Panorama.sk
Webkamery Slovensko a okolie
Slovenčina / English

Bociany - Partizánska Lupča

Pohľad na hniezdo bocianov v Partizánskej Lupči, jar - leto 2017.

Webkamera sníma bocianov počas hniezdenia na Slovensku od konca marca do konca augusta. Ak kamera funguje na jeseň a v zime, tak bocianov nezobrazí, pretože odlietajú na juh.

Webkameru zabezpečuje PROFI-NET - poskytovateľ internetového pripojenia na Liptove.

ĎALŠIE WEBKAMERY: >>

Komentáre

Keď sa raz bociany dozvedia... (23.5.2013)

Keď sa raz bociany dozvedia,
že kamery im v hniezde sliedia,
začnú klepať zobákom:
Honorár dajte nám vtákom!
My sme predsa celebrity,
lov žiab je nám ukradnutý.

Vlado Bibel

Bociani pribeh roku 2016 - vzacnost (27.7.2016)
Tento rok sa nam narodilo 5 mladat to je velky uspech a rekord a vzacnost. Sme radi, ze su tu s nami, len tak na dalej.
Anon.

Bocian cez webkameru

Príbeh bocianov v roku 2013

Hniezdo bocianov v Partizánskej Lupči, ktoré sníma webkamera, ostalo prázdne. Bociany odlietajú koncom augusta k južnému Nílu.

Príbeh bocianov z hniezda je zaujímavou informáciou o tom, aký neľahký môže byť boj o prežitie druhu v prírode. Zo siedmich mláďat v hniezde prežili len dve. Vysoký úhyn spôsobili zrejme silné dažde začiatkom leta. Z dvoch ostávajúcich mláďat jedno malo ešte problém s pravým krídlom. Ako uvádzajú pozorovatelia zo Správy Tatranského národného parku (TANAP), "krídlo sa napokon zocelilo, bociany sa vydali na prvé lety do okolia. Pre mladé bociany je to najcitlivejšie a najnebezpečnejšie obdobie. Začínajú sa učiť lietať v termickom prúdení, aby mohli koncom augusta zvládnuť cestu do Egypta k južnému Nílu. Pri vyhľadávaní potravy na zemi na nich čakajú nástrahy. Sú to predátori ako líška, kuna, mačka, túlavý pes... mladý bocian ešte nemá také letové schopnosti aby predátorom na zemi rýchlo odletel."

Na poliach v okolí Partizánskej Ľupče napokon našli zahynutého mladého bociana. "Bol s veľkou pravdepodobnosťou z monitorovaného hniezda," píšu pozorovatelia z TANAPu. "Aj takto môže skončiť tak dobre sa rozvíjajúci príbeh bocianej rodinky. Veríme, že príroda bude milostivejšia. Našich divákov nechceme sklamať ani na budúci rok. Spravíme všetko preto aby sme mohli sledovať nový bocianí príbeh."

Správa tatranského národeného parku TANAP už viqcero rokov približuje pomocou webkamier živočíchov v TANAPe. Tohoročný prvý pokus o snímanie bocianej rodiny nevyšiel, pretože hniezdo snímané od desiateho apríla ostalo bez bocianice. Samčeky bocianov prilietajú na hniezdo skôr a po nich prilietajú samičky. Pôvodná samička sa však od Níla nevrátila a novú samček neprijal.

Správa TANAPu napokon našla spolu so sponzorom projektu firmou PROFI-NET iné hniezdo v Partizánskej Lupči, ktoré bolo dokonca krajšie umiestnené ako predošlé, pretože v jeho pozadí sú Chočské vrchy.

Online kamera zachytávala život bocianej rodinky od príletu, párenia, vyliahnutia vajec, výchovu mláďat až po vyletenie bocianov z hniezda.

Spracoval vb

Vydané: 25. 4. 2013
Aktualizované: 31. 3. 2017
Mailujte adresu stránky

<< Back / Nazad  
© Copyright 1998 - 2017, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie textov a fotografií zo stránok Panorámy.sk bez predchádzajúceho písomného súhlasu Panorámy.sk je porušením autorského zákona.
Partneri Panorámy.sk používajú cookies. Používaním stránok dávate súhlas s ich zapisovaním do Vášho internetového zariadenia zariadenia - prehliadača.