Panorama.sk
Obsah
Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

O slovenských filmoch na Festivale Hory a mesto 2012

Hory a mesto - logo

Aktuálny 13. ročník Medzinárodného festivalu horského filmu a dobrodružstva Hory a mesto ponúkne najviac slovenských filmov vo svojej histórii - až 18, pričom väčšina z nich bude mať na festivale svoju premiéru.

Festival Hory a mesto sa uskutoční v bratislavskom Auparku, v multiplexe Cinema City od 28. marca do 1. apríla 2012. Filmová prehliadka tvorí jadro jeho programovej ponuky.

Snímka z filmu Príbehy tatranských štítov od Pavla Barabáša.

Okrem známych mien filmárov, ktorí takmer pravidelne uvádzajú svoje snímky na festivale, je tohto roku veľa "prvolezcov"; medzi nimi aj dva animované filmy, ktoré urobili desať a jedenásťročné deti.

"Teší nás, že okrem filmov známych, etablovaných tvorcov, akými sú napríklad Pavol Barabáš, Peter Csonka a Rastislav Hatiar máme tohto roku viac filmov od neznámych alebo začínajúcich filmárov, ktorých filmy sme na festivale Hory a mesto ešte nepremietali. Znamená to, že žáner horský film oslovuje stále nových ľudí a to je pozitívne. Práve z tých nových filmov ma milo prekvapili filmy Touch The Snow, P.E.S. na streche sveta, ale najväčšiu radosť mám z dvoch animovaných filmov úplne najmladších tvorcov - desaťročnej Vandy Michalkovej a jedenásťročného Filipa Michaligu," povedala manažérka festivalu Natália Bokníková.

Tohto roku sa do filmovej sekcie festivalu prihlásilo až 24 slovenských filmov, do programu sa ich nakoniec dostalo 18, z toho viac než polovica bude uvedená v premiére. Mnohé z filmov sú čerstvo dokončené, v aktuálnom roku 2012. Osem filmov nakrútili filmári na Slovensku, ďalej ich inšpirovalo Gruzínsko, India, Tibet, Irán, africké Kongo a európske krajiny ako Francúzsko, Španielsko a Nórsko. Do programu sa tento rok dostal aj v horskej tematike nie veľmi bežný žáner - dva animované filmy, ktoré vytvorili deti inšpirované horami a outdorovými športmi, pod pedagogickým vedením Zuzany Homolovej.

Slovenským filmom bude patriť aj Otvárací večer. Festival v stredu 28. marca uvedie film All In - Tatry bez limitov režiséra Jozefa Páleníka a sériu kratších filmov: La Bomba, Pocit nekonečna, film Sama Jaška Nomádi, film Vanda a spomínané dve animované snímky - Dobrý duch lezcov a Divoké kanoe.

Slovenské filmy majú svoje zastúpenie vo všetkých programových blokoch a bude ich možné vidieť počas celého festivalu.

Nórsko od Petra Csonku na videoservere Vimeo.

Naša kajakárska špička, majster sveta Peter Csonka, ktorý za posledné roky prináša na festival nové filmy takmer pravidelne, ponúkne tohto roku snímku s názvom Divoké rieky Nórska. Nórsko je jedna z najkrajších oblastí pre extrémne kajakovanie a práve tam sa vydala skupina slovenských kajakárov. Film vznikal v náročných podmienkach, prináša pôsobivé obrázky zo severného Nórska a vynikajúce výkony našich kajakárov.


Film doslova zo vzduchu P.E.S. na streche sveta (PES - Paragliding Expedition Slovakia) priniesla skupina mladých slovenských paraglajdistov, ktorá podnikla dobrodružný prelet ponad Indiu. Vizuálne pôsobivý film je remeselne výborne urobený, zaujímavé zábery (niekedy aj z výšky 5000 metrov) sú prestrihávané profesionálnymi fotkami režiséra filmu Dalibora Krupku.

Pozrite si ukážky z filmu.

Najnovšia snímka filmára Jaroslava Matouška, ktorý mal aj vlani film na festivale, sa volá Tatranské oblúky Dava Karničara. Film zachytáva pobyt tohto známeho slovinského skialpinistu vo Vysokých Tatrách, ktoré navštívil, aby zlyžoval Lomnický Štít. Snímka dokumentuje celé prípravy, ponúka hlbší pohľad na tohto športovca, ako aj na skialpinizmus, zároveň jej nechýba humor a nadhľad.

