Panoráma.sk
Kníhkupectvo
Sprievodca
Noviny
Kontakty
Slovakia Document Store - Logo
Panorama.sk in SlovakEnglish
Dnes je 24.11.2017
Vyhľadávanie / Search
Počasie
Kurzy: 1 EUR = 1.1848USD   25.462CZK   0.89005GBP   313.05HUF   4.2124PLN   7.5778HRK . . . viac

Výstava Obrazy Dunaja od prameňa až po ústie rieky do mora, 1826

Invitation to the exhibition  Views of the River Danube from Spring to Sea, 1826

Termín výstavy: 7. - 24.9. 2010
Výstavný priestor Ba.lík na Františkánskom námestí a konferenčná miestnosť č. 5 Primaciálneho paláca
Vstup voľný

Na Františkánskom námestí v Bratislave sa siedmeho septembra objavili zaujímavé pavilóny s pozvánkou na výstavu Obrazy Dunaja od prameňa až po ústie rieky do mora, 1826. Výstava sa koná pod záštitou hlavných miest Slovenska a Rakúska, Bratislavy a Viedne, pri priležitosti 20. výročia založenia Pracovného spoločenstva podunajských krajín v spolupráci s Viedenským múzeom a Múzeom mesta Bratislavy.

Danube River and Bratislava, lithography - The City Museum Bratislava

Hlavný výstavný priestor je v konferenčnej miestnosti číslo 5 v Primaciálnom námestí, kde sú vystavené litografie z rozsiahleho diela nazvaného Dvestošesťdesiatštyri obrazov Dunaja na toku rieky od prameňa až po ústie do Čierneho mora (Zwey hundert vier und sechzig Donau- Ansichten nach dem Laufe des Donaustromes von seinem Ursprunge bis zu seinem Ausflusse ins das Schwarze Meer). V pavilónoch na Františkánskom námestí si možno prezrieť reprodukcie krajinomalieb a litografií spätých s Dunajom a Bratislavou zo zbierok Múzea mesta Bratislavy.

Zbierku litografií publikoval v troch zväzkoch v roku 1826 viedenský vydavateľ Adolph Kunike. Rozsiahle dielo patrí k prvotným umeleckým sériám o Dunaji a k najvýznamnejším umeleckým projektom vtedajšej monarchie. Rozsiahle územia necelých 3000 riečnych kilometrov z Čierneho lesa až po ústie v Čiernom mori v tej dobe ešte patrili do Osmanskej ríše. Študijná cesta do týchto končín sa vtedy pokladala za nanajvýš riskantnú, pretože krajinomaliara a cudzinca ľahko mohli považovať za špióna. Jakob Alt, ktorý pôvodne prijal úlohu zobraziť celý tok rieky pre možné nebezpečenstvá preto neskôr od dohody odstúpil. Zobrazil Dunaj len po Belehrad. S prácou pokračoval hlavne Ludwig Erminy. Umelecká kvalita predkreselní, ktoré boli neskôr prenesené na kameň a odtláčané, bola preto veľmi rozdielna.

Dielo Donau-Ansichten je významným súborom jestvujúcich stupňov vývoja umenia, vedy a techniky. Namiesto ideálnej krajiny sa do popredia dostáva bezprostredný umelecký pohľad a požiadavka zobraziť realitu. Nová technika tlače, litografia, navyše umožnila uspokojiť "hlad meštianstva po obrazoch". Dielo bolo najprv vydané po častiach, každá časť pozostávala zo štyroch tabúľ. Deväť z týchto obrazov znázorňovalo dnešnú viedenskú oblasť Dunaja medzi kopcom Leopoldsberg a územím Lobau.

7. 3. 2012   
Kalendár - rýmovačky k meninám, informácie o kalendárových zvykoch
Reklama
Mailujte adresu stránky

<< Back / Nazad  
© Copyright 1998 - 2016, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie textov a fotografií zo stránok Panorámy.sk bez predchádzajúceho písomného súhlasu Panorámy.sk je porušením autorského zákona.
Partneri Panorámy.sk používajú cookies. Používaním stránok dávate súhlas s ich zapisovaním do Vášho zariadenia.