Panoráma.sk
Kníhkupectvo
Sprievodca
Noviny
Kontakty
Slovakia Document Store - Logo
Dnes je 13.12.2017
Vyhľadávanie / Search
Počasie
Kurzy: 1 EUR = 1.1766USD   25.596CZK   0.88068GBP   314.33HUF   4.2044PLN   7.5395HRK . . . viac

Čína: Okno, v ktorom je povolené liezť

The Getu Valley, China

V ďalekej Číne, v doline rieky Getu, vo vodnej jaskyni, kedysi žil obrovský drak. Nebol to zlý drak - od roľníkov, čo žili v doline, si nežiadal na večeru krásavice. Stačilo mu, keď ho zásobovali ryžou. (Predbehol dobu, bol vegetarián.) Kvôli jeho zmierlivej povahe by dnes už bol zabudnutý, nebyť rozhodnutia, ktoré učinil v jeden ponurý jesenný deň. Prečo je v doline tak temno? napadlo mu. Vyvŕtam do skaly okno. Trocha sa potrápil a tak dodnes v jesenných dňoch osvetľuje dolinu cez velikánske skalné okno čarokrásny lúč svetla.

Túto rozprávku som si možno vymyslel, ale lúč svetle v doline Getu je faktom. Odfotil ho Erwan Lelann zo spoločnosti Petzl, ktorá v októbri 2011 zorganizovala do doliny horolezeckú maxivýpravu Petzl RocTrip.

Cieľom expedícií Petzl je dať dokopy profesionálnych i amatérskych lezcov na nejakom výnimočnom mieste. (Spoločnosť Petzl vyrába lezecký hardvér.) Do lezecky neznámej oblasti v čínskej provincii Kuej-čou sa koncom októbra 2011 nahrnulo osemsto lezcov, ktorých tam čakalo 250 nových lezeckých trás, ťažších i ľahších, navŕtaných v skalách, kde oddávna liezli len miestni zberači guána (vtáčieho trusu) na hnojenie ryžových polí.

The Getu Valley, China - climbing guide

Z "výletu" natočili film nazvaný Petzl RocTrip 2011, ktorý do doliny Getu pozýva lezcov i cestovateľov a šikovne zoznamuje s donedávna vo svete neznámou lezeckou oblasťou v Číne. Film pobaví aj diváka, čo nemá lezecké, či cestovateľské ambície. Pri príležitosti "tripu" bol pre oblasť pripravený horolezecký sprievodca. Oboje - film aj sprievodcu - môžete nájsť na internetových stránkach Petzla.

O filme som sa dozvedel vďaka nedávnemu Festivalu horolezeckého filmu v Novom měste nad Metují, kde získal Hlavnú cenu.

Vlado Bibel

Pozrite si víťazný film Petzl RocTrip 2011 z festivalu v Tepliciach nad Metují:

Horolezecký sprievodca údolím Getu (PDF)

Vydané: 21. 11. 2013
   
Kalendár - rýmovačky k meninám, informácie o kalendárových zvykoch
Reklama
Mailujte adresu stránky

<< Back / Nazad  
© Copyright 1998 - 2016, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie textov a fotografií zo stránok Panorámy.sk bez predchádzajúceho písomného súhlasu Panorámy.sk je porušením autorského zákona.
Partneri Panorámy.sk používajú cookies. Používaním stránok dávate súhlas s ich zapisovaním do Vášho zariadenia.