Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

K festivalu Hory a mesto: Podievčatkovanie skaliek

Vanda Michalková v Žltej sitenke na Pajštúne

Horolezectvo býva označované za tvrdú rehoľu. O mužoch i ženách, ktorí sa mu venujú, je známe, že musia veľa vydržať. Nevraviac o strachu z výšok, ktorý vedia prekonávať. Ako nás presviedča aj film premietaný v prvý deň destivalu Hory a mesto v Bratislave, do športových variácii horolezectva, akými je skalolezectvo a športové lezenie, úspešne prenikajú stále viac deti, aj dievčatá.

Vo filme Vanda jeho 9-ročná hrdinka zdoláva Žltú stienku na skalách malokarpatského Pajštúnu. Je to osmičková cesta, čiže veľmi-veľmi náročná cesta, ktorej zdolanie bolo pred niekoľkými desaťročiami úspechom tých najlepších medzi najlepšími spomedzi mužov horolezcov. Aj dnes nie je až tak veľa lezcov, ktorí sa odvážia na Pajštúne do tejto krátkej osmičkovej cesty. Vanda ju zdolala. Pekné vo filme bolo, že cestu zdolal aj "o niečo starší", takmer šesťtdesiatročný Igol Koller, známy horolezec z horolezeckého zväzu IAMES.

Pre nezasvätených - dnešné skalné cesty na cvičných skalách sú odistené - lezec si pri postupe zapína lano do istiacich bodov a karabínok, takže v prípade, že by vypadol, môže spadnúť len pár metrov a potom ho zadrží lano. Takže je to relatívne bezpečné, pokiaľ istiaci bod a lano vydržia a pád nie je veľmi dlhý, nie sú tam ostré skaly atď... V prípade deväťročnej Vandy je trénerom jej otec a cestu išla pravdepodobne na istotu - mala už takéto ťažké cesty prelezené, vyskúšané.

Rodičia malých detí - lezcov, ktorí majú sami lezecké skúsenosti, vedia do do akých miest môžu svoje deti pustiť. A ukazuje sa, že deti dokážu na umelých lezeckých stenách, a teraz aj na cvičných skalách to, čo dospelí. Možno sa v športovom lezení zopakuje prípad ženskej gymnastiky, kde sa ženská špička postupne tak omladila, až sa "podievčatkovala".

Deväťročná Ashima Shiraishi z New Yorku

Na stránkach Lezec.cz sa najnovšie píše o Vsetínskom pohári, kde v pretekoch na umelej stene v celkovom poradí dosiahla šieste miesto jednásťročná Lenka, ktorá súťažila aj s chlapcami vo veku do 18 rokov.

Na programe festivalu je v cykle Skala 1 zaradený film o deväťročnej Ashime z New Yorku, ktorá lezie neskutočne ťažké prásky (cesty) pod dozorom trénera a bývalého lezca Obeho Carriona.

Pre dospelých lezcov pribúda nová skúsenosť, keď v lezeckých areáloch na umelých stenách lezú spolu s deťmi. Ak v televíznych programoch niekedy "spieva celá rodina", teraz niekedy lezie celá rodina. Ohybné a ľahké detské telo môže zdolávať úseky, na ktorých sa vytrénovaní dospelí lezci trápia.

Dilema pre rodičov

Rodičia, lezci, vedia aký úžasný priestor a ihrisko pre svoje deti otvárajú, keď ich berú na lezecké steny. Toto rozhodnutie však nie je úplne zbavené dilemy, ktorá môže byť niekedy osudová. Horolezecké weby zaznamenali začiatkom marca tragický prípad dvadsaťjedenročnej ukrajinskej lezkyne Márie Chitrikovovej. Jej otec bol sovietsky horolezecký šampión a Mária pod jeho vedením už ako 12-ročná prvýkrát vystúpila na Elbrus, najvyšší kaukazský štít vysoký 5642 metrov.

Mária bola považovaná za zázračný talent ukrajinského horolezectva a svoju prvú sedemtisícovku dobyla ako šestnásťročná. Zdolala už aj osemtisícovku. Teraz sprevádzala na svojom obľúbenom Elbruse horolezeckú skupinu, a keď pri náhlom zhoršení počasia zachraňovala dvoch omeškancov, zahynula.

Treba však dodať, že na umelých lezeckých stenách nehrozí objektívne (človekom neovplyvniteľné) nebezpečenstvo ako vo veľhorách.

Ešte jedno video, ktoré sa dotýka danej témy, a prináša aj ďalšie pekné zábery z bouldrovania.

Vydané: 2012-03-29
Aktualizované: 2012-03-29

Kategórie: - Výlety, prechádzky