Mladí slovenskí snowboardisti nakrútili film Touch The Snow, ktorý si aj sami produkovali. Pozoruhodný a originálny film sa odohráva v rôznych lyžiarskych oblastiach, ako aj vo viacerých mestských častiach Bratislavy. Má zaujímavú kameru, strih a stále prítomnú hravosť. Film v sebe zachytáva myšlienku festivalu - spája mesto s horami.

Vanda Michalková je desaťročná Bratislavčanka. Nielenže Hory a mesto uvádzajú jej prvý animovaný film s názvom Dobrý duch lezcov, ale zároveň odpremietajú aj film, ktorý je o nej - Vanda. Vanda vyliezla jednu z najťažších ciest na Pajštúne, Žltú stienku. Film tiež ukazuje stretnutie generácií lezcov - Vanda totiž liezla spolu so známym slovenským lezcom Igorom Kollerom.

Najúspešnejší a najoceňovanejší režisér horských filmov, ktorý prostredníctvom filmového plátna propaguje outdoorové aktivity a sprostredkováva dobrodružstvo z rôznych končín sveta Pavol Barabáš, uvedie na festivale dva takmer hodinové dokumenty - Príbehy tatranských štítov a Pygmejovia - deti džungle. Prvý je poetickým rozprávaním o najvyšších a najznámejších štítoch Tatier, ponúka prierez ich histórie a legendy, ktoré sa k nim viažu, ako aj pôsobivé letecké zábery na Tatry.

Druhý film urobil Barabáš spolu s cestovateľom a fotografom Ivanom Bulíkom. Práve on mal sen spoznať Pygmejov - civilizáciou nedotknutých najmenších ľudí planéty. Podarilo sa mu s nimi pobudnúť nejaký čas v džungli. Film ukazuje krásu exotickej krajiny strednej Afriky a najmä zaznamenáva dobrodružný prechod močiarmi, voľný život tamojších zvierat a spôsob života domorodých lovcov a zberačov.

Najlepšie slovenské filmy zabojujú na festivale Hory a mesto o špeciálne ceny. Jednou je Cena literárneho fondu pre najlepší slovenský film a druhou je Cena adidas Terrex pre začínajúceho filmára; obe sú spojené s finančnou odmenou. Slovenskí filmári sa zároveň môžu uchádzať aj o ceny v iných kategóriách, ako napríklad Grand Prix, V4 Prix a čestné uznania v príslušných kategóriách: Skala, Zem, Voda a Vzduch.

Predsedníčkou medzinárodnej poroty je poľská filmárka Eliza Kubarska, ktorá na Hory a mesto 2011 získala za svoj film Čo sa stalo na ostrove Pam Grand Prix. Ďalšími členmi sú: poľský fotograf, ktorý spolupracuje s National Geografic David Kaszlikowszki a slovenský filmár, nominant Literárneho fondu Tomáš Hulík.

Medzinárodný festival horského filmu a dobrodružstva Hory a mesto je určený aktívnym aj pasívnym milovníkom outdoorových aktivít. Každoročne oslovuje a inšpiruje tisíce mestských ľudí, ktorým ponúka tipy, ako zmysluplne tráviť voľný čas. Okrem filmovej prehliadky ponúka obľúbené prezentácie cestovateľov s názvom Kino svet, dvojdňové preteky Adidas Terrex Bouldering Cup, fotosúťaž, premietanie filmov pre školy a do filmového programu sa po ročnej pauze vrátil aj Enviro blok.

Zuzana Golianová, PR manažérka festivalu Hory a mesto

Pridaj komentárPripojte komentár

Vydané: 2012-03-14
Aktualizované: 2012-03-14

Mailujte adresu stránky

Panoráma.sk - Kontakty / O nás
© Copyright 1998 - 2018, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie textov a fotografií zo stránok Panorámy.sk bez predchádzajúceho písomného súhlasu Panorámy.sk je porušením autorského zákona.
Partneri Panorámy.sk používajú cookies, ktoré im umožňujú zaznamenávať vaše internetové preferencie. Používaním stránok dávate súhlas so zapisovaním cookies do Vášho internetového prehliadača.