Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

David Smith lieta ako delová guľa

David Smith na svojom dele

David Smith je cirkusový akrobat a jeho číslo dvíha divákov zo sedadiel. Pohľadom sú prilepení na akrobatovu postavu a takmer bez dychu sledujú, ako letí. David Smith je živá delová guľa. A nie je len obyčajným kanónenfutrom, ale je delovou guľou s veľkým D. Nie je to len jeho umelecké meno, v tejto mimoriadne adrenalínovej cirkusovej kategórii je najlepší na celom svete. Doteraz nikto neprekonal Smithov rekord z mája 1998, keď preletel vzdialenosť 56, 54 m. Výkon mu priniesol zápis do Guinnessovej knihy rekordov v kategórii mimoriadnych zručností. Podľa výpočtov odborníkov letel rýchlosťou asi 112 km/h !

Predstavenie, ktoré sa v Kennywood Parku v americkom štáte Pennsylvánia konalo špeciálne pre dosiahnutie rekordu hodného Guinnesssovej knihy, malo názov Delový duel. David Smith v ňom súťažil s vlastným synom a doletel ďalej ako junior o takmer o jeden a pol metra.

Americká cirkusová legenda má 65 rokov a osem detí. Päť z nich sa vydalo v jeho stopách. "Ostatní sú na to ešte príliš mladí," zasmial sa David Smith v interview pre časopis Startribune. Jablko nepadlo ďaleko od stromu, či lepšie povedané, gule sa neodkotúľali ďaleko od dela. Rodina Smithovcov predvádza tri samostatné čísla. "Tatko Smith" má pre svoje číslo rezervované najväčšie delo. Z menšieho sa necháva vystreliť David Smith junior a jeden dámsky "kúsok" majú pre dve sestry. Smith senior dal skonštruovať svoje prvé delo v roku 1974. Vyrobili mu ho podľa jeho vlastného patentu, ktorý drží v tajnosti. Dnes rodina vlastní päť diel, jedno z nich je stále v Európe.

Prvý rekord sa Delovej guli podaril v roku 1995, keď tromfol slávnu cirkusovú rodinu z Európy, Zacchiniovcov. Vtedy doletel 54, 97 metra.

Cirkusová atrakcia so živými delovými guľami má korene v 19. storočí. Za vynálezcu tejto vzrušujúcej cirkusovej disciplíny je považovaný Veľký Farini, vlastným menom William Hunt z Ontaria, ktorý sa preslávil najprv ako povrazolezec. V roku 1871 si dal patentovať aparatúru na vystreľovanie ,,ľudských projektilov". Pripomínala veľký chlapčenský prak. Prvým odvážlivcom, ktorý sa dal katapultovať Fariniho prakom bol v roku 1873 istý mladý cirkusant Lulu. Letel 12 metrov.

Delo, ktoré sa "nabíjalo" ľuďmi, si dal patentovať podnikateľ William Leonard Smith o štyri roky nato. Farini, ktorý si ho zadovážil, potom pripravil úchvatné číslo, v ktorom vystupoval so štrnásťročnou akrobatkou Zazel.

Koncom 19. storočia prestali byť živé delové gule nevídanou cirkusovou atrakciou, pretože pozornosť divákov zaujali nové čísla, napríklad kaskadérske kúsky na bicykloch. Delá prišli do cirkusov znovu v 20. rokoch minulého storočia, potom, keď ich v Európe zdokonalili. O ich návrat sa zaslúžili Zacchiniovci. Otec rodiny Ildebrando Zacchini, dal postaviť kanón, ktorého výstrel sprevádzali mračná dymu a veľký rachot. V roku 1932 bratia Mario and Emanuel Zacchiniovci (dvaja zo siedmich synov slávnej cirkusovej dynastie) prišli s takzvaným dvojnásobným delom, ktoré v rýchlom slede vystrelilo dvoch ľudí.

David Smith senior je nesmierne hrdý, že sa mu podarilo doletieť ďalej, ako Zacchiniovcom, ale ako hovorí, o to mu vlastne ani nešlo. "Robím to preto, aby som zabavil ľudí," prezrádza a hovorí, že už pomaly môže pomýšľať aj na dôchodok. "Keď som bol na vrchole kariéry, za rok som absolvoval 350 až 400 letov. Teraz je to menej, asi 100," hodnotí svoju súčasnú výkonnosť. Najaktívnejším z rodiny je teraz David Smith junior, ale zahanbiť sa nedajú ani Jennifer (33) a Stephanie (25), ktorá začínala v cirkuse ako kaskadérka na motocykloch, a podľa tatka Smitha je zo Smithovcov najodvážnejšia.

(ib)

.Pripojte komentár

Ďalšie info:

Guinnessova kniha rekordov: Od márnivosti k jedinečnosti

Vydané: 2008-12-12
Aktualizované: 2008-12-12

Kategórie: Zaujímavosti - Seriál Ľudia z Guinnessovej knihy rekordov