Panoráma.sk
Kníhkupectvo
Sprievodca
Noviny
Kontakty
Slovakia Document Store - Logo
Dnes je 13.12.2017
Vyhľadávanie / Search
Počasie
Kurzy: 1 EUR = 1.1766USD   25.596CZK   0.88068GBP   314.33HUF   4.2044PLN   7.5395HRK . . . viac

Yosemity: Fenka Whisper prišla o pilota, Dean Potter zahynul

Dean Potter
Dean Potter. Autor / zdroj: Filmfest St. Anton / Wikipedia.

Z Yosemitov prišla smutná správa. V sobotu šestnásteho mája sa tam zabil známy americký basejumper, slacklinista a horolezec Dean Potter. Mal 43 rokov. Spolu s 29-ročným Grahamom Huntom sa pokúšali zoskočiť v špeciálnych wingsuitoch - okrídlených oblekoch - z 2 286 metrov vysokého vrcholu Taft Point. Ich sprievodcovia po zoskoku začuli čudné zvuky, ale domnievali sa, že to bol zvuk otváraných padákov. Keď sa s basejumpermi pokúšali spojiť, nepodarilo sa im to. Ešte dúfali, že basejumperi boli iba zatknutí. Zoskoky s padákmi sú v Yosemitskom národnom parku zakázané. Ale letcov zatkla len večnosť.

Na druhý deň našli ich telá. Nie je známe, čo sa stalo. Údajne chceli preletieť cez štrbinu v skalnatom hrebeni. Asi to bol jeden z ťažších zoskokov. Dean Potter sa totiž v poslednom čase stal známy tým, že brával na svoje zoskoky aj fenku Whisper. Na tento zoskok ju nevzal.

Basejumperi vo wingsuitoch lietajú obrovskými rýchlosťami a špeciálne obleky - wingsuity - im umožňujú manévrovať pri lete nad terénom. No pri pristávaní musia spomaliť a preto používajú aj záložný padák. Podľa prvých informácií padáky Pottera a Hunta neboli otvorené.

Dean Potter posúval hranice možného

V roku 2011 sme na festivale Hory a mesto v Bratislave videli film o odvážnom športovcovi, ktorý písal históriu sólo lezenia a rýchlostných rekordov na veľkých stenách v Yosemitoch i v Patagónii, balansovania na slackline vo výške aj basejumpingu. Potter predvádzal, ako sa dá používať padák ako záloha pri lezeckom sólovaní.

Zoskoky s psíkom na chrbte

Pre svoju fenku Potter pripravil špeciálny vak, nasadil jej okuliare a psík pokojne lietal na jeho chrbte. Nebolo to jednoduché, pretože Whisper váži 11,3 kg. S psíkom na chrbte si Potter svoje lety sťažoval. Keď sa ho pýtali, odkiaľ vie, že sa to psíkovi páči, povedal, že Whisper lieta rada. Keď vidí svoj letecký vak, teší sa mu. Na rozdiel napr. od vrtuľníka, do toho odmieta nastupovať a vzpiera sa.

O svojom lietaní s Whisper Potter pripravil 22-minútový film, ktorý mal premiéru v marci tohto roku. Tu je jeho reklamný pútač. Celý film si možno pozrieť za 99 amerických centov.

Keď psi lietajú / When Dogs fly - Trailer od SC Group - Vimeo.

Pripravil: Vlado Bibel

Vydané: 18. 5. 2015
Aktualizované: 18. 5. 2015
Komentáre cez Facebook
Kalendár - rýmovačky k meninám, informácie o kalendárových zvykoch
Reklama
Mailujte adresu stránky

<< Back / Nazad  
© Copyright 1998 - 2016, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie textov a fotografií zo stránok Panorámy.sk bez predchádzajúceho písomného súhlasu Panorámy.sk je porušením autorského zákona.
Partneri Panorámy.sk používajú cookies. Používaním stránok dávate súhlas s ich zapisovaním do Vášho zariadenia.