Panorama.sk
Obsah
Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Predstavujeme: Peter Áč - prírodovedec, fotograf a publicista

Peter Áč

Pri plavbe dunajskými ramenami nás vždy fascinujú vtáky, ktoré tu prelietavajú v celých húfoch, bociany, volavky, veľké dravce, krúžiace nad vodnými plochami, ale aj roje rýb pod hladinou. Lenže, skúste ich odfotografovať! Na to nestačí jeden víkend, ba ani celé leto. A okrem času sú nevyhnutné poznatky zo života dunajskej fauny a fotografické skúsenosti. To všetko má Peter Áč. Etológ a fotograf. Už štyridsať rokov skúma život rýb, potápa sa a fotografuje vodné živočíchy a ich životné prejavy. Je priekopníkom fotografovania pod vodou na Slovensku. Jeho archív pozostáva z viac ako 40-tisíc snímok. Nie sú to len dunajské ryby, ale všetky druhy rýb Európy v ich prirodzenom prostredí.

Ako vedecký pracovník a vysokoškolský pedagóg je autorom a spoluautorom viac ako 90 vedeckých a odborných prác a niekoľkých monografií. Zúčastnil sa viacerých potápačských expedícií do európskych a tropických morí, ale ťažisko jeho tvorby zostalo v sladkých vodách. Špecializuje sa na faunu Podunajska, športový rybolov a vedeckú fotografiu.

Po odchode do dôchodku sa ešte viac priblížil svojmu obľúbenému prostrediu, presťahoval sa z Bratislavy, kde prednášal na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského etológiu - čiže náuku skúmajúcu životné prejavy a správanie sa živočíchov, do Bodíkov, dedinky ležiacej na ostrove medzi umelým kanálom Dunaja a starým dunajským korytom.

Peter Áč pravidelne obsadzuje medzinárodné a domáce fotosúťaže a salóny, kde získal rad popredných umiestnení, alebo sa ich zúčastňuje ako porotca. Publikuje články a fotografie v domácich aj v zahraničných periodikách, je autorom niekoľkých knižných publikácií, napríklad Dunaj, rieka života a Tajný život rýb. Jeho fotografie sú v Atlase rýb vodného diela Gabčíkovo, v publikáciách O rybách a rybároch, Slovenské pralesy, Srdce žitného ostrova a mnohých iných, ako i v knihách ktoré vyšli v zahraničných vydavateľstvách, tiež v kalendároch, na plagátoch a v leporelách.

Kontakty

WWW: www.peterac.sk
E-mail: foto@peterac.sk

Mailujte adresu stránky

Panoráma.sk - Kontakty / O nás
© Copyright 1998 - 2018, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie textov a fotografií zo stránok Panorámy.sk bez predchádzajúceho písomného súhlasu Panorámy.sk je porušením autorského zákona.
Partneri Panorámy.sk používajú cookies. Používaním stránok dávate súhlas s ich zapisovaním do Vášho internetového zariadenia zariadenia - prehliadača.