Panoráma.sk
Kníhkupectvo
Sprievodca
Noviny
Kontakty
Slovakia Document Store - Logo
Dnes je 13.12.2017
Vyhľadávanie / Search
Počasie
Kurzy: 1 EUR = 1.1766USD   25.596CZK   0.88068GBP   314.33HUF   4.2044PLN   7.5395HRK . . . viac

Stopy na hrebeni - premietanie filmu a beseda s aktérmi

Pavol BarabášTatranský hrebeň je vo Vysokých Tatrách naozaj ostrý, môžu to dosvedčiť aj tí, ktorí na ňom nestáli, ak si pozrú film Pavla Barabáša Stopy na hrebeni. Ako kameramani poslúžili aj dvaja hlavní aktéri zimného prechodu hrebeňa Tatier, Michal Sabovčík a Adam Kadlečík. P. Barabáš používa vo svojich filmoch zábery kamery, ktorá je umiestnená niekde nad hlavou lezca. To robí z lezeckého terénu ešte ťažší terén, než v skutočnosti je. Asi to do filmov o dobrodružstve patrí. Tým nijako nechcem znižovať náročnosť terénu, v ktorom sa dvojka pohybovala, ani úroveň ich športového výkonu - vo filme zaznieva výrok himalájistu, ktorý vraví, že zimný prechod hrebeňa Tatier je ťažší než výstup na Everest bez kyslíka.

Film, okrem toho, že je cenným dokumentom o športovom supervýkone, vzdáva hold aj Pavlovi Pochylému. Tento horolezec v roku 1979 dokázal so "šustiakovým" výstrojom v sóle to, čo sa teraz po tridsiatich štyroch rokoch podarilo mladej lezeckej dvojici so súčasným moderným výstrojom a výzbrojou. Vybavenie súčasných lezcov je omnoho lepšie ako to, čo používal Pochylý. Nedávno som sa stretol s kritikou toho, že práve Pavol Pochylý získal v ankete titul slovenský horolezec 20. storočia. Teraz, keď som videl Barabášov dokument, sa mi zdá, že tento titul získal zaslúžene.

Premietanie filmu i beseda s aktérmi výstupu i P. Barabášom sa uskutočnili v stredu, 20. 11. 2013, v bratislavskej predajni Outdoorguide. Sála bol plná. Hrdinovia programu si to zaslúžili.

Vlado Bibel

Publikované pred podujatím

Film Pavla Barabáša Stopy na hrebeni o zimnom prechode hrebeňa Tatier bude premietaný v stredu 20. novembra o 19:00 v predajni OUTDOOR GUIDE, v Obchodnom centre Korzo na Pestovateľskej 13 (oproti Ikea) v Bratislave. Film zachytáva úžasný výkon pri opakovaní zimného prechodu hrebeňom Tatier, ktorý sa podaril až po 34 rokoch od prvého priestupu. Po filme bude beseda s aktérmi tohto prechodu Michalom Sabovčíkom a Adamom Kadlečíkom.

Na stránkach P. Barabáša sa o filme môženme dočítať, že "zimný prechod hlavného hrebeňa Tatier je obrovská výzva. Kondične, technicky i psychicky. Podaril sa iba Pavlovi Pochylému v roku 1979. 34 rokov po jeho prekonaní sa o to pokúsili traja priatelia. Ostré hrany hrebeňa obalené ľadom dobre preveria ich odhodlanie. Prejsť celým hrebeňom totiž znamená posunúť vlastné hranice. Kamaráti začali prechod na západe v Hutianskom sedle, prešli Roháčmi i celými Západnými Tatrami a nastúpili už len dvaja na ostrý hrebeň Vysokých Tatier. Film Stopy na hrebeni zachytáva nielen náročnosť tohto prechodu, ale prevedie nás cez vrcholy, ktoré sú známe z predchádzajúcich dielov Príbehov tatranských štítov." (Príbehy tatranských štítov je seriál Barabášových filmov.)

Vstup je zdarma, ale z kapacitných dôvodov len pre registrovaných hostí. Registrovať sa môžete cez mail: korzoba@outdoorguide.sk.

Film získal Cenu diváka na tohoročnom festivale horských filmov v Poprade.

Vydané: 12. 12. 2013
   
Kalendár - rýmovačky k meninám, informácie o kalendárových zvykoch
Reklama
Mailujte adresu stránky

<< Back / Nazad  
© Copyright 1998 - 2016, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie textov a fotografií zo stránok Panorámy.sk bez predchádzajúceho písomného súhlasu Panorámy.sk je porušením autorského zákona.
Partneri Panorámy.sk používajú cookies. Používaním stránok dávate súhlas s ich zapisovaním do Vášho zariadenia.