Panoráma.sk
Kníhkupectvo
Sprievodca
Noviny
Kontakty
Slovakia Document Store - Logo
Panorama.sk in SlovakEnglish
Dnes je 14.12.2017
Vyhľadávanie / Search
Počasie
Kurzy: 1 EUR = 1.1766USD   25.596CZK   0.88068GBP   314.33HUF   4.2044PLN   7.5395HRK . . . viac

Bratislavské mláky: Šulianske jazero

Pri Šulianskom jazere

Šulianske jazero nemalo podobný osud ako susedné Vojčianske jazero, kde úrady zbúrali všetky staré stavby a povolili len novú chatovú osadu naprojektovanú developerom. No, aj keď je okolo Šulianskeho jazera viac chát ako okolo Vojčianskeho jazera, návštevníci si tam nájdu mnoho miesta na prístup k vode. Na jazere nebýva tlačenica. Vďačí za to aj svojej polohe, pretože je pomerne ďaleko od Bratislavy a tiež od Gabčíkova, ktoré leží až za priehradou so vzdúvadlami.

Pri Šulianskom jazere

Voda v jazere je pomerne čistá, najviac v strede, po krajoch ju miestami okupujú žubrienky a pod nohami sa víri tenká vrstva jazerného ílu, pod ktorým je štrk. Podobný íl je od júnovej povodne 2013 aj v susednom Vojčianskom jazere. Vtedy mútna dunajská voda zaliala obe jazerá. Boli sme pri tom, keď sa majitelia chát so smútkom pozerali na zaliaty druhý breh, kde vodný živel nivočil ich chaty.


Pri Šulianskom jazere
Pri Šulianskom jazere (nedajte sa zmiasť, nudizmus tam nie je rozšírený)
Pri Šulianskom jazere (nedajte sa zmiasť, nudizmus tam nie je rozšírený).

Šulianske jazero by na niektorých miestach vyhradených na kúpanie mohlo mať viac tieňa. Jeho zvláštnosťou je polostrov pravidelného tvaru, ktorý je zrejme pozostatkom z čias, keď v "materiálovej jame", z ktorej vzniklo jazero, ťažili štrk.

Pri tomto polostrove sa často stáva, že sa vo vode zavlní had. My sme mali pri poslednej návšteve šťastie na statného vyše metrového "hadíka". Chvíľu sa zdalo, že sa nám zavlní až do kánojky, ale potom si to rozmyslel.

Pri Šulianskom jazere - v popredí betónové pozostatky niekdajšieho toboganu
Pri Šulianskom jazere - v popredí betónové pozostatky niekdajšieho toboganu.

Jazero má hĺbku až 15 metrov, a tak ho okrem rybárov vyhľadávajú aj potápači.

Pri Šulianskom jazere fungoval v čase jeho rekreačnej slávy tobogan. A neďaleko potom stál bufet - autobus, ktorý ponúkal občerstvenie. Po tobogáne ostali len betónové základy. Autobus mohla nahradiť nová reštaurácia s vysutou terasou, ale zdá sa, že jej staviteľovi prestal duť vietor do plachát.

Foto a text: Vlado Bibel

Vydané: 10. 8. 2015
Aktualizované: 10. 8. 2015
Komentáre cez Facebook
Mailujte adresu stránky

<< Back / Nazad  
© Copyright 1998 - 2016, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie textov a fotografií zo stránok Panorámy.sk bez predchádzajúceho písomného súhlasu Panorámy.sk je porušením autorského zákona.
Partneri Panorámy.sk používajú cookies. Používaním stránok dávate súhlas s ich zapisovaním do Vášho zariadenia.