Panorama.sk
Horolezectvo
Obsah
Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Televízny dokument o lavíne pod Dhaulágirí

Pohľad na základný tábor Expedície Dhaulágirí 2014 spustošený lavínou
Pohľad na základný tábor Expedície Dhaulágirí 2014 spustošený lavínou. Autor / zdroj: www.miropeto.sk.

Priebehu tragickej skialpinisticko-horolezeckej výpravy Dhaulágirí 2014 je venovaný televízny magazín Extrémne v horách. V RTVS má premiéru v piatok, dvadsiateho ôsmeho novembra.

Expedícia sa vybrala do Himalájí s cieľom vystúpiť na vrchol tejto 8167 metrov vysokej hory a zlyžovať z nej. Zámery horolezcov a extrémnych lyžiarov (vo výprave bolo deväť Slovákov a jeden Čech) prekazilo husté sneženie. Malo za následok pád lavíny v základnom tábore. Pod lavínou ostali vedúci výpravy Ján Matlák, jeho zástupca Vladimír Švancár a traja Nepálčania, ktorí výpravu sprevádzali.

O výstupe na Dhaulágirí a tragických okamihoch, ktoré sa odohrali 14. októbra večer, hovoria členovia výpravy Peter Kostelanský, bratia Miroslav a Rastislav Peťovci a Ladislav Vargic.

Dramatické rozprávanie horolezcov dopĺňajú unikátne zábery z výstupu i z miesta tragédie v základnom tábore.

Magazín Extrémne v horách vysiela RTVS v premiére v piatok 28. 11. o 18.00 h a v reprízach v sobotu 29. 11. o 8.40 h a v nedeľu 30. 11. o 7.30 h na Dvojke.

Magazín Extrémne v horách pripravuje v spolupráci s RTVS PPassion studio Banská Bystrica.

Expedíciu zaujímavo popisuje na svojich stránkach v článku Dotyk smrti pod Dhaulágirí jeden z jej účastníkov Miro Peťo.

(id)

Vydané: 2014-11-27
Aktualizované: 2014-11-27

Mailujte adresu stránky

Panoráma.sk - Kontakty / O nás
© Copyright 1998 - 2018, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie textov a fotografií zo stránok Panorámy.sk bez predchádzajúceho písomného súhlasu Panorámy.sk je porušením autorského zákona.
Partneri Panorámy.sk používajú cookies, ktoré im umožňujú zaznamenávať vaše internetové preferencie. Používaním stránok dávate súhlas so zapisovaním cookies do Vášho internetového prehliadača.