Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Lásky jednej plavovlásky rozvášnili Kanadu

Gerda Munsingerová

Popustiť uzdu vášniam sa v politike nevypláca. Dokazujú to udalosti, ktoré odštartovala búrlivá debata štvrtého marca 1966 v dolnej komore kanadského parlamentu. Opozičný líder konzervatívcov, expremiér John Diefenbaker prirovnal liberálneho ministra spravodlivosti Luciena Cardina k smiešnemu malému trpaslíkovi, ktorý sa hrá na obra. Ministrovi vošla červeň do tváre, postavil sa, a smerom k protivníkovi zakričal: "A čo vy poviete na Monsignorovú?" Novinári v sále sa zatvárili nechápavo. Nik z nich ani v najmenšom netušil, o čo vlastne ide.

Minister Cardin sa v snahe vrátiť urážku v afekte dopustil chyby a meno, s ktorým chcel dostať do úzkych politického súpera, dosť skomolil. V skutočnosti mal povedať: "A čo vy poviete na Munsingerovú?" Aj keby sa však nepomýlil, novinári by boli rovnako bezradní. Monsignorová, či Munsingerová, všetko jedno, to meno im nič nehovorilo. Pátravým pohľadom po sále ľahko zistili, že otázka priviedla do očividných rozpakov niekoľkých bývalých členov vlády. Žurnalisti okamžite začali pátranie. Kto je žena s priezviskom Munsingerová a prečo ju minister spravodlivosti používa ako zbraň proti šéfovi predošlej vlády? Odpovede na otázky priniesli prvú politickú aféru s pikantným pozadím v dejinách Kanady.

Postupne vyšlo najavo, že záhadná neznáma sa celým menom volá Gerda Munsingerová. Príťažlivá plavovláska, ročník 1926, pochádza z Nemecka a má za sebou krátkotrvajúce manželstvo s americkým vojakom. Do Kanady sa vysťahovala v roku 1955 a pracovala ako chyžná a čašníčka a neskôr sa živila prostitúciou v montrealskom nočnom klube Chez Paree.

Zaplietla sa s viacerými vysokopostavenými vládnymi úradníkmi, najčastejšie sa stretávala s ministrami Georgeom Heesom a Pierrom Sévignym. Obaja jej pomohli získať kanadské štátne občianstvo. Skôr ako manželkám začali byť ministerské zálety podozrivé kanadskej tajnej službe, ktorá si už dlhšie pozorne všímala, s kým sa stretáva nemecká blondína. Gerdu Munsingerovú podozrievali zo špionáže pre nemenovaný komunistický režim. O záležitosti informovala premiéra, a "prichyteným" ministrom neostalo nič iné, iba presviedčať svojho šéfa i spravodajské orgány, že počas sladkých schôdzok nedošlo k nijakému úniku citlivých tajných informácií. Munsingerovú okamžite vyhostili z Kanady.

Celá vec sa niekoľko rokov udržala v tajnosti, pretože atraktívna Gerda si nevyberala milencov len v radoch jednej politickej strany, takže na "diskrétnosti" mala záujem rovnako vláda, ako aj opozícia. Nepísaná dohoda o mlčanlivosti sa zrútila až po zúrivej parlamentnej debate. Novinári, dožadujúci sa objasnenia slovného útoku na expremiéra, sa rad za radom dozvedeli o vzťahu jeho niekdajších ministrov a niekoľkých ďalších vysokopostavených štátnych úradníkov k prostitútke a žene podozrivej zo špionáže, a takisto dostali informáciu, že Gerda Munsingerová pred niekoľkými rokmi zomrela na leukémiu.

Reportér Robert Reguly z denníka Toronto Star tejto verzii neuveril. Vydal sa po stope údajne mŕtvej úplne najjednoduchším spôsobom. Prelistoval mníchovský telefónny zoznam, našiel jej meno, zavolal - a mal exkluzívny rozhovor. Gerda v ňom otvorene hovorila o sexuálnych hrách s členmi kanadskej vlády. Aféra na niekoľko týždňov zamestnala médiá, ale aj parlament. Po búrlivých hádkach bola vymenovaná vyšetrovacia komisia na čele so sudcom Wishartom Spenceom, ktorá mala posúdiť, či aktéri aféry porušili zákon. V záverečnej správe nakoniec neboli vznesené nijaké obvinenia, sudca Spence iba pokáral expremiéra za to, že záletných ministrov nedonútil k rezignácii hneď, ako sa dozvedel o ich vzťahu s podozrivou Nemkou.

Gerda Munsingerová sa v tom čase pripravovala na svoj druhý sobáš. Po vydaji sa volala Merktová a až do smrti v roku 1998 viedla nezaujímavý, banálny život ženy v domácnosti zo stredných vrstiev. Otázky okolo jej špionážnych aktivít kanadská tajná služba dodnes dostatočne nezodpovedala.

(ib)

.Pripojte komentár

Ďalšie info:

Seriál Aféry z titulných stránok

Vydané: 2008-11-05
Aktualizované: 2008-11-05

Kategórie: Zaujímavosti