzajúceho písomného súhlasu Panorámy.sk je porušením autorského zákona.
Partneri Panorámy.sk používajú cookies. Používaním stránok dávate súhlas s ich zapisovaním do Vášho internetového zariadenia zariadenia - prehliadača.