Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Marilyn Monroe zašili do šiat za vyše milión dolárov

Marylin Monroe

Viete prečo sa meno očarujúcej Marilyn Monroe ocitlo v Guinnessovej knihe svetových rekordov? V rebríčku svetových naj sa neocitla pre zvodný vzhľad, ani pre krásu, či pre herecké kvality. Do knihy sa pôvabná kráska z Hollywoodu dostala takmer štyridsať rokov po svojej tragickej smrti vďaka večerným šatám! Mala ich na sebe na nezabudnuteľnom bankete v máji 1962, keď plavným krokom pristúpila k mikrofónu a tak trochu prerývaným, ale žensky nežným hlasom zaspievala: "Happy Birthday Mr. President." Veľa šťastia k narodeninám, pán prezident, zaželala Johnovi F. Kennedymu, ktorý slávil 45 rokov. Možno pritom nedýchal, alebo dýchal tak málo, ako Marilyn Monroe, ktorá ledva dospievala, pretože jej šaty tesne obopínali telo. Boli také priliehavé, že ju pred vystúpením museli do nich doslova zašiť.

Pôvodne si Marilyn mala obliecť elegantné čierne šaty zo saténu. Jej sexi róba z trblietavej bielej látky s hlbokým dekoltom urobila väčší dojem. Tridsaťsedem rokov po celej tej paráde sa šaty opäť dostali pod svetlá reflektorov. Bolo to na dražbe v aukčnej sieni Christie's októbri 1999. Zberateľ Peter Siegel si zaumienil, že ich musí mať za každú cenu. Dostal ich za jeden milión 267-tisíc amerických dolárov. Podľa Guinnessovej knihy rekordov sú to najdrahšie šaty na svete.

Dražba ukázala, že Marilyn Monroe je aj po rokoch stále viac než filmový idol. Stelesnila v sebe americký sen – ktorý viedol od neradostného detstva v detských domovoch a pestúnskych rodinách cez dievča na fotografiách, ktoré si vojaci lepia do skriniek, až po hviezdnu kariéru. Napriek oslnivej kráse, na tie časy ideálnym mieram a závratnému obdivu, bolo o nej známe, že trpí častými depresiami. Vnútorná nestálosť a hľadanie istoty a pocitu bezpečia sprevádzalo striedanie životných partnerov. Jej tretie, posledné manželstvo so známym americkým dramatikom Arturom Millerom nevydržalo viac ako päť rokov. Veľa sa pretriasali aj jej aféry s politikmi z najvyšších kruhov, údajne i s bratmi Johnom a Robertom Kennedyovcami, i keď tieto vzťahy sú dodnes zahalené rúškom tajomstva.

Chaos životného hľadania nakoniec ukončila Marilyn Monroe v 36-tich rokoch, zomrela na predávkovanie liekmi. Odvtedy neutíchli špekulácie, že bola zavraždená, alebo dokonca dohnaná k zúfalému kroku. Oficiálne bola jej smrť označená za samovraždu.

Dnes by sa kyprá kráska asi nestala ideálom ženskej krásy. Britská modelka a herečka Liz Hurleyová sa predčasom podriekla: "Spáchala by som samovraždu, keby som bola taká tučná, ako Marilyn Monroe." Na nemiestnu poznámku dostala spoza oceánu okamžitú a ostrú odpoveď od americkej herečky Claudie Shearovej: "Keby väčšina z nás bola taká netalentovaná ako je Elizabeth Hurleyová, asi by došlo k hromadnej samovražde."

(ib)

.Pripojte komentár

Viac informácií:

Guinnessova kniha rekordov: Od márnivosti k jedinečnosti

Vydané: 2008-12-02
Aktualizované: 2008-12-02