Panoráma.sk
Kníhkupectvo
Sprievodca
Noviny
Kontakty
Slovakia Document Store - Logo
Dnes je 14.12.2017
Vyhľadávanie / Search
Počasie
Kurzy: 1 EUR = 1.1766USD   25.596CZK   0.88068GBP   314.33HUF   4.2044PLN   7.5395HRK . . . viac

Pomôžme Chate pod Rysmi

Výstavba Chaty pod Rysmi - koniec augusta 2010

V lete 2010 sa začala dlho očakávaná prestavba Chaty pod Rysmi, najvyššie položenej vysokohorskej chaty v Tatrách. Leží vo výške 2250 metrov v sedle Váhy. Majitelia chaty, Slovenský klub turistov a Slovenský horolezecký zväz JAMES získali na výstavbu novej chaty podporu od štátu, ale tieto prostriedky nestačia na úplné dokončenie projektu, ktoré bolo naplánované na rok 2011.

V septembri 2011 oznámil Horolezecký zväz JAMES, že chata v roku 2011 nebude pre nedostatok prostriedkov dokončená.

Chata pod Rysmi bola postavená v roku 1933 a už vtedy boli problémy s jej umiestnením. Viktor Beránek, ktorý na Rysoch chatárči vyše 30 rokov a pozná jej históriu, zistil, že na oveľa výhodnejšom vyššie položenom mieste ju vtedy nepostavili z politických dôvodov, platila dohoda s Poľskom, že objekty sa nebudú budovať v blízkosti hraníc... Tak sa chata postavila v hlbokom kotli obkolesenom zrázmi Rysov a Českého (Ťažkého) štítu, na mieste, kde je ohrozovaná snehovými lavínami, a kde je každý rok mnoho mesiacov zasypaná snehom. Chata prešla väčšími prestavbami v rokoch 1954 a 1977, niekoľkokrát bola poškodená snehovými lavínami a jej stavebnú časť silne nahlodával zub času a tvrdé miestne podmienky. Veľká lavína v januári 2000 definitívne rozhodla, že chata potrebuje zásadné riešenie, pretože súčasný stav je dlhodobo neudržateľný a nedá sa riešiť čiastočnou rekonštrukciou. Trvalo 10 rokov, kým sa po mnohých peripetiách začala výstavba novej chaty, uvádza sa na stránkach JAMESu.

Chata síce stojí na pôvodnom mieste, pretože vybaviť povolenie na jej presťahovanie nebolo možné, ale má novú, modernejšiu a spevnenú konštrukciu, bude väčšia ako v minulosti a bude lepšie slúžiť svojmu účelu.

Známka JAMESu na podporu výstavby Chaty pod Rysmi

Snímky z výstavby chaty sú na stránkach chaty - www.chatapodrysmi.com a podrobnejšie informácie a ďalšie snímky sú na stránkach JAMESu. Kedže prostriedkov nie je dostatok, JAMES hľadá firemných sponzorov a pre verejnosť vydal známky, ktorých kúpou je možné podporiť výstavbu chaty. Tieto známky je možné objednať si na stránkach Slovenského horolezeckého zväzu JAMES, kde je uvedený aj súčasný rozpočet výstavby chaty.

4. 9. 2012   
Kalendár - rýmovačky k meninám, informácie o kalendárových zvykoch
Reklama
Mailujte adresu stránky

<< Back / Nazad  
© Copyright 1998 - 2016, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie textov a fotografií zo stránok Panorámy.sk bez predchádzajúceho písomného súhlasu Panorámy.sk je porušením autorského zákona.
Partneri Panorámy.sk používajú cookies. Používaním stránok dávate súhlas s ich zapisovaním do Vášho zariadenia.