Panoráma.sk
Kníhkupectvo
Sprievodca
Noviny
Kontakty
Slovakia Document Store - Logo
Dnes je 17.12.2017
Vyhľadávanie / Search
Počasie
Kurzy: 1 EUR = 1.1806USD   25.678CZK   0.88253GBP   313.43HUF   4.2167PLN   7.5465HRK . . . viac

Voda v Dunaji je čistejšia, než si mnohí myslia

The Danube River near the Devin Castle

V Dunaji je taká čistá voda, že sa v nej dá kúpať. Ako ukazuje snímka, prišli na to už aj Japonci. Najnovšie to potvrdili aj výskumníci, ktorí sa plavia dolu Dunajom v rámci projektu Joint Danube Survey (JDS3), čo znamená Spoločný prieskum Dunaja. Ako uviedol denník SME, podľa slov výskumníkov je slovenský úsek Dunaja načistejší od hradu Devín po Most SNP v Bratislave. Aj nižšie sa jeho vody hodia na kúpanie, nie však na pitie. Menej čistý je u nás Dunaj od Gabčíkova nižšie.

V rámci projektu JDS sa výskumníci z podunajských krajín každých 6 rokov plavia 2375 km dolu Dunajom a zbierajú vzorky vody a biologické vzorky. V roku 2013 to robia už tretíkrát. Vzorky sa spracúvajú v laboratóriách, ktoré sú umiestnené na sprievodných plavidlách, čiže v tých istých podmienkach, a tak by mali byť exaktne porovnateľné. Skúmajú sa aj vo výskumných laboratóriách v zúčastnených krajinách. Týchto krajín je celkom štrnásť, hoci lode sa plavia len cez 10 krajín. Odberných zastávok je počas plavby 68.

Dunaj je najviac znečistený na dolnom toku, od Srbska nižšie, kde ešte nie sú vybudované čističky vody. Na hornom toku, napr. v Rakúsku však žije menej rýb, pretože je tam viac priehrad.

Celkové výsledky prieskumu budú spracované až o niekoľko mesiacov. Radi sa im potom budeme podrobnejšie venovať.

Reportáž denníka SME z tlačovej konferencie v Gabčíkove
Stránky projektu Joint Danube Survey

Spracoval Vlado Bibel

Vydané: 21. 11. 2013
   
Kalendár - rýmovačky k meninám, informácie o kalendárových zvykoch
Reklama
Mailujte adresu stránky

<< Back / Nazad  
© Copyright 1998 - 2016, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie textov a fotografií zo stránok Panorámy.sk bez predchádzajúceho písomného súhlasu Panorámy.sk je porušením autorského zákona.
Partneri Panorámy.sk používajú cookies. Používaním stránok dávate súhlas s ich zapisovaním do Vášho zariadenia.