Panoráma.sk
Kníhkupectvo
Sprievodca
Noviny
Kontakty
Slovakia Document Store - Logo
Dnes je 14.12.2017
Vyhľadávanie / Search
Počasie
Kurzy: 1 EUR = 1.1766USD   25.596CZK   0.88068GBP   314.33HUF   4.2044PLN   7.5395HRK . . . viac

Trojmedzie je tam, kde môžete byť naraz v troch krajinách

Tri-Border -Area (Hungary, the Slovak Republic, Austria)

Trojmedzie je zvláštne slovo, pretože označuje zvláštnosť. Je to bod, v ktorom sa stretávajú hranice troch štátov. Neďaleko Bratislavy, v mestskej časti Čunovo, sa nachádza trojmedzie, v ktorom sa zbiehajú hranice Slovenska, Maďarska a Rakúska. Náš kamarát si bicykel postavil predným kolesom na maďarskom území, pedálmi v Rakúsku, kým zadné koleso ostalo doma na Slovensku. Viac snímok z tohto trojmedzia nájdete v galérii Petra Čara Čaradského.

Z Trojmedzia je v Rakúsku najbližšie do obce Deutsch Jahrndorf a v Maďarsku do Rajky. Neďaleko vedie cykloturistická cesta nazvaná podľa niekdajšej Železnej opony. Miesto nie je zaujímavé iba pre cykloturistov, ale aj pre pozorovateľov vtáctva, nachádza sa na chránenom vtáčom území Sysľovské polia, kde žije vzácny drop fúzatý. Pozornosť vzbudzujú aj kamenné plastiky, ktoré tu stoja od roku 1992 a s opakujúcim sa motívom trojuholníka majú pripomínať spolupatričnosť troch národov. Škoda, že o tvorcoch sôch, a o tom, ako park sôch vznikal, tu nie je žiadna informácia. Výnimočnosť miesta spôsobila, že priťahuje aj hľadačov skrýš geocachingu.

Tri-Border -Area (Hungary, the Slovak Republic, Austria)

Je príjemné, že obrázky z Trojmedzia pri Bratislave vyvolávajú pocit pokoja a mieru a že to isté možno povedať aj o ďalších trojmedziach, ktoré sa dajú na Slovensku dosiahnuť. Sú ešte štyri: v katastri obce Čierne, kde sa stretávajú hranice Slovenska s Poľskom a Českom, na sútoku Moravy a Dyje (hranice s Českom a Rakúskom), v koryte Tisy pri Čiernej nad Tisou (Slovensko, Maďarsko, Ukrajina) a na vrchole Kremenca (Slovensko, Poľsko, Ukrajina). Trojmedzie samozrejme nie je iba špecialitou Slovenska a jeho susedov. Na celom svete je 157 takýchto hraničných bodov. Štyridsaťosem európskych trojmedzí možno dnes považovať za idylické miesta, zaujímavé z hľadiska turistiky, geografie či histórie, ale ktovie, či, a kedy takto bude možno charakterizovať aj mimoeurópske trojmedzia.

.Pripojte komentár

Vydané: 19. 7. 2013
   
Kalendár - rýmovačky k meninám, informácie o kalendárových zvykoch
Reklama
Mailujte adresu stránky

<< Back / Nazad  
© Copyright 1998 - 2016, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie textov a fotografií zo stránok Panorámy.sk bez predchádzajúceho písomného súhlasu Panorámy.sk je porušením autorského zákona.
Partneri Panorámy.sk používajú cookies. Používaním stránok dávate súhlas s ich zapisovaním do Vášho zariadenia.