Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Čína: Okno, v ktorom je povolené liezť

Údolie rieky Getu, Čína

V ďalekej Číne, v doline rieky Getu, vo vodnej jaskyni, kedysi žil obrovský drak. Nebol to zlý drak - od roľníkov, čo žili v doline, si nežiadal na večeru krásavice. Stačilo mu, keď ho zásobovali ryžou. (Predbehol dobu, bol vegetarián.) Kvôli jeho zmierlivej povahe by dnes už bol zabudnutý, nebyť rozhodnutia, ktoré učinil v jeden ponurý jesenný deň. Prečo je v doline tak temno? napadlo mu. Vyvŕtam do skaly okno. Trocha sa potrápil a tak dodnes v jesenných dňoch osvetľuje dolinu cez velikánske skalné okno čarokrásny lúč svetla.

Túto rozprávku som si možno vymyslel, ale lúč svetle v doline Getu je faktom. Odfotil ho Erwan Lelann zo spoločnosti Petzl, ktorá v októbri 2011 zorganizovala do doliny horolezeckú maxivýpravu Petzl RocTrip.

Cieľom expedícií Petzl je dať dokopy profesionálnych i amatérskych lezcov na nejakom výnimočnom mieste. (Spoločnosť Petzl vyrába lezecký hardvér.) Do lezecky neznámej oblasti v čínskej provincii Kuej-čou sa koncom októbra 2011 nahrnulo osemsto lezcov, ktorých tam čakalo 250 nových lezeckých trás, ťažších i ľahších, navŕtaných v skalách, kde oddávna liezli len miestni zberači guána (vtáčieho trusu) na hnojenie ryžových polí.

Údolie rieky Getu, Čína - horolezecký sprievodca

Z "výletu" natočili film nazvaný Petzl RocTrip 2011, ktorý do doliny Getu pozýva lezcov i cestovateľov a šikovne zoznamuje s donedávna vo svete neznámou lezeckou oblasťou v Číne. Film pobaví aj diváka, čo nemá lezecké, či cestovateľské ambície. Pri príležitosti "tripu" bol pre oblasť pripravený horolezecký sprievodca. Oboje - film aj sprievodcu - môžete nájsť na internetových stránkach Petzla.

O filme som sa dozvedel vďaka nedávnemu Festivalu horolezeckého filmu v Novom měste nad Metují, kde získal Hlavnú cenu.

Vlado Bibel

Pozrite si víťazný film Petzl RocTrip 2011 z festivalu v Tepliciach nad Metují:

Horolezecký sprievodca údolím Getu (PDF)

Pridaj komentárPripojte komentár

Vydané: 2013-10-01
Aktualizované: 2013-10-01