Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Rozhovor s Jurajom Pucherom o športovej fotosúťaži i jeho elixíre


Juraj Pucher, katarakt na rieke Koppentraun v Rakúsku. Autor snímky: Peter Smolinský.

Je tu koniec roka a s ním sa blíži aj termín Súťaže o najlepšiu športovú fotografiu roka, do ktorej sa môžu zapojiť všetci fotografi - amatéri. O súťaži, o tom ako vznikla, a ako sa k nej dostal jej organizátor, vodák a horolezec Juraj Pucher, sa dozviete viac v nasledujúcom rozhovore.

Juro, chystáš už 14. ročník súťaže pre amatérov fotografov, milovníkov športu a prírody Najlepšia športová fotografia roka 2013. Pri vlaňajšom vyhodnocovaní súťaže bola v Karloveskej lodenici poriadna tlačenica. Ako to vyzeralo, keď si organizoval prvý ročník tejto súťaže?
Bola to vlastne len klubová akcia a prišli ešte niektorí kamaráti zo spriatelených lodeníc v karloveskej zátoke.
Pamätáš sa ešte, ako vznikla myšlienka organizovať takúto súťaž?
To si pamätám celkom presne. Oslavoval som 50-tku a pozval som kamarátov do lodenice na päťdesiatlitrový sud piva. Malo to obrovský úspech a provokovali, že by sa to malo opakovať každý rok. Narodeniny som už oslavovať nechcel, ale vzal som ich za slovo a vymyslel k pivu fotosúťaž. A tak som každý rok kúpil ten sud a pri fotografiách sme ho vždy pri dobrej zábave vypili. Postupne sa súťaž rozšírila aj medzi horolezcami, bajkermi, cestovateľmi a turistami a dnes už má celkom dobrú tradíciu aj vysokú úroveň. A keďže súťažiacich pribudlo, pri dobrej zábave sa vypijú sudy piva tri.
Táto súťaž je bleskovou súťažou - účastníci prídu, donesú fotografie v požadovanom formáte, porota zasadne a o hodinu, prípadne o hodinu i pár minút sú tu výsledky. Je to dosť náročné na prácu porotcov. Nie je veľa času na rozhodovanie sa. O to viac je dôležité, aby porotcovia boli kvalifikovaní - kto to asi bude v tomto ročníku?
Pointa je v tom, že podujatie je zároveň stretnutím ľudí rovnakého razenia (tak vlastne vzniklo), takže fotografie nemožno poslať, ale ten kto chce súťažiť, musí prísť so svojím dielom osobne. Porota je už asi od štvrtého ročníka stabilná: Pavol Breier, Alan Hyža a Alino Vojček, všetko známi fotografi. A naozaj, vyhodnotenie je aj pre nich náročné a veľká odborná výzva.

Juraj Pucher na Troch kráľoch v Zádieli. Autor snímky: Jožo Santus.

O súťaži Najlepšia športová fotografia roka 2013

14. ročník súťaže určenej pre amatérov fotografov, milovníkov športu a prírody sa uskutoční 14. decembra 2013 v Klube vodných športov Bratislava - Karlova Ves, (v Karloveskej zátoke pri Riviére).

Program:

17.00 - otvorenie
17.30 - narazený prvý sud piva
19.30 - slávnostný začiatok
20.00 - termín na odovzdanie fotografií
21.00 - vyhlásenie výsledkov
21.30 - prezentácia víťazných fotografií
22.00 - zábava (hudba Duco, Maťo a kamaráti)

Kategórie:

1. Vodácka športová fotografia (člnkovanie)
2. Šport na skale, zemi a vo vzduchu
3. Príroda
4. Slnko a šport
5. Fun - šport a návykové látky

Propozície:

Fotograf - amatér môže do každej kategórie osobne, v deň súťaže, priniesť a prihlásiť jedno foto s minimálnym rozmerom 13 x 18.

Porota: Pavol Breier, Alan Hyža, Alino Vojček

Sponzori: Ford Slovakia, Vertigo, Sun sport, ŠKODA AUTO Slovensko, starostka Karlovej Vsi, Yachter, yak&rysy, Adidas, Autoimpex, AAC Tour, SHS James, Allianz - Slovenská poisťovňa, Trekland, Ewopharma, Offroad magazín 4x4, Pálenica Jahmal

Zvláštne ustanovenie: Ocenené fotografie zostávajú majetkom organizátora. Kontakt: Juraj Pucher, 0948/284848, Email: juraj at pucher.sk

