Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Korzetová kráľovná Cathie Jungová je driečna rekordmanka

Cathie Jung

V osemnástom storočí by bola stelesnením ženskej krásy, ale aj dnes jej nezvyčajný vzhľad vyráža dych. Každému pre niečo iné. Jedni sú z jej zjavu ohúrení, druhí majú možno len pocit nedostatku kyslíku. Američanka Cathie Jungová je vyše dvadsať rokov takmer stále vtesnaná do korzetu a vďaka tomu meria jej pás len 38, 1 cm! Cathie tromfla svoju obľúbenú hrdinku z románu Sever proti Juhu, očarujúcu Scarlett O’ Harovú, ktorá sa pýšila štyridsaťcentimetrovým pásom. Osí driek mala Scarlett vďaka striedmosti a sťahujúcemu korzetu. Nenávidela ho, ako vtedy asi každá žena, zmietajúca sa v rozpore medzi túžbou po dobovom ideále krásy a nepohodlím zo šnurovačky.

Cathie Jungová romantickú Scarlett neprekonala len užším driekom, ale, čo je možno ešte ťažšie predstaviteľné - zamilovala sa do korzetu! Nielenže ho stále nosí, ale v ňom aj spáva.

“Mám ich asi sto," citujú korzetovú kráľovnú v Guinnessovej knihe rekordov, kde sa jej meno ocitlo v roku 1999. Figuruje v kategórii Ľudské telo, kde ju charakterizujú ako osobu s najužším driekom.

Cathie považujú stále za krásnu ženu. A to už mala vlani sedemdesiat rokov. Býva v meste Old Mystic v americkom štáte Conneticut.. Cathin manžel Bob je ortopéd, takže rekordný driek je pod starostllivým odborným dohľadom. Vzhľad svojej ženy, a jej záľubu v šnurovačkách nepovažuje vôbec za výstrednosť.

Zápis do Guinnessovej knihy rekordov priniesol Cathie slávu, niekoľkokrát účinkovala v televíznych šou v USA, Západnej Európe a v Japonsku. S manželom vlastnia zbierku dobových kostýmov, v ktorých sa často predvádzajú. “Driečna" rekordmanka sa ocitla aj na stránkach časopisu Life a v módnej rubrike denníku New York Times. Oslnila fotografiou, na ktorej pózovala v nariasenej čiernej večernej toalete, ktorú sťahuje strieborný korzet. Teraz ho vystavuje oddelenie umeleckých kostýmov newyorského Metropolitného múzea.

Cathie nosí korzet nepretržite od roku 1983. Sníma si ho len pri kúpaní , a keď ide pod sprchu. Obľúbenú časť odevu si matka dvoch detí odoprela iba v čase tehotenstva.

Korzety sa tešili obľube vo viktoriánskych časoch v osemnástom storočí. Málo sa vie, že ešte dávno predtým, v starovekej Kréte, sa nimi zoštíhľovali muži. Osí driek vyšiel definitívne z módy v dvadsiatych rokoch minulého storočia, ale Cathie tvrdí, že aj napriek tomu ho ešte dnes nosí veľa ľudí. “Veď je to nádherné," povedala pre časopis Life. “Niektorí však tvrdia, že je to čudné, ale to hádam len preto, že sami sú tuční a závidia štíhlym," neochvejne bráni prívržencov korzetov a dodáva, že korzet jej nikdy nespôsobil nijaké zdravotné ťažkosti.

Žena, ktorá má inak celkom bežné rozmery, výšku asi 160 cm a váhu asi 60 kilogramov, sa stravuje úplne normálne, nedrží nijaké diéty. Rada zdôrazňuje, že pre osí driek nepodstúpila žiadny chirurgický zákrok.

(ib)

.Pripojte komentar

Viac informácií:

Guinnessova kniha rekordov: Od márnivosti k jedinečnosti

Vydané: 2008-12-10
Aktualizované: 2008-12-10