Pozri informácie o súťaži v roku 2012

Porota bude rozhodovať o udelení vecných cien - vieš už, prečo sa "materialistom" oplatí súťažiť?
Vďaka stabilným sponzorom bývajú v súťaži pre víťazov hodnotné ceny. Ak dovolíš, podporujú nás automobilové spoločnosti, Ford Slovakia, Autoimpex, v tomto roku aj ŠKODA AUTO Slovensko, pravidelne Allianz - Slovenská poisťovňa, i športové firmy ako Adidas, SUN Sport, Lezecké centrum Vertigo, AAC Tour, yak&rysy i spolok James. No a keďže sa fotosúťaž koná v lodenici v Karlovej Vsi, jednu z hlavných cien venuje aj starostka tejto miestnej časti. Vyhrať možno kvalitné ruksaky, cestovné tašky, stany, vodácke, či horolezecké vybavenie, predplatné Jamesáka, pobyty v horách, aj poukážky do lezeckej steny.
Kategórie súťaže modelujú tvoje koníčky, cez ktoré Ťa poznáme: 1. Vodácka športová fotografia, 2. Šport na skale, zemi a vo vzduchu, 3. Príroda, 4. Slnko a šport, 5. Fun - šport a návykové látky (možno až na tú poslednú..?). O Tebe je známe, že si aj vodák, aj lezec. Čím si viac? Keď máš možnosť ísť v ten istý deň a s rovnako príjemnou partiou na skaly a na vodu, čo si vyberieš?
Niekedy to bývala jednoznačne voda, ale v posledných rokoch som stále viac a viac zamilovaný do lezenia. Takže by som asi išiel na skalu, ale snažím sa počas roka oba športy časovo skĺbiť. Najzaujímavejšie kajakárske aj lezecké akcie sa však plánujú vopred, takže sa to dá celkom dobre.
Tvoj najkrajší vodácky zážitok?
Úžasné boli splavy riek na juhovýchode Turecka alebo na severe Grécka, ale najviac spomienok mám asi na korzické rieky. Bol som tam už trikrát a znova by som sa tam chcel vrátiť.
A tvoj najkrajší lezecký zážitok?
Z talianskych Dolomitov, zo Selly, kde som liezol s kamarátom Zsoltim z Komárna. A samozrejme Arco, kam ma vzal guru slovenského horolezectva Igor Koller, vďaka ktorému som objavil tajomstvá lezeckej techniky. Pravidelné tréningy s ním na skalkách, či na umelej stene sú úžasnou školou.
Juro, pravda sa nedá zatajiť - patríš medzi tých starších lezcov. Napokon si sa aj podieľal na zakladaní báječnej webovej stránky Geriatrický lezecký klub. Starších lezcov je viac, ale na tebe je okrem iného pozoruhodné to, že si začínal liezť dosť neskoro (pokiaľ som správne informovaný) a výkonnostne si sa dostal pomerne vysoko. Vychádzam aj z toho, že disponujem nie veľmi starou videonahrávkou tvojho leteckého dňa na pajštúnskej Stromovke, čo je nie príliš náročná 6- cesta, ale teraz zvládavaš omnoho náročnejšie lezecké trasy. V akom veku si začal liezť?
Naozaj som začal liezť dosť neskoro. Medzi vodákov prišli horolezci, učil som ich jazdiť na divokej vode. Oni ma zase vzali na skaly, zapáčilo sa mi to a dnes venujem viac času lezeniu ako kajakovaniu. V roku 2003 som robil pod dozorom kapitána Skrachovancov Igora Perutku prvé lezecké pokusy na Vtáčniku, potom som vlastne chodil len na feraty a vážne som začal liezť až ako 57-ročný.
Zrejme Ti pri lezení pomáha fyzický fond získaný v športovej kanoistike...
Aj, ale v tomto veku som rýchlo prišiel nato, že kondíciu mi pomôže pri športovaní udržať len pravidelnosť.
Ako často trénuješ, približne v akých intervaloch?
Minimálne trikrát do týždňa. Napríklad v tomto období od pondelka do piatka som aspon dva razy na umelej stene. Cez víkend na kajaku, alebo na bajku a už sa teším na sneh, na skialp alebo bežky.
Zvyknem hovoriť, že máš omeškané biohodiny. Máš na to nejaký elixír? Poraď nám, čo by sme sa ti chceli vyrovnať...
Tešiť sa zo života.
Otázky pripravil Vlado Bibel
Viac o festivaloch a fotosúťažiach: >>

Ďalšie info:

Najlepšia športová fotografia roka 2013 - výsledky

Vydané: 2013-11-29
Aktualizované: 2013-11-29

Kategórie: Fotopotulky, filmy, reportáže